Energia ze źródeł odnawialnych – OZE

Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych

Dużo piszę o cenach prądu, ofertach sprzedawców energii elektrycznej, rynku energii i o tym, jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Ale ważnym też zagadnieniem jest to, jak i z czego powstaje prąd. Zdarzyło mi się wspomnieć przy opisie sprzedawców prądu o tym, z czego produkują energię elektryczną. Przeważnie głównym surowcem do produkcji prądu jest węgiel kamienny i brunatny, ale coraz bardziej na znaczeniu przybiera energia z odnawialnych źródeł takich jak słońce czy wiatr.

Energia odnawialna jest co prawda droższa niż dotychczas wykorzystywane surowce, jednakże jest bardziej ekologiczna i co ważne jest, jak sama nazwa wskazuje – odnawialna. Węgiel kamienny kiedyś się skończy, a o to, że Słońce przestanie świecić na razie nie musimy się martwić. Przynajmniej nie w przeciągu najbliższych kilku milionów lat. Dzisiejszy wpis będzie wprowadzeniem do tematu, gdzie ogólnie opiszę trzy popularne sposoby pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, natomiast w przyszłości będę się zgłębiał w zagadnienia OZE. Tutaj możecie poczytać o programie prosument, dzięki któremu możecie dostać dofinansowanie na zamontowanie np. paneli fotowoltaicznych.

Energia słoneczna

Energia słoneczna

Jak sama nazwa wskazuje, mowa tutaj o energii, która pochodzi od centralnej gwiazdy naszego Układu Słonecznego, czyli Słońca. Wysyła ono energię w postaci promieniowania, które powstaje w wyniku reakcji termojądrowych. Ta energia ma szacowaną moc nawet 1023 kW. Część z tej energii zostaje odbita i rozproszona, ale i tak energia która dociera do Ziemi przekracza 10 000 zapotrzebowanie na energię.

Jak zatem korzysta się z tej energii? Obecnie najpopularniejszymi sposobami używania energii słonecznej są kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne. Te pierwsze zamieniają promieniowanie słoneczne na energie cieplną, która podgrzewa wodę, z kolei panele fotowoltaiczne przerabiają tą energię na prąd. Istnieje możliwość wykorzystania wyprodukowanej energii elektrycznej do ogrzania wody poprzez chociażby grzałkę elektryczną, lecz jest to drogie i nieefektywne rozwiązanie na ten moment. Panele fotowoltaiczne są nowszą i z początku droższą inwestycją wykorzystującą słońce do produkcji energii, lecz powoli ich cena spada i bardzo możliwe, że wyprą z użycia kolektory słoneczne. Jednakże na chwilę obecną, oba rozwiązania mają swoje zalety i ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb danego gospodarstwa domowego.

Energia wiatrowa

Energia wiatrowa

Energię z wiatru uzyskuje się dzięki wiatrakom, których turbiny zamieniają wiatr na energię elektryczną. Dzieję się tak, gdyż moc wiatru powoduje obracanie łopaty wirnika produkując prąd. Energia z wiatru jest również przyjazna dla środowiska i odnawialna, lecz jej minusem jest zmienność, która powoduje, że nie jest to pewne źródło energii. Dlatego właśnie nie powinno to być główne źródło zasilania, lecz uzupełnienie innych systemów pozyskiwania energii. Szacuje się, że energia wiatrowa nie powinna przekraczać 20% udziału w zasilaniu.

Elektrownie wiatrowe mogą być budowane zarówno na lądzie, jak i na wodzie, co jest nawet bardziej efektywne i mniej uciążliwe dla ludzi, lecz bardziej kłopotliwe do zrealizowania. Powodem jest konieczność przyłączenia wiatraków postawionych na wodzie do sieci, co wymaga większych kosztów niż wybudowanie wiatraków na lądzie.

Oprócz dużych farm wiatrowych, spotyka się także przydomowe elektrownie wiatrowe. Mają przeważnie moc w granicach 0,5 kW do 2 kW. Ich zaletą jest to, że nie produkują uciążliwego szumu tak, jak duże wiatraki, zatem mogą być stawiane nawet na dachach budynków lub w pobliżu domków jednorodzinnych, jeżeli oczywiście mamy dostatecznie dużo miejsca w ogrodzie. Takie małe elektrownie często współpracują z innymi systemami pozyskiwania energii i są używane do zasilania np. domków letniskowych, oświetlania wolnostojących obiektów lub po prostu gospodarstw domowych.

Energia wodna

Energia wodna

Energia z wody produkowana jest podobnie jak energia wiatrowa, tylko za pomocą wody oczywiście. Używane są tutaj turbiny wodne, które napędzane przez wody o dużym stężeniu przepływu są wprowadzane w ruch, który następnie jest przekształcany w energię. Bardzo ważny jest wybór lokalizacji przy tworzeniu elektrowni wodnych. Niestety większość dogodnych lokalizacji w Polsce i w Europie została już wykorzystana.

Elektrownie wodne były jakiś czas temu uważane za najbardziej ekologiczne i wywołujące pozytywny wpływ na środowisko. Jednakże okazało się z czasem, że elektrownie mogą powodować zaburzenia w pobliskim krajobrazie i ekosystemie. Przykładem negatywnego oddziaływania elektrowni wodnej jest powstanie zbiornika z wodą stojącą, która zawiera zupełnie inne organizmy niż te, które występowały wcześniej. Zatem postawienie elektrowni wodnej powinno być poprzedzone odpowiednimi krokami, by zapewnić jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko, żeby nie okazało się, że jej budowa przyniesie więcej szkód niż pożytku.

W Polsce głównymi miejscami produkcji energii elektrycznej za pomocą hydroenergetyki jest dolna Wisła i Dunajec. Moc polskich elektrowni wodnych szacuje się na poziomie 13,7 TWh, co przekłada się na 7,3% mocy zainstalowanej w całym systemie energetycznym naszego kraju. Na świecie przodownikiem produkcji energii za pomocą hydroenergetyki jest Norwegia, która uzyskuje aż 98% prądu za jej pomocą


  1. Pingback: Białe certyfikaty – co to jest? | Ceny prądu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*