Jak wybrać uczciwego sprzedawcę prądu i gazu?

Coraz częściej na moja skrzynkę mailową przychodzą od Was wiadomości opisujące uciążliwych przedstawicieli handlowymi oraz historie o ich nieuczciwych praktykach. Postanowiłem bliżej przyjrzeć się temu procederowi. Specjalnie dla Was podam parę ważnych rad jak skutecznie wybrać godnego zaufania sprzedawcę energii prądu i gazu oraz jak walczyć z nieuczciwymi firmami.

Na co trzeba uważać wybierając sprzedawcę energii prądu lub gazu?

Na podstawie Waszych wiadomości, wpisów na portalach i stronach internetowych, informacji udzielonych przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów przeważnie dochodzi do dwóch tych samych nieprawidłowości:

  1. Przedstawiciel handlowy podszywa się pod aktualnego sprzedawcę prądu lub pracowników odczytu energii. Nie wstydźmy się zadawać pytań. Pytajmy osobę, jaką reprezentuje firmę. Mamy prawo poprosić akwizytora o identyfikator i dane personalne. Dla większej pewności zadzwońmy na infolinię sprzedawcy, aby zweryfikować czy podane dane są prawdziwe.
  2. Myślimy, że podpisujemy umowę na innych warunkach niż faktycznie jest napisane. Najważniejszą kwestią jest dokładne, szczegółowe przeczytanie i zrozumienie umowy. Nawet jak przedstawiciel przechytrzy nas podając się za kogoś innego, czytając uważnie dwie sporządzone umowy oryginał i jej kopię (prawo wymaga sporządzenia dwóch identycznych egzemplarzy) unikniemy niemiłych konsekwencji. Jeżeli nie mamy czasu, stresujemy się zróbmy zdjęcia obydwu egzemplarzy przeczytajmy ją jeszcze raz na spokojnie albo poprośmy o to kogoś zaufanego.Jeżeli umowa podpisana jest na odległość lub poza lokalem mamy możliwość odstąpienia od umowy w okresie 14 dni. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj:jak odstąpić od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem sprzedawcy prądu.

Kto Nas chroni przed nieuczciwymi sprzedawcami prądu i gazu?

Nie każdy może zostać sprzedawcą prądu i gazu w Polsce. Zgodnie z obowiązującym prawem, żeby zostać sprzedawcą energii elektrycznej trzeba uzyskać koncesję na sprzedaż prądu udzielaną przez Urząd Regulacji Energetyki. Teoretycznie koncesjonowani sprzedawcy działają w oparciu o krajowe i unijne akty prawne. Przede wszystkim dotyczą ich dwie dyrektywy: o nieuczciwych praktykach rynkowych i ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Praktyka pokazuje, że z tym już różnie bywa, więc najlepiej chronić się samemu nie licząc na żadne organy i prawo.

Jak wybrać bezpiecznego sprzedawcę prądu?

Niedawno na Enerad.pl powstała bardzo ciekawa inicjatywa. Portal stworzył pierwszy niezależny ranking Fair Sprzedawców prądu i gazu w Polsce. W codziennym dynamicznym dniu ciężko znaleźć dodatkowo czas na przeglądanie ofert i sprawdzanie rzetelnych firm. Możemy oddać tą kwestię w ręce fachowców. Teraz w szybki i prosty sposób możemy wybrać najlepszą dla Nas ofertę mając poczucie bezpieczeństwa.

Plusy rankingu „Fair sprzedawca – enerad.pl”

Przede wszystkim sprzedawcy energii uwzględnieni w rankingu to firmy godne zaufania. Nie musimy się martwić, że za bezpieczeństwo będziemy płacić. Oferty uczciwych firm summa summarum są bardziej atrakcyjne. Często nieuczciwi sprzedawcy pokazują najniższą cenę za kWh progresywnej umowy. Natomiast średnia cena często przewyższa inne oferty i nie jest wcale korzystna.

Oprócz ceny za kWh na miejsce w rankingu mają wpływ m. in. komentarze użytkowników, ich oceny, sposób rozstrzygania sporów przez sprzedawców oraz sposoby pozyskiwania klientów

Minusy rankingu „Fair sprzedawca – enerad.pl”

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Niestety ranking Fair Sprzedawca – enerad.pl aktualizowany jest raz na kwartał. Dlatego zachęcam Was do przeglądania aktualności w celu sprawdzenia czy na rynku nie pojawił się jakiś ciekawy sprzedawca lub atrakcyjna oferta prądu lub gazu.

Ranking Fair Sprzedawca powstał z początkiem marca 2017 roku. Jednym z kluczowych czynników są opinie i oceny użytkowników. Wiadomo im więcej ocen i komentarzy tym ranking jest bardziej dokładny. Dlatego idealna precyzja rankingu wymaga czasu i współpracy internautów.

Podsumowanie

Uważam, że każda inicjatywa mająca na celu poprawę rynku prądu i gazu w Polsce jest mile widziana. Dostając od Was masę wiadomości, czytając fora i komentarze wiem, że skala nieuczciwych praktyk jest ogromna. Nasze dziurawe prawo oraz niemożność interwencji w pełnym zakresie odpowiednich organów prawnych sprawia, że ranking jest bardzo pomocny. W szybki i prosty sposób możemy wybierać oferty sprzedawców prądu nie martwiąc się o haczyki w umowie i inne nieuczciwe praktyki. Zamierzam na bieżąco śledzić przebieg i rozwój rankingu Fair Sprzedawca, a Was zachęcam do zapoznania się z nim. Czekam na Wasze opinie w tej sprawie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*