W dzisiejszych czasach wybór hulajnogi elektrycznej nie jest sprawą prostą. Trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników zanim dokonamy zakupu naszego środka transportu. W tym artykule napiszemy na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać przy wyborze hulajnogi elektrycznej.
Sposób działania tego pojazdu jest zupełnie inny niż w przypadku jego tradycyjnej wersji. W klasycznej odsłonie hulajnogi do jej napędzania należało użyć siły nóg. Współczesne wersje hulajnóg posiadają wbudowane silniczki elektryczne napędzające nasz pojazd. Dzięki temu nie musimy się męczyć i możemy pokonywać większe odległości.
Do niedawna hulajnogi kojarzyły się tylko z dziećmi i zabawą. Wszystko zmieniło się za sprawą elektrycznych hulajnóg. Osoby dorosłe oraz nastolatkowie zaczęli korzystać z nich jako alternatywy w dojeździe do pracy czy szkoły, zastępując samochody oraz autobusy. Dzieci nadal mogą wykorzystywać je do zabawy, gdyż są dla nich specjalne mniejsze modele pojazdów. Dorośli mają okazję uniknąć korków i tłoku w autobusach oraz zadbać o środowisko, gdyż elektryczne silniki hulajnóg nie wydzielają spalin.
Przy zakupie hulajnogi warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:
Biorąc pod uwagę średni koszt prądu, to znaczy około 55 groszy za kilowatogodzinę, akumulator o pojemności 280 watogodzin można naładować za 13 groszy. Przy jednym naładowaniu baterii możemy przejechać nawet 30 kilometrów, co po przeliczeniu daje nam koszt przejechania jednego kilometra za niespełna pół grosza. Biorąc pod uwagę te dane warto zastanowić się nad tym środkiem transportu, szczególnie w miastach.
Formalnie użytkownik hulajnogi elektrycznej jest uznawany jako pieszy. Trwają prace, które mają uregulować to, jak ma być klasyfikowana hulajnoga elektryczna. Urządzenie to nie jest w Polsce traktowane jako pojazd, a więc nie wymaga żadnych uprawnień. Użytkownika obowiązują takie same zasady ruchu jak pieszego. Musi on jeździć po chodniku lub jeśli go nie ma, po poboczu. Jazda po drodze czy ścieżce rowerowej grozi mandatem. Obecne uregulowania są bardzo niebezpieczne dla osób korzystających z hulajnogi, jak również innych użytkowników drogi. Jazda po pijanemu lub rozmowa telefoniczna w trakcie jazdy nie może zostać ukarana mandatem ze względu na niejasny status prawny sprzętu. Prawo nie wymaga abyśmy jeździli w kaskach, jednak ze względów bezpieczeństwa powinniśmy wyposażyć się w kask oraz ochraniacze, przynajmniej na początku.
Hulajnogi elektryczne pozwalają rozwinąć prędkość około 25 kilometrów na godzinę, czyli podobnie do roweru. Dzięki swoim małym wymiarom, wadze oraz poręczności hulajnogę możemy zabrać do biura, czy trzymać w małym mieszkaniu. Pojazd ten sprawdzi się idealnie w mieście, przy dojazdach do pracy lub po zakupy, pozwoli nam uniknąć korków oraz zatłoczonych autobusów czy tramwajów.
Obecnie w miastach panuje duża moda na hulajnogi elektryczne, nie dziwi więc, że powstały firmy, które oferują wynajęcie tego sprzętu. Sprzęt można wynająć już od minuty. Każda firma taka jak: Lime, Binkee City, Hulaj czy Bird posiadają własne aplikacje dzięki, którym możemy wypożyczyć hulajnogę. Dzięki temu osoby, które nie mogą się zdecydować na zakup własnej hulajnogi, dostają tani i łatwy dostęp do przetestowania tego urządzenia.