Dofinansowania do fotowoltaiki 2021 – na co można liczyć?

Dofinansowania do fotowoltaiki 2021 - na co można liczyć?

Fotowoltaika jest coraz częściej spotykanym źródłem energii w Polsce. Ilość wyprodukowanej energii, przez mikroinstalacje jest na poziomie około 2,5 GW! Szacuje się, że na koniec 2021 skumulowana moc instalacji fotowoltaicznych przekroczy 4 GW. Wiele firm planuje zwiększyć liczbę pracowników i poprawić dzięki temu możliwości wykonawcze. Na rynek trafią także nowe technologie (ogniwa z dodatkiem perowskitów), co może uczynić instalację znacznie wydajniejszą. Wpływ na taki rozwój fotowoltaiki w Polsce, w dużej mierze mają dofinansowania na fotowoltaikę. Skorzystało z nich większość osób posiadających mikroinstalacje. Jakie są dostępne dotacje na fotowoltaikę? Czy warto z nich skorzystać?

Które programy dofinansowań na fotowoltaikę będą działać w 2021 roku?

Dotychczasowe programy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Które dotacje na fotowoltaikę dla domów, firm i gospodarstw rolnych będą kontynuowane?

Program “Mój Prąd” 2021

Do tej pory było to dofinansowanie, z którego mogliśmy otrzymać do 5 tys. zł dopłaty do instalacji fotowoltaicznej. Program był kierowany do osób, które zamontowały instalację od 2 kW do 10 kW.

Obecnie wiadomo, że dofinansowanie “Mój Prąd” będzie kontynuowane. Program zostanie także rozszerzony o inne ekorozwiązania kompatybilne z fotowoltaiką:

 • przydomowe ładowarki do samochodów,
 • lokalne magazyny energii,
 • rozwiązania związane z magazynowaniem ciepła i zimna.

Póki co nie wiadomo ile będzie wynosić budżet dofinansowania “Mój Prąd”. Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, poinformował, że nadal trwają prace nad kwestiami finansowymi. Dodatkowo podkreślił, że rząd chce wykorzystać środki z funduszy europejskich do zasilenia dotacji “Mój Prąd”

Niestety, spekuluje się, że dotacje na panele fotowoltaiczne mogą być niższe niż do tej pory. Podobna sytuacja spotkała już inne dotacje, takie jak “Agroenergia” czy “Czyste Powietrze”.

Dofinansowanie “Czyste Powietrze” 2021

Program “Czyste Powietrze” dotyczy wsparcia finansowanego do wymiany źródeł ciepła. Celem jest lepsza jakość powietrza w Polsce. Dotacje “Czyste Powietrze” mają być przyznawane do 2027 roku, a zatem wnioskowanie w 2021 roku nie powinno być utrudnione.

Dofinansowanie na fotowoltaikę “Czyste Powietrze”, można podzielić na dwie części.

W pierwszym przypadku z dotacji na fotowoltaikę skorzystać mogą osoby fizyczne, będące właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego, albo wydzielonego lokalu mieszkalnego w takim budynku, który posiada własną księgę wieczystą. Roczne zarobki beneficjenta nie mogą przekraczać 100.000 zł.

Druga opcja jest dostępna dla firm i osób fizycznych. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, nasz przychód nie może być większy niż 30 minimalnych wynagrodzeń za pracę. W drugim przypadku, osobą, która może się ubiegać o dofinansowanie na fotowoltaikę, jest osoba fizyczna, która jest właścicielem/współwłaścicielem jednorodzinnego domu. Jednym z warunków jest spełnienie maksymalnego dochodu na jedną osobę w gospodarstwie domowym, wynosi ono dla jednej osoby 1960 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego jest to 1400 zł.

Warto dodać, że “Czyste Powietrze” jest zintegrowane z programem “Mój Prąd”. Z obu programów można skorzystać składając jeden wniosek.

Program wspiera wiele różnych inicjatyw związanych z wymianą źródła ciepła. W przypadku montażu mikroinstalacji maksymalna kwota dotacji wynosi 5 tys. zł.

Dofinansowanie dla rolników – Agroenergia

Jest do dofinansowanie do fotowoltaiki skierowane do rolników. Program obejmuje instalacje fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe, o mocy od 10 kW do 50 kW.

Najważniejsze zasady dotyczące programu:

 • Inwestycja nie może ruszyć przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.
 • Dofinansowanie z Agroenergia, wypłacane jest po zakończeniu inwestycji w formie refundacji.
 • Instalowane urządzenia muszą być nowe.
 • Dofinansowanie dotyczy tylko instalacji nowopowstałych (rozbudowy nie będą uwzględniane).
 • Dotację można łączyć z ulgą termomodernizacyjną.

Wysokość dofinansowania zależy od mocy zainstalowanej instalacji i będzie to:

dla instalacji fotowoltaicznych i turbin wiatrowych o mocy 10 – 30 kW – do 15 tys. zł, oraz dla mocy od 30 kW do 50 kW – do 25 tys. zł.

Zeszłoroczne przyjmowanie wniosków zakończyło się 18 grudnia 2020 roku. Tegoroczne uruchomienie naboru do programu Agroenergia, będzie ogłoszone na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Dotacje dla przedsiębiorców – Energia Plus na fotowoltaikę

Jest to dofinansowanie skierowane do przedsiębiorców (w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców – wykonujący działalność gospodarczą.) Nabór odbywa się w trybie ciągłym, a wnioski w ramach obecnej edycji można składać do 17.12.2021 r. lub do wyczerpania środków.

Dofinansowanie jest udzielane w formie pożyczki lub dotacji. Budżet programu wynosi:

 • dla pożyczki – ponad 1 250 000 000 zł,
 • dla dotacji – blisko 50 000 000 zł.

Osoba ubiegająca się o dofinansowanie, może otrzymać do 50% kosztów kwalifikowanych (dla technologii ORC – Organiczny cykl Rankine’a), w formie bezzwrotnej dotacji lub od 500 tys. do 300 mln zł, zwrotnej pożyczki, na preferencyjnych warunkach.

Fotowoltaika – dofinansowania w formie odliczenia od podatku

Co warto podkreślić wsparcie może też przyjąć formę ulgi podatkowej. Fotowoltaikę można odliczyć od podatku w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej, jeżeli instalacja służy budynkowi mieszkalnemu. Jest zatem dostępna dla posiadaczy domów jednorodzinnych.

Wysokość kwoty odliczonej od podatku nie może być większa niż 53 tys. zł. Dotyczy to wszystkich przedsięwzięć, realizowanych w poszczególnych budynkach, których podatnik właścicielem lub współwłaścicielem. Dobra wiadomość jest taka, że małżeństwa mogą podwoić pulę odliczeń, o ile oboje są właścicielami nieruchomości.

Wysokość wydatków jest wyliczana na podstawie faktur. Aby faktura była ważna, musi być wystawiona po 01 stycznia 2019 roku, bo to od tego dnia możemy odliczyć fotowoltaikę od podatku.

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać osoby, które wcześniej pobierały dotacje z programu “Mój Prąd”, jednak kwota, którą będziemy mogli odliczyć jest pomniejszona o wysokość tej dotacji (w skrócie – odliczyć możemy tylko koszty, które sami ponieśliśmy).

Dotacje unijne na fotowoltaikę – ile otrzyma Polska na rozwój OZE?

Na koniec lipca 2020, uzgodniono, że Polska ma otrzymać 124 mld euro dotacji bezpośrednich oraz 46 mld euro w formie pożyczki, aby dalej rozwijać odnawialne źródła energii. Są to ogromne pieniądze, jednak nie wiadomo jaka ich część trafi na wsparcie fotowoltaiki.

Polska jednak musi osiągnąć warunki dotyczące OZE, wymagane przez Unię Europejską. Warunki te dotyczą podniesienia wartości udziału zielonej energii. Polska była zobowiązana do tego, by 2020 roku OZE stanowiło 15% udziału w energetyce kraju! Do 2030 roku, nie ustalono wiążących celów dla poszczególnych krajów, jest tylko ogólny plan dla całej Unii, aby OZE stanowiło 32% udziału całej energii. W Polskim KPEiK ustalono, że cel OZE ma wynosić 21 – 23%, jeśli otrzymamy dodatkowe środki na transformację energetyczną.

Zatem możemy się spodziewać, że środków przeznaczonych na fotowoltaikę nie będzie brakować.

Czemu warto skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki w 2021 roku?

Tutaj bardzo łatwo o odpowiedź. Pierwszym i najistotniejszym powodem, dla którego warto skorzystać z dofinansowań do fotowoltaiki jest zmniejszenie kosztów instalacji. Im szybciej wyjdziemy na “zero”, tym instalacja dłużej będzie “zarabiać na siebie”. Dofinansowania pozwalają skrócić czas spłaty inwestycji nawet o kilka lat. Skoro i tak mamy zamiar zamontować u siebie mikroinstalację fotowoltaiczną, czemu nie zrobić tego niższym kosztem? W przypadku promocji dotyczącej np. telewizora, gdzie możemy zapłacić za niego 1000 zł mniej, nie mówimy, że chcemy zapłacić więcej (przynajmniej ja nie znam takiego przypadku) Dofinansowania do fotowoltaiki to swego rodzaju promocje, z których warto skorzystać, gdy są dostępne.


 1. Witold Stobiecki

  Kiedy uruchomicie dofinansowania do fotowoltaiki, ludzie czkają od listopada na dofinansowanie a władza nic nie robi w tym zakresie. Jeżeli jest inaczej to poinformujcie społeczeństwo. Miejcie odrobinę przyzwoitości.

  Odpowiedz

  1. Tomek

   Dzień dobry panie Witoldzie, wnioski do takich programów jak Energia plus czy Czyste Powietrze można składać cały czas. Nowa edycja dofinansowania Mój Prąd ma ruszyć w połowie tego roku, jednak nadal są rozpatrywane wnioski z 2 edycji programu, a na stronie mojprad.gov można sprawdzić status swojego wniosku.

   Odpowiedz

 2. Jan

  Witam !!! gdzie, kiedy i do kogo mogę zapukać aby skorzystać z dotacji mój prąd n a2021 rok. Mam czy posiadam dom jednorodzinny z dachem dwuspadowym PN/PD ok 40* i dach płaski PD ok 15*

  Odpowiedz

  1. Tomek

   Dzień dobry, na stronie mojprad.gov.pl widnieje informacja, że nabór do nowej edycji powinien rozpocząć się w pierwszej połowie tego roku, nie wiadomo jednak dokładnie kiedy. Trzeba śledzić informacje na tej stronie, również za jej pomocą można złożyć wniosek drogą elektroniczną.

   Odpowiedz

 3. Mariusz

  Mam kilka hektarów ziemi słabej Vi VI klasy w wojewodztwie podlaskim . Mysle od jakiegos czasu o budowie farmy fotowoltaicznej. Od czego trzeba zacząć ? Jakiej mocy instalacja będzie najlepsza na tę chwile. Bardzo proszę o informację.

  Odpowiedz

 4. Krzysztof

  Mam pytanie. Czy jest dofinansowanie na rozbudowę istniejacej fotowoltaii? Mam 4,6 a chcialem rozbudowac do 10kw.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*