Jakie są taryfy energetyczne?

Dymiąca żarówka - jakie są rodzaje taryf prądu?

Coraz więcej otrzymuje od Was wiadomości z pytaniem, jaka taryfa prądu będzie dla Was najbardziej korzystna. W związku z powyższym postanowiłem przedstawić i opisać najpopularniejsze taryfy energii elektrycznej skierowanych do gospodarstw domowych, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

Czym różni się grupa taryfowa od taryfy energetycznej?

Na początku należy wiedzieć, że są to dwa różne terminy. Taryfa energetyczna jest to konkretna oferta o określonym cenniku za kWh, strefie czasowej i dodatkowych opcjach. Dzięki różnorodności taryf energetycznych konsument może dobrać najlepszą ofertą pod swoje potrzeby i oczekiwania.

Każda taryfa energetyczna przypisana jest do specjalnej grupy taryfowej. Podział zależy od poziomu napięcia zasilania jakiego potrzebujemy. Aktualnie istnieją cztery grupy taryfowe G, C, A i B. Poniżej szerzej przedstawię każdą z nich.

Taryfy prądu dla gospodarstw domowych

Taryfy prądu skierowane do gospodarstw domowych należą do grupy taryfowej oznaczone literą G. Jest to jedyna grupa taryfowa, gdzie Urząd Regulacji Energetyki nakazuje sprzedawcom energii zatwierdzać ceny prądu. Sprzedawcy prądu w swoich ofertach najczęściej posiadają trzy taryfy G11, G12 i G12W.

Taryfa G11 to taryfa, gdzie płacimy jednakową stawkę za kWh prądu bez względu na dzień i porę dnia. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w moim wcześniejszym artykule taryfa G11 – najpopularniejsza taryfa prądu.

Taryfa G12 to druga najpopularniejsza taryfa w Polsce. Pozwala konsumentowi rozliczać zużytą energię dwustrefowo. Szczegółowe godziny wyższych i niższych stawek każdy sprzedawca energii określa indywidualnie. Przeważnie strefa niższa obowiązuje między 22: 00 – 6: 00 i 13:00 – 15:00. Strefa droższa obowiązuje w pozostałych godzinach. Więcej informacji znajdziecie w linku taryfa G12.

Taryfa G12w inaczej nazywana taryfą weekendową, tak jak w przypadku taryfy G12 posiada dwie strefy czasowe. Różnica polega w tym, że niższa strefa za prąd obowiązuje również w weekendy. Przeważnie zaczyna się ona w piątek o 22:00 i kończy w poniedziałek o 6:00. Szeroki opis całej taryfy znajduje się w artykule taryfa G12w – to musisz wiedzieć!

Jeżeli zastanawiacie się, która z pośród trzech wymienionych taryf z grupy G będzie dla Was najlepsza, zapoznajcie się z moim poradnikiem – Jaką taryfę wybrać dla domu? Jestem przekonany, że po zapoznaniu się z całością artykułu dużo łatwiej znajdziecie odpowiedź na pytanie, jaka taryfa prądu będzie dla Ciebie najbardziej opłacalna.

Taryfy prądu skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw

Taryfy skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw należą do grupy taryfowej oznaczonej literą C. Należy pamiętać, że do tej grupy bardzo często należą również rolnicy. Najbardziej popularne taryfy to C11, C12a, C12b, C21, C22a, C22b, C23.

Moc umowna do 40 kilowatów

Taryfy C11, C12a i C12b przeznaczone są dla firm o przyłączu do sieci energetycznej nieprzekraczającej mocy umownej o wielkości 40 kilowatów. Jeżeli złamiemy określoną moc umowną możemy zapłacić karę pieniężną, dlatego warto dobrze sprawdzić nasze potrzeby energetyczne przed podpisaniem umowy.

Taryfa C11 jest najczęściej wybieraną taryfą energii w sektorze MŚP. Istnieje jedna strefa czasowa, w której płacimy stałą cenę za prąd przez 24 godziny na dobę. Jest to dobra oferta dla firm, które zużywają równomiernie energię np. serwerownie lub prowadzą główną działalność w ciągu dnia np. instytucje publiczne.

C12a to taryfa dwustrefowa, przeważnie godziny szczytowe(wyższa opłata) obowiązują od godz. 6.00 do 13.00 oraz od 15.00 do 22.00. Strefa pozaszczytowa (niższa opłata) zazwyczaj przypada od 13.00 do 15.00 oraz w nocy. To odpowiednia taryfa dla firm, gdzie zachodzi nierównomierny pobór energii, większy w ciągu dnia np. zakłady mechaniczne, stolarskie.

C12b to taryfa dwustrefowa, gdzie stawki wyższe są w ciągu dnia, przeważnie 6:00 – 22:00, a stawki niższe w godzinach nocnych. Z tej taryfy często korzystają strzeżone parkingi, piekarnie, dyskoteki.

Moc umowna powyżej 40 kilowatów

Taryfy C21, C22a, C22b są analogiczne do taryf C11, C12a i C12b różnią się tylko mocą przyłączeniową. Są to taryfy skierowane do podmiotów, których moc umowna przekracza 40 kilowatów. Warto nadmienić, że w tych taryfach są znacznie wyższe opłaty handlowe.

C23 jest to trójstrefowa taryfa skierowana dla przedsiębiorstw z sieci niskiego napięcia przekraczających 40 kilowatów. Pierwsza strefa przedpopołudniowa wypada w godzinach 7:00 – 13:00. Najdroższa strefa to godziny między 19:00 – 22:00, a najtaniej jest w pozostałych godzinach doby. To idealna taryfa dla firm bardzo dobrze kontrolujących swoje zużycie energii elektrycznej. Bardzo często do tej taryfy należą firmy budowlane i przemysłowe oraz rolnicy.

Grupa taryfowa B

Ta grupa taryfowa skierowana jest do klientów biznesowych. W odróżnieniu od taryf z gruby C, klienci mogą być podłączeni do sieci elektroenergetycznych średniego napięcia. Podobnie jak w przypadku taryf z grupy C, ceny za prąd nie są regulowane przez Prezesa URE. Najpopularniejsze taryfy z grupy B to taryfa B11, B12, B21, B22, B23. Do tej grupy należą hotele, centra handlowe, szpitale, urzędy, hydrofornie.

Grupa Taryfowa A

Do tej grupy należą największe przedsiębiorstwa zasilane siecią wysokiego napięcia. Taryfy z grupy A nie są regulowane przez URE. Sprzedawcy prądu przygotowuj klientom indywidualne oferty. Przede wszystkim należą tu kopalnie, huty, stocznie wielkie fabryki i zakłady produkcyjne. Nie ma podanych precyzyjnych danych, ale szacuję się, że do tej grupy należy około 100 podmiotów, które zużywają 20{c730e33633c26d5ce09e8530af45096e844a5ec90d04df4c25ad05082160425e} całego zapotrzebowania energetycznego.

Mam nadzieję, że Twoja wiedza na temat taryf energetycznych znacznie się powiększył. Jeżeli wiesz już, jaka taryfa będzie dla Ciebie optymalna skorzystaj z porównywarki cen prądu i wybierz najlepszą ofertę!

fot. pixabay.com


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*