PhotonGrill czyli grill zasilany energią słoneczną!

PhotonGrill

PhotonGrill czyli grill na słonce

Ostatnio na blogu zaczęło pojawiać się trochę informacji o odnawialnych źródłach energii oraz wykorzystaniu tej energii jako prosument, które jednocześnie jest konsumentem i producentem energii i dostaje dofinansowanie w ramach programu Prosument. Tym razem chciałbym się podzielić z Wami ciekawostką, która wykorzystuje odnawialną energię w o wiele niższej skali. A chodzi konkretnie o wykorzystanie energii słonecznej do… usmażenia sobie posiłku!  Mowa bowiem o PhotonGrill, który jest grillem, zasilanym energią słoneczną. Prototyp już powstał, lecz nie jest jeszcze dostępny dla nas wszystkich, gdyż konstruktorzy dopiero zbierają pieniądze na wprowadzenie go do produkcji na masową skalę. Dlatego właśnie poprzez stronękickstarter zachęcają zainteresowanych projektem do składania donacji na jego rzecz. Każdy każdy, kto wierzy w zamysł pomysłodawców, może dołożyć swoją cegiełkę do tego projektu.

Jak to działa?

Zaskakująco prosto. Cały zestaw pakujemy do podręcznej torby, która waży 5kg, przenosimy ją gdzie chcemy, następnie rozkładamy sprzęt i tyle. Inżynierowie skorzystali z technologi NASA, która pozwoliła na wybudowanie specjalnego „balonu” z folii, który po nadmuchaniu, zawsze przybiera ten sam kształt. W tym przypadku anteny, która zbiera energię słoneczną, za pomocą której podgrzewana jest patelnia. Po rozłożeniu całego urządzenia wystarczy położyć na patelni mięso, warzywa, lub cokolwiek na co mamy ochotę i poczekać, aż się usmaży. Nie będzie to na szczęście długo, gdyż wystarczy tylko 300 sekund na podgrzanie grilla aż do 260 stopni Celsjusza. Tak przynajmniej obiecują nam twórcy tego grilla, jednakże nie mam możliwości przetestowania tego urządzenia, więc ciężko jakkolwiek sprawdzić te informacje. Dodatkowo powstaje też pytanie, jak grill działa w gorszych warunkach. Dość oczywistym zdaje się, że nie będzie działać w nocy, ale co z wieczorami, gdy słońce nie świeci już tak mocno? Zdaje się, że pozostaje nam opcja używania grilla głównie w ciągu dnia, kiedy słońce świeci najmocniej.

Czy warto zainwestować?

Czy warto dołożyć się do tego nowatorskiego pomysłu przenośnego grilla napędzanego słońcem? Nie jestem niestety na ten moment przekonany. Nie jest to tania inwestycja, gdyż wymaga od nas przynajmniej 200$, co jest o wiele wyższą ceną niż za standardowy grill. Pomysł oczywiście jak najbardziej się powinno chwalić, gdyż im więcej urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii tym lepiej, zyska na tym środowisko, a i my oszczędzimy w dłużej perspektywie czasu. Pytanie tylko, kiedy zwróci się grill za taką kwotę? Możliwe, że jak wejdzie w życie, to z czasem zostanie ulepszony, a i cena spadnie, można zainwestować w tego typu perspektywę, lecz za 200$ ja na razie się powstrzymam. Jeżeli jednak wierzycie w OZE w każdej możliwej dziedzinie i macie trochę niepotrzebnych oszczędności, to może się ten grill okazać bardzo fajnym gadżetem, który ma szansę na dalszy rozwój użytkowego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że można używać takiego grilla wszędzie tam, gdzie klasyczne grille są zakazane. Zatem na pewno widać też parę plusów tego rozwiązania. Czy jednak nie jest na tę chwilę za drogie? To już Wam zostawiam do ocenienia.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*