Ranking firm fotowoltaicznych 2023 – Jak wybrać najlepszą firmę?

ranking firm fotowoltaicznych 2021 jak wybrac najlepsza firme

Zdecydowałeś się na instalację paneli fotowoltaicznych w swoim domu? Jest to świetny krok w kierunku oszczędności na rachunkach za prąd oraz ochrony środowiska. Teraz stoisz przed kolejnym ważnym krokiem poprzedzającym założenie instalacji fotowoltaicznej, a mianowicie przed wyborem firmy, która tego dokona. Wybór nie jest prosty, jednak z mojego artykułu dowiesz się na co warto zwrócić uwagę na tym etapie. Natomiast w Rankingu firm fotowoltaicznych w 2023 roku zawarłem według mnie najlepszych i godnych zaufania instalatorów. Zapraszam 🙂


Spis treści

1. Sunday Polska Fotowoltaika
2. Hymon Energy Fotowoltaika
3. Helio Expert Fotowoltaika
4. House Solutions Fotowoltaika
5. FlexiPower Group
6. Hewalex Fotowoltaika
7. Synteza OZE
8. Brewa Fotowoltaika
9. Columbus Energy Fotowoltaika
10. Soleo
11. T&T Proenergy
12. E.ON Foton
13. Soleko Polska
14. 4 ECO
15. Enerji Fotowoltaika
16. DGE Fotowoltaika


1. Sunday Polska Fotowoltaika

Firma zajmuje się wszystkim wliczając: audyt techniczny, projekt i montaż instalacji, wsparcie przy podłączeniu instalacji do sieci oraz pomoc przy uzyskaniu dofinansowań. Na stronie firmy możemy również skorzystać z wsparcia technicznego.

Zalety Fotowoltaiki w Sunday Polska:

Wady Fotowoltaiki Sunday Polska:

Duży wybór finansowania Występujące opóźnienia w rozpoczęciu prac
Pomocna obsługa klienta
Rozbudowana oferta uwzględniająca
Renomowane podzespoły

Kto i gdzie będzie mógł skorzystać Z fotowoltaiki w Sunday Polska?

Oferta dotyczy gospodarstw domowych, rolnych oraz przedsiębiorstw. Fotowoltaikę firma może założyć w całej Polsce co pokazuje bardzo dobrze mapka na stronie firmy.

Moja opinia

Bardzo sprawnie działająca infolinia firmy to miłe zaskoczenie, zazwyczaj trzeba swoje odczekać. Trafiłem na bardzo miłego pana, który doradził mi wstępnie jaką instalację powinienem mieć oraz jaki byłby jej koszt. Strona firmy jest dość przejrzysta i posiada sporo treści zaznajamiających z fotowoltaiką bliżej. Sunday Polska posiada dedykowane opcje finansowania, co wielu osobom pozwoli od razu cieszyć się korzyściami energii słonecznej, nie ponosząc “na raz” dużych kosztów. Znów mogłaby być na stronie tabelka z przybliżonymi kosztami instalacji, jednak po kontakcie otrzymamy te informacje. Jest to kolejny instalator godny polecenie w Polsce.


2. Hymon Energy Fotowoltaika

Firma zajmuje się całą instalacją kompleksowo, pomagając nam przy wszystkich formalnościach związanych z wdrożeniem fotowoltaiki. Wsparcie dotyczy również pozyskania dofinansowania. W Hymon Energy znajdziemy również inne ekologiczne rozwiązania, np. pompy ciepła.

Zalety Fotowoltaiki w Hymon Energy:

Wady Fotowoltaiki Hymon Energy:

Pomoc w uzyskaniu wygodnej formy finansowania Brak cennika na stronie firmy
Wsparcie na każdym etapie współpracy Zdarzają się opóźnienia w realizacji
Najwyższej jakości podzespoły
Własne, wyszkolone ekipy monterskie

Kto i gdzie będzie mógł skorzystać Z fotowoltaiki w Hymon Energy?

Fotowoltaikę w Hymon Energy może zamówić każdy chętny, niezależnie czy to dla firmy domu lub gospodarstwa rolnego. Z oferty można skorzystać w całej Polsce.

Moja opinia

Hymon jest doświadczoną firma działającą od wielu lat. Instalacje wdrożone przez nich są wykonane w najwyższym standardzie, a prawie 100% klientów jest zadowolonych z ich usług. Duża ilość grup monterskich to plus, ponieważ czas oczekiwania na termin realizacji jest krótki. Wszyscy pracownicy posiadają odpowiednie kwalifikacje do montażu fotowoltaiki. Firma działa bardzo sprawnie, realizuje instalacje już w 1-2 dni. Podczas kontaktu można dowiedzieć się wielu informacji dotyczących instalacji, które są wystarczające by wybrać Hymon Energy jako swojego instalatora.


3. Helio Expert Fotowoltaika

Fotowoltaika jest realizowana od początku do końca przez Helio Expert. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektem, audytem technicznym, montażem oraz oferuje pomoc przy uzyskaniu dofinansowań takich jak Mój Prąd.

Zalety Fotowoltaiki w Helio Expert:

Wady Fotowoltaiki Helio Expert:

Pomoc po wdrożeniowa Brak danych na temat kosztów instalacji
Długie okresy gwarancji
Szeroki wybór form finansowania
Wieloletnie doświadczenie
Profesjonalny montaż
Urządzenia najwyższej klasy
Pomoc przy dofinansowaniach

Kto i gdzie będzie mógł skorzystać Z fotowoltaiki w Helio Expert?

Helio Expert zajmuje się klientami indywidualnymi, biznesowymi, rolnikami, a także przygotowuje realizacje dla spółdzielni mieszkaniowych. Firma działa na terenie całej Polski.

Moja opinia

Konsultanci firmy bardzo dobrze wypadają podczas rozmowy telefonicznej, sprawnie podają przybliżone ceny instalacji (chociaż mogłyby być podane na stronie). Krótkie terminy realizacji też brzmią zachęcająco. Wielkim plusem jest pomoc w uzyskaniu dofinansowań, papierologia związana z tym zwykle jest dość trudna. Dobrej jakości podzespoły, producentów takich jak: JA Solar, Jolywood, Trina Solar, Ulica Solar, Jinko, Viessmann. Dzięki nim nasza instalacja posłuży wiele lat, jest to chyba najważniejszy punkt oferty tej firmy. Helio podaje że 90% ich klientów jest zadowolonych z usług firmy. HelioExpert to doświadczona firma, której zdecydowanie warto poświęcić uwagę.


4. House Solutions Fotowoltaika

House Solutions jest firmą z Krakowa, która na rynku działa już ponad 4 lata. Przez ten czas udało im się zrealizować 1.500 instalacji, a klienci firmy zaoszczędzili dzięki niej 20 mln złotych – tak przynajmniej wynika z informacji, które podaje wykonawca 😉 Duże zainteresowanie firmą budzi ich przemyślana oferta, w której możemy skorzystać z pomp ciepła, systemów chłodzenia oraz oczywiście instalacji fotowoltaicznych.

Zalety Fotowoltaiki w House Solutions:

Wady Fotowoltaiki w House Solutions:

Wygodne opcje finansowania Brak szacowanych kosztów instalacji
Najwyższej klasy podzespoły Oferta nie obejmuje całego kraju
Gwarancja na instalację
Kompleksowe rozwiązania
Doświadczony zespół

Kto i gdzie będzie mógł skorzystać z fotowoltaiki w House Solutions?

Z oferty może skorzystać każdy zainteresowany, ale nie ze wszystkich województw. Firma realizuje projekty tylko na terenie województwa: Świętokrzyskiego, Opolskiego, Śląskiego, Małopolskiego, Lubelskiego i Podkarpackiego.

Moja opinia o fotowoltaice House Solutions

Szkoda, że firma ogranicza się do kilku wymienionych wyżej województw, ponieważ ma bardzo ciekawą ofertę. Chodzi mi o kompleksowość w obrębie instalacji, jak i o szeroki wachlarz usług związanych uzyskiwaniem energii. Firma stawia mocno na jakość co pokazują podzespoły stosowane przez House Solutions – m. in. Sunpower, LG Solar czy SolarEdge. Firma posiada także tytuły certyfikowanych instalatorów m. in. od LG i Rec. Dodatkowe plusy House Solutions dostanie za długie okresy gwarancji (do 10 lat) oraz specjalne formy finansowania. Ci którzy mieszkają na terenie działania firmy i chcą mieć instalację fotowoltaiczną, powinni sprawdzić House Solutions.


5. FlexiPower Group

flexipower gropu fotowoltaikaFlexiPower ma już kilkunastoletnie doświadczenie w branży odnawialnych źródeł energii. Instalator zajmuje się nie tylko fotowoltaiką, ale także instalacją pomp ciepła czy stacji ładujących samochody elektryczne. Firma posiada szeroką ofertę, z której skorzysta prawie każdy.

Zalety Fotowoltaiki w FlexiPower:

Wady Fotowoltaiki FlexiPower:

Szeroka i dobrze przemyślana oferta Brak cennika
Duże doświadczenie (firma działa od 2007 roku)
Możliwość nawiązania współpracy online
Stosowanie najlepszych podzespołów na rynku

Kto i gdzie będzie mógł skorzystać z fotowoltaiki w FlexiPower Group?

Fotowoltaikę w FlexiPower będzie można zainstalować w całym kraju. Skorzystają z niej wszyscy zainteresowani, od osób fizycznych po wielkie firmy.

Moja opinia o fotowoltaice FlexiPower Group

FlexiPower należy do grona firm, które nie lubią podawać cen na swoich stronach. Za każdym razem mnie to dziwi, ponieważ ceny instalacji fotowoltaicznych, w większości tych firm, które się tym nie dzielą są standardowe. Ale przejdźmy do rzeczy, FlexiPower posiada sporo doświadczenie (ponad 1000 wykonanych instalacji fotowoltaicznych i ponad 15 tys. instalacji solarnych!), korzysta z najlepszych urządzeń na rynku, posiada przemyślaną i szeroką ofertę usług. Dodatkowo firma oferuje pomoc przy pozyskaniu środków finansowych oraz dofinansowań. Jeśli chcecie mieć dobrze wykonaną instalację to sprawdzajcie ofertę FlexiPower.


6. Hewalex Fotowoltaika

Firma zajmuje się fotowoltaiką kompleksowo, nie musimy się martwić o szukanie kogoś do kolejnego etapu. Ponadto otrzymujemy wsparcie powdrożeniowe i przy pozyskaniu dofinansowania. Firma oferuje również inne produkty i usługi OZE, między innymi pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Zalety Fotowoltaiki w Hewalex:

Wady Fotowoltaiki Hewalex:

Bardzo szeroka oferta Rzadkie opóźnienia w rozpoczęciu instalacji
Kreator oferty fotowoltaiki
Wysokiej jakości urządzenia
Doświadczenie w Polsce i za granicą

Kto i gdzie będzie mógł skorzystać z fotowoltaiki w Hewalex?

Skorzysta każdy kto będzie chciał mieć u siebie instalację fotowoltaiczną, którą firma wykonuje na terenie całej Polski.

Moja opinia

Duże doświadczenie i szeroka oferta to aspekty pozytywnie wpływające na odbiór firmy. Firma zachowuje najwyższe standardy wykonania systemu, używa niezawodnych podzespołów i posiada różne formy finansowania. Przy wszystkich plusach można nawet zapomnieć o zdarzających się czasem opóźnieniach w rozpoczęciu montażu. Po kontakcie z konsultantem byłem bardzo zadowolony, wszystko przebiegło wręcz książkowo. Bardzo spodobał mi się też sklep, w którym możemy zakupić wszystkie potrzebne elementy instalacji, od paneli po śrubki.


7. Synteza OZE

synteza oze fotowoltaikaFirma działa na rynku energetycznym już od 2013 roku. Posiada zatem dość duże doświadczenie w montowaniu instalacji fotowoltaicznych, ale też innych ekologicznych rozwiązań, np. pomp ciepła. Synteza OZE celuje w szerokie grono klientów oraz posiada ciekawe rozwiązania finansowania.

Zalety Fotowoltaiki w Synteza OZE :

Wady Fotowoltaiki w Synteza OZE:

Własne ekipy montażowe Brak podanych cen na stronie
Specjalne oferty finansowania
Najwyższej klasy podzespoły
Szeroka oferta, przygotowana dla różnych klientów
Jasne warunki współpracy

Kto i gdzie będzie mógł skorzystać z fotowoltaiki w Synteza OZE?

Synteza OZE oferuje montaż instalacji fotowoltaicznych w całej Polsce. Grono klientów, w które celuje instalator jest szerokie i dość mocno sprecyzowane. Oferty są przygotowane między innymi dla: osób fizycznych, przedsiębiorstw, rolników, spółdzielni mieszkaniowych, hoteli czy przemysłu! Wszystkie wymienione grupy klientów mogą liczyć na kompleksowe i profesjonalne wykończenie instalacji fotowoltaicznej.

Moja opinia o fotowoltaice Synteza OZE

Synteza OZE stawia na profesjonalizm. Instalacji dokonują ekipy monterskie należące do przedsiębiorstwa. Bardzo fajnie, że firma wyróżniła w ofercie fotowoltaikę dla spółdzielni mieszkaniowych czy hoteli, które są raczej pomijane przez innych instalatorów. Dużym plusem jest współpraca z bankami oraz dedykowane formy finansowania instalacji fotowoltaicznej. Niestety na minus, jak w większości firm, brak podanych nawet orientacyjnych cen na stronie Syntezy OZE. Poza tym, kontakt z przedstawicielem bardzo sprawny i rzeczowy. Synteza OZE to dobry wybór, dodam fakt, że firma posiada własne grupy serwisowe, które mogą dbać o bezpieczeństwo instalacji.


8. Brewa Fotowoltaika

Firma zajmuje się instalacją na każdym etapie realizacji co jest najlepszym rozwiązaniem w fotowoltaice. Firma pomaga uzyskać także dofinansowania takie jak “Mój Prąd czy “Czyste Powietrze”. Firma dodatkowo zajmuje się montażem folii grzewczych oraz przydomowych stacjach ładowania pojazdów elektrycznych.

Zalety Fotowoltaiki w Brewa:

Wady Fotowoltaiki Brewa:

Kompleksowa oferta ekologicznych rozwiązań Zdarzają się opóźnienia w realizacji
Kalkulator kosztów instalacji fotowoltaicznej
Szeroki wybór finansowania
Pełne wsparcie na wszystkich etapach realizacji

Kto i gdzie będzie mógł skorzystać Z fotowoltaiki w Brewa?

Firma celuje w różnego rodzaju klientów, od indywidualnych do biznesowych. Skorzystać można na terenie całego kraju.

Moja opinia

Firma posiada wiele pozytywnych opinii. Ja po rozmowie z konsultantem i usłyszeniu oferty firmy też jestem pozytywnie nastawiony do usługi Brewa Fotowoltaika. Wielkim plusem oferty jest kalkulator gdzie można sprawdzić przybliżone koszty instalacji, powinno być to na stronie każdego instalatora. Dobre oferty cenowe i wysokiej jakości podzespoły również zachęcają do skorzystania z usług firmy. Wśród opinii pojawiają się komentarze odnośnie opóźnień w realizacji, jednak są to bardzo sporadyczne przypadki.


9. Columbus Energy Fotowoltaika

Firma zajmuje się całą instalacją kompleksowo, dzieląc pracę na dwa etapy. Pierwszy to projekt instalacji, projekt dokumentacji oraz wstępny wniosek do programu Mój Prąd. Następny krok to sprzedaż i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Zalety Fotowoltaiki w Columbus Energy:

Wady Fotowoltaiki Columbus Energy:

Ciekawe produkty w ofercie Niejasne zasady współpracy
Wykonywanie zleceń na terenie całego kraju Brak cennika na stronie
Renomowane komponenty instalacji Opóźnienia w rozpoczęciu prac
30 – letnia gwarancja na wydajność

Kto i gdzie będzie mógł skorzystać Z fotowoltaiki w Columbus Energy?

Z oferty mogą skorzystać przedsiębiorstwa, rolnicy oraz domy jednorodzinne. Usługa jest świadczona na terenie całego kraju.

Moja opinia

Firma Columbus Energy posiada wiele zalet, dobry kontakt z klientem, kompleksowa realizacja instalacji czy ciekawe formy finansowania, jak wymieniony wcześniej Abonament na słońce. Niestety na tle pozostałych firm zdarzają się im różne wpadki, najczęściej dotyczące opóźnień w rozpoczęciu prac. Zasady współpracy też nie są przedstawione jasno, co powinno zwrócić naszą uwagę. Brak cennika jest niestety zmorą większości instalatorów i tutaj też występuje. Podsumowując, firma wykona instalację i to w bardzo wysokim standardzie, niestety ale zdarzają im się różne wpadki, o których wcześniej wspomniałem.


10. Soleo fotowoltaika

soleo fotowoltaikaJest to firma z województwa małopolskiego, która wspina się po miano lidera wśród firm fotowoltaicznych. Soleo rozpoczęło działalność w 2013 roku i bardzo dobrze sobie radzi. Wysoka jakość usług oraz wykorzystywanie najlepszych podzespołów, sprawiło, że przedsiębiorstwo zyskało tysiące zaufanych klientów.

Zalety Fotowoltaiki Soleo:

Wady Fotowoltaiki Soleo:

Duże doświadczenie Brak cennika usług
Stosowanie najlepszych podzespołów
Liczne certyfikaty i uprawnienia
Nowoczesne systemy monitorowania fotowoltaiki

Kto i gdzie będzie mógł skorzystać z fotowoltaiki w Soleo?

Instalacje fotowoltaiczną z Soleo może wykonać każdy zainteresowany. Firma posiada szeroką ofertę, dostępną w całej Polsce.

Moja opinia o fotowoltaice Soleo

Zacznę od tego co najbardziej mnie drażni zazwyczaj na stronach instalatorów – brak przybliżonych cen. Rozumiem, że jest to indywidualna sprawa, jednak przybliżone ceny za przykładowe instalacje (3 kW, 5 kW, 8 kW itp.) mogłyby się znaleźć na stronie. Ciężko również znaleźć informację o finansowaniu fotowoltaiki (przez leasing czy kredyt), jest tylko krótka informacja na dole strony: “Jeżeli chcesz zainwestować w produkcję prądu ze słońca, ale nie masz środków, pomożemy uzyskać dofinansowanie„. Jeśli chodzi o dalsze aspekty nie mam żadnych zastrzeżeń. Firma bardzo profesjonalnie dba o każdego klienta (potwierdzają to pozytywne, opinie chociażby na google gdzie ocena Soleo to 4,8/5 z 366 opinii). Kontakt z konsultantem też bardzo przyjemny (to niby standard, ale jednak cieszy) i szybki. To właśnie dzięki bardzo dobremu podejściu, Soleko staje się liderem w swojej branży.


11. T&T Proenergy

Jest to firma zajmująca się energią słoneczną od 2011 roku i przez ten czas wykonała ponad 750 instalacji. Firma otrzymała certyfikat “Autoryzowanego Partnera” od giganta energetycznego jakim jest Energa. To znaczy, że jeśli skorzystacie z fotowoltaiki Energa, możliwe, że całym procesem od projektu do montażu zajmie się T&T Proenergy.

Zalety Fotowoltaiki w T&T Proenergy:

Wady Fotowoltaiki w T&T Proenergy:

Monitoring instalacji 24/7 Brak szacowanych kosztów instalacji
Wieloletnie doświadczenie Brak indywidualnych form finansowania
Szeroka oferta podzespołów
Do 5 lat gwarancji na montaż
Współpraca z Energa

Kto i gdzie będzie mógł skorzystać z fotowoltaiki w T&T Proenergy?

Z oferty mogą skorzystać klienci indywidualni oraz biznesowi, rolnicy czy inne zainteresowane podmioty. Oferta jest dostępna na terenie całej Polski.

Moja opinia o fotowoltaice T&T Proenergy

Firmę należy zdecydowanie pochwalić za dostępność rzadko spotykanych u nas paneli fotowoltaicznych takich jak Trina Solar, są one wydajne, a jednocześnie ich cena jest atrakcyjna. Na plus zasługuje także jasno przedstawiona oferta i warunki współpracy, choć zabrakło informacji na temat finansów. Na uwagę zasługuje również serwis, który zajmuje się instalacją do 2 dni roboczych oraz długa gwarancja na montaż, wynosząca do 5 lat! T&T Proenergy jest zdecydowanie firmą, o której nie można zapominać.


12. E.ON Foton

eon logoFirma ta jest częścią Innogy, która stała się głównym udziałowcem Foton Technik w 2016 roku, natomiast w 2021 roku zmieniła nazwę na E.ON Foton. Wsparcie giganta, jakim jest Innogy, gwarantuje wsparcie instalacji przez wiele lat. E.ON Foton oferuje bardzo dobre podzespoły (również własnej marki), a także możliwość uzupełnienia fotowoltaiki o dodatkowe rozwiązania, np. pompy ciepła, magazyny energii.

Zalety Fotowoltaiki w E.ON Foton:

Wady Fotowoltaiki w E.ON Foton:

Gwarancja obniżenia rachunków lub zwrot różnicy Brak informacji na temat kosztów
Wysokiej klasy podzespoły używane w instalacjach Opóźnienia w realizacji projektów
Program benefitów dla klientów
Duże doświadczenie ekip monterskich
25 lat gwarancji

Kto i gdzie będzie mógł skorzystać z fotowoltaiki w E.ON Foton?

Z usług E.ON Foton można skorzystać na terenie całej Polski. Oferta jest dostępna dla każdego zainteresowanego posiadaniem instalacji fotowoltaicznej.

Moja opinia o fotowoltaice E.ON Foton

Zacznę od kilku spraw, które mnie drażnią i martwią. Po pierwsze brak podanych cen na stronie firmy, to zazwyczaj jest zniechęcające. Aby poznać przybliżone koszty trzeba podawać swoje dane. Kolejna sprawa – opóźnienia w realizacji projektów. Na forach pojawiają się komentarze, że firma spóźnia się z wykonaniem parę miesięcy! Firma ma też swoje plusy, moim zdaniem największym jest gwarancja zmniejszenia rachunków za prąd o 80% lub zwrot różnicy w cenach prądu. Kolejnym jest długa gwarancja na uzysk energii z paneli fotowoltaicznych na poziomie 80%, trwająca 25 lat! Firma korzysta z urządzeń bardzo dobrych producentów i ma szeroki ich wybór.


13. Soleko Polska

Firma ta jest już długo na polskim rynku, bo od 2003. Swoją działalność zaczęła od kolektorów słonecznych, które służą do podgrzewania wody. W roku 2012 firma wprowadziła do swojej oferty fotowoltaikę i przez te 9 lat zrealizowała setki projektów. Soleko cieszy się dobrą opinią i na pewno warto warto rozważyć ich ofertę.

Zalety Fotowoltaiki w Soleko:

Wady Fotowoltaiki w Soleko:

Duże doświadczenie ze słonecznym źródłem energii Mało szczegółowo przedstawiona oferta
Ekipy monterskie Soleko – instalacje wykonują przeszkoleni pracownicy firmy
Dodatkowe usługi – np. monitoring fotowoltaiki czy serwis
Podzespoły dobrych firm
Podane ceny fotowoltaiki na stronie (nie trzeba się kontaktować z firmą)

Kto i gdzie będzie mógł skorzystać z fotowoltaiki w Soleko?

Skorzystać z oferty mogą osoby fizyczne oraz firmy, choć nie ma tego nigdzie napisanego wprost, Soleko może obsłużyć każdego klienta, czy to ma być fotowoltaika dla rolnika czy dla spółdzielni, wystarczy się skontaktować. Z usług firmy można skorzystać na terenie całego kraju.

Moja opinia o fotowoltaice Soleko

Soleko bardzo jasno stawia sprawę finansową, pokazując przy danych zestawach ich ceny, dzięki temu nie trzeba do nich dzwonić i się dopytywać. Dla mnie to duży plus, bo cena jest jedną z bardziej interesujących rzeczy dla odbiorcy. Jednak jeśli chcielibyście dostać informację lub dokładniejszą ofertę – bez obaw! Kontakt telefoniczny jest sprawny, a konsultanci mili. Z wyrozumieniem odpowiedzieli na moje wszystkie pytania. Według mnie dużym plusem jest również duże doświadczenie firmy, zdobywane od 2003 roku. Kolejne zalety Soleko to własne ekipy monterskie i podzespoły renomowanych firm (np. Sunpower czy SolarEdge). Dodatkowo firma oferuje dodatkowe usługi, takie jak monitoring pracy instalacji fotowoltaicznej oraz serwis. Soleko wydaje się być dobrą, solidną firmą, która wykona instalację od A do Z, z najwyższą jakością.


14. 4 ECO

Firma 4 ECO rozwija się bardzo prężnie i aktualnie jest jedną z największych firm OZE w Polsce. Firma prócz fotowoltaiki zajmuje się także między innymi pompami ciepła czy matami grzewczymi. W ciągu kilku lat firma zwiększyła swoją sieć do 40 oddziałów, rozsianych po całym kraju!

Zalety Fotowoltaiki w 4 ECO:

Wady Fotowoltaiki w 4 ECO:

Duży wybór producentów podzespołów Mała ilość informacji o usługach
Kompleksowe rozwiązania Brak podanych kosztów na stronie
Wsparcie w pozyskaniu dofinansowania
Własne ekipy montażowe
Gwarancja na montaż (3 – letnia)

Kto i gdzie będzie mógł skorzystać z fotowoltaiki w 4 ECO?

Z oferty można skorzystać w całej Polsce i jest ona dostępna dla klientów biznesowych jak i indywidualnych.

Moja opinia o fotowoltaice 4 ECO

Tym co wyróżnia 4 ECO na tle konkurencji, jest dostępność kolorowych modułów fotowoltaicznych. Niby mało istotny szczegół, ale dla wymagających estetyków jak znalazł! Poza tym firma korzysta z bardzo dobrych podzespołów, znajdziemy tam bardzo znanych producentów paneli fotowoltaicznych, ale także mniej znane firmy. Podoba mi się również to, że 4 ECO ma własne ekipy montażowe i nie korzysta z podwykonawców. Plusem jest również gwarancja na montaż oraz szeroki wybór innych usług. Niestety 4 ECO jest kolejną firmą, która nie podaje na swojej stronie kosztów usług i ofert. Nie jest to duży minus, ale lepiej gdy widać te ceny od razu, a nie dowiadywać się przez telefon. 4 ECO stale się rozwija i ja nie bałbym się skorzystać z oferty tej firmy 🙂


15. Enerji Fotowoltaika

Enerji jest młodą firmą, bo działa na rynku od 2018 roku. Od tego czasu udało im się wykonać ponad 500 instalacji fotowoltaicznych. Firma wprowadziła również bardzo ciekawą inicjatywę, mianowicie zobowiązała się do posadzenia jednego drzewa, za każdy 1 kWp zainstalowanej mocy. W ten sposób Enerji stworzył już las o powierzchni 200 metrów kwadratowych i na pewno będzie się on powiększać.

Zalety Fotowoltaiki w Enerji:

Wady Fotowoltaiki w Enerji:

5 – letnia gwarancja na montaż! Brak informacji na temat kosztów
Wsparcie w uzyskaniu dofinansowania
Sadzenie drzewa za każdy zainstalowany 1 kWp
Dobre podzespoły
Kompleksowa oferta

Kto i gdzie będzie mógł skorzystać z fotowoltaiki w Enerji?

Z oferty może skorzystać każdy kto chce posiadać instalację fotowoltaiczną. Firma pracuje głównie na terenie województwa mazowieckiego oraz sąsiadujących z nim województw.

Moja opinia o fotowoltaice Enerji

Enerji jest firmą, o której można powiedzieć, że dopiero zaczyna, choć od 2018 roku nabrała sporo doświadczenia. Plusem jest, że wprowadziła bardzo ciekawą inicjatywę z sadzeniem drzew. Do instalacji podchodzi kompleksowo, do tego stopnia, że nie musimy martwić się szukaniem kredytu czy dokumentacją do przyłączenia sieciowego. Dobre podzespoły, stabilny zespół, 5 – letnia gwarancja na montaż czy ekologiczne inicjatywy, są to aspekty, przez które na pewno warto wziąć pod uwagę firmę Enerji jako wykonawcę instalacji fotowoltaicznej.


16. DGE Fotowoltaika

Usługa fotowoltaiki jest w DGE kompleksowa, to znaczy firma zajmuje się wszystkimi etapami powstawania instalacji. Jest to duża zaleta, elektrownia słoneczna wykonana w pełni przez jedną firmę gwarantuje najwyższą jakość. Skoro za wszystko wykonuje DGE, w razie problemów nie musimy zastanawiać się do kogo się zgłosić.

Zalety Fotowoltaiki w DGE:

Wady Fotowoltaiki DGE:

Korzystanie ze sprawdzonych urządzeń dobrych producentów Brak dedykowanej oferty finansowania instalacji fotowoltaicznej
Kompleksowe podejście do instalacji fotowoltaiki Średni czas gwarancji
Pomoc przy uzyskaniu dofinansowania
Szybkie terminy realizacji
Doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy

Kto i gdzie będzie mógł skorzystać z fotowoltaiki w DGE?

Z oferty fotowoltaicznej można skorzystać na terenie Polski. Firma realizuje systemy dla przedsiębiorstw, domów jednorodzinnych oraz rolników.

Moja opinia

DGE szybko odpowiada na formularze kontaktowe czy telefony, więc czekanie nie wyprowadza nas z równowagi. Ja wybrałem formularz kontaktowy i po paru minutach otrzymałem telefon od konsultanta. Po przedstawieniu kilku informacji dotyczących miejsca instalacji otrzymałem ofertę dotyczącą ceny i mocy instalacji. Cena była przystępna i konkurencyjna co zawsze zachęca. Firma używa podzespołów najlepszych producentów co daje pewność, że wytrzymają one wiele lat. Dodatkowo otrzymujemy ochronę w postaci gwarancji, 25 lat na wydajność, 10 lat na ogniwa fotowoltaiczne oraz po 5 lat na falownik i montaż. Gwarancje mogłyby być dłuższe i zaczynać się od przynajmniej 10 lat. Minusem jest też brak dedykowanej opcji finansowania, która często pomaga szybciej cieszyć się fotowoltaiką.


Od czego zacząć przy wyborze firmy fotowoltaicznej?

W Polsce jest kilkaset firm zajmujących się fotowoltaiką. Naturalnie nie jestem w stanie ich wszystkich sprawdzić, ale mogę podpowiedzieć, jak się za to zabrać. Proponuje zacząć od stworzenia listy instalatorów w Twojej okolicy oraz przejrzenia ich opinii. Następnie radzę zapoznać się z informacją, jak długiej gwarancji firma udziela na montaż oraz jakich paneli używa. Ostatnim krokiem jest usunięcie z listy firm, których nie jesteśmy w stu procentach pewni i skontaktowanie się z pozostałymi w celu ustalenia dokładniejszych informacji. Dzięki takiej eliminacji jesteśmy w stanie sami zbadać, czy dana firma nam odpowiada. Abyśmy mieli pewność co do wybranej firmy powinniśmy sprawdzić kilka rzeczy oraz zadać parę ważnych pytań:

 • Na sam początek warto prześwietlić firmę. Rządowe serwisy, takie jak KRS, udzielają mnóstwa przydatnych informacji na temat wszystkich przedsiębiorstw zarejestrowanych w Polsce. Często znajdują się tam historie finansów firm, a warto wiedzieć jak sobie radzi nasz wykonawca,
 • Warto zapytać, jak długo istnieje firma. Nie powie nam to dużo jeśli chodzi o jakość usługi, jednak będziemy mieć obraz tego, jak duże doświadczenie posiada i ile realizacji może mieć za sobą,
 • Trzeba zapytać, czy firma korzysta z usług podwykonawców. Odradzam korzystanie z usług takich firm, gdyż w razie awarii mogą one przerzucać się odpowiedzialnością. Lepiej wybrać firmy, które od początku do końca zajmują się naszą instalacją fotowoltaiczną,
 • Strona internetowa, profile w mediach społecznościowych, liczba oddziałów i pracowników firmy – to wszystko może ułatwić ci podjęcie decyzji.

Jeśli w ten sposób sprawdzisz chociaż 5 firm, zyskasz większą pewność, że wybrałeś najlepsza firmę dla siebie.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę fotowoltaiczną?

W dzisiejszych czasach, gdy ekologia stała się bardzo popularna, firmy fotowoltaiczne prześcigają się w swoich ofertach. Poniżej przedstawię najważniejsze aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze firmy fotowoltaicznej.

Doświadczenie i rzetelność

Aby nasza instalacja fotowoltaiczna była wydajna i bezpieczna, musi być właściwie zamontowana oraz odpowiednio skonfigurowana. Zatem powinniśmy wybrać firmę, której pracownicy – instalatorzy, są dobrze wykwalifikowani i posiadają wymagane certyfikaty. Warto sprawdzić też, jak grupy monterskie radziły sobie “w boju”, to znaczy zobaczyć ile montaży wykonała firma oraz poprosić o zdjęcia z realizacji.

Gwarancja na instalację fotowoltaiczną

Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją długoterminową. Aby zabezpieczyć odpowiednio nasz system powinniśmy jeszcze przed jego zamontowaniem zapoznać się z gwarancją jaką daje firma monterska. Najczęściej spotykana gwarancja to 25 lat, jednak często obejmuje ona tylko same panele. Inne elementy takie jak falownik mają zazwyczaj krótszą ochronę, około 15 lat. Gwarancja na montaż jest bardzo rozbieżna, można znaleźć firmy, które oferują 25 lat ochrony, ale istnieją też takie, które dają jedynie 2 lata ubezpieczenia na swoją usługę. Trzeba więc zapytać o ubezpieczenie na poszczególne elementy instalacji i sam montaż.

Technologia

Fotowoltaika dynamicznie się rozwija, przez co obecne urządzenia mogą być za parę lat przestarzałe. Musimy zwrócić uwagę na to, jakich podzespołów używa nasz instalator. Najnowsza technologia może być wydajniejsza oraz służyć nam dłużej nie tracąc swoich parametrów.

Czas montażu i termin realizacji

Fotowoltaika cieszy się obecnie dużą popularnością, a ilość nowo powstających instalacji jest ogromna w stosunku do wcześniejszych lat. Tak duże zainteresowanie przekłada się na długi okres oczekiwania na termin realizacji. Trzeba szukać firm, które dają akceptowalny i realny czas na rozpoczęcie instalacji. Okres w jakim firma wykona montaż jest też bardzo istotny, w końcu chcemy się jak najszybciej cieszyć naszą instalacją. Tempo wykonania realizacji zależy od skomplikowania i wielkości systemu. Firmy różnie określają czas realizacji, od 1 dnia do nawet 30. Warto znaleźć instalatora, który zrobi to jak najszybciej, ale trzeba też pamiętać, że jakość usługi jest ważniejsza.

Zakres usług

Przy budowaniu fotowoltaiki warto wybrać firmę, która zrobi wszystko “pod klucz”. Wykonanie instalacji w takim systemie pozwoli uniknąć kosztów, a firmy nie będą przerzucać między sobą odpowiedzialności w razie awarii, a sama instalacja będzie wykonana znacznie szybciej. Firma powinna dokonać obliczenia zapotrzebowania na energię w naszym domu, dobrać sprzęt, wykonać optymalny projekt, zamontować panele oraz wszystko odpowiednio skalibrować. Warto zwrócić uwagę, czy firma oferuje pomoc z dokumentacją i pozyskaniem dofinansowań. Istnieje bowiem dużo programów, zarówno regionalnych jak i ogólnopolskich, między innymi “Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze„. Jeśli możemy, powinniśmy wybrać firmę, która wyręczy nas w skompletowaniu całej dokumentacji.

Opinie o firmie

Jedną z najważniejszych rzeczy do zbadania, są opinie o firmie. Zapoznanie się z jak największą liczbą doświadczeń klientów, czy rankingów firm jest niezwykle istotne. Najlepiej jeśli możemy osobiście porozmawiać z inwestorem, którego instalację fotowoltaiczną budowała ta sama firma, którą mamy na oku. W tym wypadku zyskujemy pewność, że nie jest to opinia sztucznie wygenerowana.

Cena równa się jakość?

Często przy kupowaniu produktów lub usług kierujemy się sposobem myślenia, według którego droższe rzeczy są lepiej wykonane, a tańsze są gorzej. Przy zakładaniu paneli fotowoltaicznych takie myślenie niekoniecznie znajdzie odzwierciedlenie. Jakość wykonywanych usług jest coraz wyższa, a oferty cenowe poszczególnych firm starają się być po prostu konkurencyjne. Duża część kosztów instalacji fotowoltaicznej to podzespoły i tutaj rzeczywiście cena idzie ramię w ramię z jakością. Jeśli chodzi zaś o sam montaż, może się okazać że tańsza firma wykona go lepiej, niż zrobiłaby to ta droższa.

Jak wybrać firmę fotowoltaiczną?

Aby odpowiednio wybrać firmę instalującą panele fotowoltaiczne musimy przyjrzeć się i dokładnie zbadać wiele przedsiębiorstw. Bardzo ważne jest sprawdzenie opinii i w miarę możliwości potwierdzenie ich wiarygodności. Instalacja fotowoltaiki przez profesjonalną firmę będzie opłacalna, a rzetelny wykonawca, zadba o wszystkie dodatkowe aspekty, z którymi niedoświadczony inwestor mógłby mieć problem.


 1. tad45

  jest tyle firm fotowoltaicznych, że można się pogubić, więc dobrze, że powstał taki ranking, choć z drugiej strony brakuje mi trochę tutaj lokalnych firm. Ale też rozumiem, że trudno byłoby to zebrać wszystko, bo tych małych firemek to jest strasznie dużo, u mnie słupy pękają od ogłoszeń, ale czy zaufać tkaim firmom można, to ja już nie wiem…

  Odpowiedz

  1. Adrian

   Ciekawy ranking ja jestem z Łódzkiego akurat skorzystałem z lokalnej firmy Powereco ze Skierniewic z czystym sumieniem mogę ich polecić, może ranking firm z województw?

   Odpowiedz

   1. Tomek

    Cześć Adrian, jak najbardziej zastanawiam się nad wprowadzeniem rankingu firm fotowoltaicznych dla poszczególnych województw. Z uwagi na to, że często są to małe firmy i jest ich bardzo wiele, muszę przemyśleć jak by to miało wyglądać. Dzięki za podpowiedź! 🙂

    Odpowiedz

 2. Patryk

  W Polsce zgadzam się, pewnie to co Państwo opisali to prawdopodobnie najlepsze pozycje. Może nie w Polsce ale na pewno region Mielec i powiat mielecki (podkarpackie) to firma Sun Flash Energy. Może w następnym rankingu znajdą swoją pozycję bo warto ich polecać.

  Odpowiedz

  1. Tomek

   Witam, będę starać się rozbudowywać ranking firm fotowoltaicznych, jednak skupię się przede wszystkim na instalatorach działający w całej Polsce. Istnieje wiele firm fotowoltaicznych i nie jestem w stanie sprawdzić każdej 🙂

   Odpowiedz

  1. Tomek

   Dzień dobry, tak, ranking firm fotowoltaicznych będzie rozbudowywany o kolejnych instalatorów. W przyszłym tygodniu powinna się ukazać aktualizacja artykułu.

   Odpowiedz

 3. XYZ

  Dzień dobry Panie Tomku
  A co z firmami Tj: Edison, Oxygeneracja czy Foton Technik. Dość dużo na Śląsku działają i mają dobre opinie. Może jakiś ranking ze Śląska ?

  Odpowiedz

  1. Tomek

   Dzień dobry, jak najbardziej są plany stworzenia rankingu firm fotowoltaicznych z różnych województw, również ze śląska.

   Odpowiedz

 4. Dorota

  Ale przecież jest tutaj kilka bzdur. Po pierwsze firmy wybrane zupełnie losowo np. Synteza OZE – firma powstała w 2018 roku a nie 2013 chyba że bierze Pan pod uwagę wpis do KRS jako działalność gospodarczą. Proszę zwrócić uwagę na ich np. social media. Od kiedy istnieje Facebook? Instagram? Wprowadza Pan niestety opinię publiczną w błąd chyba że to artykuł sponsorowany.

  Kolejna firma: Soleo z miejscowości Węgrzce liderem rynku? To firma instaluje zaledwie promil (nawet nie procent) tego co np. Hymon, Cloumbus, Foton, Edison itd

  DGE? b.k.

  Proszę popracować nad swoją widzą nt. rzeczywistego rynku fotowoltaiki albo dopisać na końcu: Artykuł sponsorowany.

  Odpowiedz

  1. Tomek

   Witam, odpowiem na to co pani napisała w adekwatny sposób. Firma Synteza OZE na swojej stronie napisała, że w branży energetycznej działa od 2013 roku i nie będę tego podważać. Nie wiem co ma powstanie konta firmowego na IG czy FB do powstania firmy :/

   Soleo na stronie podaje że wykonało 1350 instalacji, Hymon 2810 – zdaje się, że jest to znacznie więcej niż promil 🙂 Co więcej, Soleo posiada lepszą ocenę na google niż wymienione przez panią firmy.

   Jeśli zna pani jakieś firmy, które mogły by się tu znaleźć zachęcam do kontaktu, chętnie się im przyjrzę 🙂

   Odpowiedz

   1. Adam

    To ten ranking jest tworzony na podstawie informacji ze stron internetowych? To faktycznie macie duże przekłamanie. Proponuje zacząć w rankingu o firm takich jak Columbus, Edison Energia, Foto bo to są liderzy rynku którym zaufało nie bez powodu najwięcej klientów.

    Odpowiedz

    1. Tomek

     Rzeczywiście mają dużą bazę klientów, ale nie bez powodu mają też tak dużo negatywnych opinii, co wpłynęło na ich miejsce w rankingu 🙂

     Odpowiedz

 5. Sun

  Uważam, że nasza firma powinna być również na tej liście. Albo jeżeli będą Państwo tworzyć listę dla podkarpacia. Dużo realizacji i zadowolonych klientów. Sunflash

  Odpowiedz

  1. Tomek

   Jak najbardziej, 3 dni temu mój ranking firm fotowoltaicznych został rozszerzony do 20 firm, a planuje powiększyć go do 25 pozycji.

   Odpowiedz

 6. Wojtek

  Na plus to że ranking powstał na minus to trochę słabe informacje. Dla mnie np. istotne jest informacja kto i jakie panele stosuje. Jakie inwertery itd. Tego tu się nie dowiemy. Skąd pochodzą materiały i jakie gwarancje na poszczególne komponenty.
  Trzeba to znacznie rozszerzyć bo na razie to taki zwykły wywiad telefoniczny

  Odpowiedz

  1. Tomek

   Zgadzam się, że takie informacje jak najbardziej powinny się znaleźć w rankingu firm fotowoltaicznych. Postaram się dodać je w najbliżej aktualizacji 🙂

   Odpowiedz

 7. Mirek

  Mnie podpasowali Panowie w ads green. Ani ja ani nawet ojciec czy szwagier nie bardzo znamy się na panelach, tyle co człowiek gdzieś wyczyta w locie. Dlatego podstawa to znaleźć solidnego wykonawcę. Dodałbym do tego rankingu firm fotowoltaicznych właśnie te marke zwłaszcza że działaja na kilku obszarach: i wielkopolska i łódzkie i opolskie…dlatego i portfolio mają zacne. A zlecenia robią zarówno dla indywidualnych klientów jak i dla dużych inwestorów

  Odpowiedz

 8. dominika

  Zdecydowanie nie polecam firmy PV Poland. Podstawowym zarzutem jest to, że z klienta przed podpisaniem umowy, po jej podpisaniu stałam się petentem. W umowie nie ma zawartego terminu montażu paneli – ja poprosiłam o dodanie takiego zapisu, jednak firma nie respektowała ani terminu dostarczenia paneli, ani montażu (bez wcześniejszego uprzedzenia, że są jakiekolwiek problemy). W umówionym dniu montażu ekipa w ogóle się nie pojawiła (straciłam dzień urlopu). Po montażu przed domem zostaje cały bałagan – panowie od montażu powiedzieli, że nie mają możliwości wywiezienia opakowań po panelach, więc je po prostu zostawili. Przestrzegam też przed zapisami dotyczącymi 30 letniej gwarancji na panele – niby jest, ale dowodem zakupu potrzebnym do reklamacji jest faktura, której firma PV Poland nie przekazuje (cytuję z maila od firmy) „ponieważ zawiera informacja poufne dla przedsiębiorstwa”. Bardzo nieprzyjemne doświadczenie współpracy z PV Poland – przy tak dużej ofercie innych firm proponuję poszukać innej, bardziej rzetelnej i takiej, która dba o klienta nawet po podpisaniu umowy.

  Odpowiedz

 9. Aleksander

  Całkiem niezły ranking firm fotowoltaicznych, chociaż mógłby zawierać więcej informacji niż tylko te ogólne. Osobiście dodałbym producentów urządzeń jakie wybierają poszczególne firmy, może jakieś opinie z googla czy fb. Dodatkowo fajnie było by zobaczyć szczegółowe recenzje jak przy wszystkich tych firmach, a nie tylko wybranych.

  Odpowiedz

 10. Paweł

  Smartsolar
  Droga przez mękę 
  Mój koszmar zaczął się z chwilą wykonania przelewu pieniędzy za zakup instalacji fotowoltaicznej.
  Do chwili wykonania przelewu kontakt z firmą był na wysokim poziomie (lipiec 2021) Instalacja fotowoltaiczna zgodnie z umową miała być zamontowana po 25 dniach od zaksięgowania mojej wpłaty (100% kosztów – wiem dałem się przerobić). Niestety ale po kilku tygodniach otrzymałem informację, że smatrsolar nie posiada zamówionych paneli i otrzyma je dopiero za około 5 tygodni. Cóż miałem zrobić – czekam. Otrzymałem informację, że montaż instalacji nastąpi na początku września 2021. Znowu problem – panele firma smartsolar musi przyjąć na magazyn więc termin montażu musimy przesunąć. „24 wrzesień to termin ostateczny w którym zamontujemy panele”
  Droga przez mękę odcinek 2.
  Montaż – koszmaru ciąg dalszy. Informacja jaką otrzymałem – montaż potrwa jeden dzień
  Zaplanowana data montażu 24 wrzesień godz. 8.00 – ekipy brak – ostatni dzień mojego urlopu. Informacja jaką otrzymałem – montaż trwa jeden dzień
  Otrzymałem telefon od szefa ekipy z informacją, że przyjazd jest planowany na godz. 8.00 – faktycznie przyjechali 14.00. Przez 7 godzin nie dali rady postawić stelaża pod panele.
  Dzień następny montażu instalacji – brak złączek łączących panele z mikroinwertetami – czekamy kilka dni na części.
  Montaż zakończony, instalacja działa. Sukces? Niestety kolejna kłoda pod nogi dla firmy smartsolar. Otrzymali moje pełnomocnictwo zgłoszenia instalacji do mojego dostawcy prądu.
  Droga przez mękę część trzecia.

  Zgłoszenie mojej instalacji do zakładu energetycznego.
  Trzykrotnie pracownik firmy popełnia ten sam błąd – nieprawidłowo ponumerowane strony załączników zakład energetyczny odrzuca wniosek
  Zgłoszenie musiałem wykonać osobiście – Smartsolar prawdopodobnie nie posiada kompetentnego pracownika do takich zadań.

  Odpowiedz

 11. Leszek

  Niestety, firma nie wywiązała się z umowy (6 lipca) o dwutygodniowym okresie montażu. ponieważ faktycznie montaż nastąpił niemal po trzech miesiącach, a podłączenie do sieci dopiero 8 października. 6 października zakończył się nabór na dotację z „Mojego Prądu”, a więc 3 tysiące przepadły wskutek opóźnień ze strony PV Poland. Firma nie poczuwa się do żadnej odpowiedzialności, „radząc” mi czekać na kolejną część programu „Mój Prąd”, ale czy zostanę do niej zakwalifikowany, jaka będzie wysokość dotacji, tego na razie nikt nie wie. Nie polecam!

  Odpowiedz

 12. Danuta

  Mam podpisana umowę z PV Poland 19 lipca i do dziś nie mam wykonanej instalacji, obiecują do 15 stycznia, czyli po pół roku, nie mam nawet wyznaczonego terminu instalacji, porażka.

  Odpowiedz

 13. Tobiasz

  Bardzo fajny Ranking firm. Ja w tamtym roku skorzystałem z firmy TANIE KILOWATY, która ma siedzibę w Warszawie. Na każdym etapie pełen profesjonalizm przy realizacji instalacji fotowoltaicznej: od przygotowania oferty do uruchomienia. Sama instalacja założona w ekspresowym terminie. Z czystym sumieniem mogę polecić każdemu.

  Odpowiedz

 14. Anastazja

  U nas sprawdziła się firma Tanie Kilowaty wykonująca swoją pracę dokładnie i sumiennie. Wszystko zostało wyjaśnione, bez pobierania zaliczek czy czegoś takiego. Instalacja bardzo szybko została zrobiona po podpisaniu umowy, na prawdę ludzie godni polecenia

  Odpowiedz

 15. Antek 1

  W rankingu nie ma tej firmy ale z całego serca NIE POLECAM firmy SOLEKTRO – TARNÓW. Oszukali nas bo inaczej ująć tego nie można. Zachęcali do założenia instalacji która miała kosztować 25 tys zł. minus dotację z Mój prąd 3000 zł oraz ulga termomodernizacyjna – również około 3000 zł. Do momentu założenia instalacji kontakt jakiś był, a potem tylko zbywanie i w końcu nie odbieranie telefonu. Co najlepsze niby instalacja działa a dostaliśmy rachunek za prąd i to dużo wyższy niż do tej pory. Chcieliśmy aby ktoś przyjechał sprawdził czy instalacja działa prawidłowo ale na tym kontakt się urwał.
  Oczywiście dotacji z mój prąd nie dostaniemy bo pan handlowiec twierdził że dotacja nie ruszyła a obecnie są inne zasady. Ogólnie jesteśmy na ten moment ponad 6 tys do tyłu.
  Całkowity brak szacunku do klienta.
  Oszuści nic więcej.
  Mam nadzieję że nikt nie da się więcej tak naciągnąć.

  Odpowiedz

 16. Adrian

  Także mogę szczerze polecić tą firmę. Świetnie doradzili mi przy zakładaniu fotowoltaiki. Szybkie terminy realizacji !

  Odpowiedz

 17. R.P.

  czemu nie ma revolta? to dość duża firma z długim stażem. mam znajomych z ich instalacjami (od których zresztą zgapilem wybór firmy do swojej pv). rozumiem duzą konkurencje, ale zeby do dwudziestki sie nie załapać?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*