Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

jak odliczyc fotowoltaike od podatku

OZE jest rozwiązaniem, które może przynieść wiele korzyści. Od ekologicznych (fotowoltaika ogranicza emisję zanieczyszczeń atmosferycznych), po ekonomiczne – instalacja fotowoltaiczna pozwala zmniejszyć rachunki za prąd czy ogrzewanie. Nadal jednak instalacja fotowoltaiczna swoje kosztuje. Jak zmniejszyć jej koszt? Jednym ze sposobów może być odliczenie fotowoltaiki od podatku. Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku i jakie zalety ma ta forma wsparcia?

Ulga podatkowa na fotowoltaikę – dobry sposób wspierania OZE?

Fotowoltaika jest sektorem energetyki chętnie wspieranym finansowo. Do licznych dofinansowań do fotowoltaiki doszła możliwość odliczenia części kosztów instalacji fotowoltaicznej od podatku. Jest to dodatkowe wsparcie dla wszystkich podmiotów chcących posiadać fotowoltaikę.

Skorzystać z ulgi podatkowej na fotowoltaikę mogą: osoby fizyczne, rolnicy oraz właściciele firm. Wszystko to jednak odbywa się na określonych warunkach dla poszczególnych osób.

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku – osoby fizyczne

Jeśli chodzi o osoby fizyczne (czyli przeciętnego Kowalskiego), dostępna jest tzw. ulga termomodernizacyjna. Ulgę można stosować od początku 2019 roku. Warunkiem skorzystania jest bycie właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, który już jest postawiony (ulga nie obowiązuje domów dopiero powstających). Drugim warunkiem jest poniesienie kosztów termomodernizacji (nie muszą być to środki własne, odliczyć od podatku można także fotowoltaikę zakupioną na kredyt, jednak odliczenie obejmować będzie tylko koszty instalacji, nie odsetek kredytu).

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej jest uznawane jako przedsięwzięcie termomodernizacyjne i podlega uldze. Ważne aby inwestycja została rozpoczęta po 01.01.2019 r., bo tylko wtedy można będzie odliczyć ją od podatku.

Dobrą informacją jest to, że to odliczenie od podatku można łączyć z innymi dofinansowaniami, np. z Mój Prąd. Kwota, którą będziemy mogli odciągnąć od podatku jest jednak pomniejszona o sumę dofinansowania. Więc jeśli instalacja fotowoltaiczna kosztowała nas 45 tysięcy i dostaliśmy 5.000 zł z programu Mój Prąd, kwota którą będziemy mogli odliczyć od podatku wynosić będzie 40 tys. zł. Mimo to, dobrze, że można tą ulgę łączyć z innymi dofinansowaniami i nie musimy zastanawiać się, które dofinansowanie wybrać.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym odnieśliśmy pierwszy wydatek. Instalacja fotowoltaiczna nie musi być skończona od razu, jednak trzeba ją ukończyć w przeciągu 3 lat od pierwszego poniesionego wydatku. Odliczenia można dokonać wypełniając załącznik PIT-O do deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28.

Maksymalna kwota jaką może odliczyć podatnik wynosi to 53 tys. zł i dotyczy to wszystkich posiadanych budynków, to znaczy że jeśli mamy dwa domy, i w obu założymy fotowoltaikę, nadal odliczyć będziemy mogli tylko 53 tys. zł. Warto dodać, że w przypadku małżonków/współwłaścicieli limit przypada oddzielnie na każdego.

Podatek rolny – odliczenie paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaikę mogą odliczać od podatku również rolnicy. W tym przypadku mogą oni odciągnąć 25% wszystkich kosztów. Ważne, aby były one udokumentowane, najlepiej imienną fakturą. Bardzo ciekawe jest to, że odpisów można dokonywać aż przez 15 lat. Dzieje się tak ponieważ wysokość ulgi zazwyczaj przekracza roczny wymiar podatku rolnego.

Aby móc skorzystać z ulgi od podatku rolnego trzeba być:

 • posiadaczem samoistnych gruntów,
 • użytkownikiem wieczystym gruntów,
 • właścicielem gruntów,
 • posiadaczem gruntów, które są własnością państwa/jednostki samorządu terytorialnego.

Podoba mi się tutaj w miarę prosty mechanizm odliczenia i jego przejrzystość. Spełniasz warunki, masz faktury i wiesz ile możesz otrzymać. Na przykład rolnik, który wydał 40 tys. zł na instalację, będzie mógł uzyskać 10 tys. zł w rozliczeniu podatkowym.

Odliczenie VAT – fotowoltaika dla firm

Firmy korzystające z usług lub towarów służących do wykonywania ich pracy, która jest opodatkowana VAT, może odliczyć podatki naliczone. Fotowoltaika jest objęta 23% podatkiem, który przedsiębiorcy mogą w pełni odliczyć.

W wielkim skrócie, fotowoltaikę dla firm można odliczyć tak samo jak inne koszty poniesione przez przedsiębiorstwo.

Moim zdaniem: jakie są zalety odliczenia instalacji od podatku?

Odliczenie podatku od fotowoltaiki ma podobne zalety jaki inne dofinansowania do fotowoltaiki. Przede wszystkim ulgi: termomodernizacyjna, rolnicza, wspierają rozwój fotowoltaiki oraz innych OZE, które pozytywnie wpływają na środowisko. Odliczenie od podatku instalacji fotowoltaicznej jak i inne dofinansowania do fotowoltaiki mają za zadanie przyspieszyć spełnienie warunków UE, dotyczących udziału OZE w energetyce kraju. Najważniejsza korzyść dla nas, jako użytkowników instalacji fotowoltaicznych, to z pewnością niższe ceny instalacji fotowoltaicznej w 2021.


 1. Gosia

  Witam, mam dom w budowie stan surowy zamknięty, panele fotowoltaiczne założyłam i zapłaciłam w dniu 30.11 2020r. Dom do te pory tj 22.02.2021 nie ma odbioru bo jeszcze nie mamy ocieplenia. I chcąc odliczyć fotowoltaikę od podatku jako osoba fizyczna nie mogę bo budowa nie jest zakończona taka informację dostałam od US a w przyszłym roku ( podatek za 2021) nie można bo koszt był poniesiony za rok 2020.
  Co robić, jak rozliczyć i czy w ogóle można ?
  Proszę o pomoc….

  Odpowiedz

  1. Tomek

   Dzień dobry pani Gosiu, z tego co mi wiadomo panele fotowoltaiczne można odliczyć tylko od istniejącego budynku, który jest użytkowany. To znaczy, że nie może pani odliczyć fotowoltaiki od nowopowstałego budynku.

   Odpowiedz

 2. Hanna

  Mam pytanie, założyłam panele i chcę ta inwestycję odliczyć od podatku, ale podatek , jaki uzyskałam jest niższy niż odliczenia, jakie mogłabym uzyskać. Moje pytanie, czy mogę sobie przenieść resztę odliczeń na przyszły rok? Uzyskałam informację, ze ze względu na uzyskany dochód nie mogę. Nie przekroczyłam progu 18%, zapłaciłam za mało podatku. Proszę o informację.

  Odpowiedz

 3. Albin

  Mam podobną sytuację co Hanna, czyli dochód miałem ok 30000 a wydatek na panele po odliczeniu za „Mój prąd” wynoszą 29000. Jeśli w jednym roku odliczę całe 29000 to podatek będzie 0zł. Czy mogę w tym roku odliczyć 15000 i w przyszłym 14000? Bo w ten sposób podatek za dwa lata był by niższy niż jak odliczę wszystko w jednym roku.
  Dzięki za odpowiedź.

  Odpowiedz

 4. Andrzej

  Dlaczego nie dostaje się dotacji na montaż woltaiki na balkonie w bloku mieszkalnym spółdzielczym własnościowe, grunt pod blokiem wykupiony. Dlaczego nie można instalować woltaiki 2kW tylko 780 wat, jeszcze do tego zero pomocy państwa. Bogaty ma dom dostaje dotacje ja mam mieszkanie nie mogę zainstalować woltaiki i otrzymać dotacje. W Polsce demokracja nie działa.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*