Enea fotowoltaika – opinie i warunki

Enea fotowoltaika - opinie i warunki

Aby instalacja fotowoltaiczna była wydajna, a co za tym idzie opłacalna, musi ona być odpowiednio zaprojektowana i zamontowana. Aby to osiągnąć potrzebna jest doświadczona i profesjonalna firma fotowoltaiczna. Czy Enea spełni nasze oczekiwania? Co możemy znaleźć w ofercie operatora?

Enea Fotowoltaika – energia ze słońca

Enea jest jedną z największych firm energetycznych w Polsce. Firma ta jest Operatorem Systemu Dystrybucji (OSD), obok takich gigantów jak Tauron, PGE, Energa i Innogy. 

Enea swój kapitał rozkłada na wiele płaszczyzn związanych z energetyką, między innymi:

  • wydobycie węgla kamiennego,
  • produkowaniem energii elektrycznej – w 2018 roku zajęła drugie miejsce w Polsce pod względem wytworzonej energii
  • dystrybucją i sprzedażą prądu i ciepła – głównie na zachodzie kraju

W 2019 roku, 16% wszystkich źródeł energii wykorzystywanych przez firmę Enea stanowiło OZE. Enea zaangażowała się w odnawialne źródła energii ze względu na ich popularność na świecie i w kraju oraz przez ustawę o OZE. 

Na koniec roku 2016, w ofercie firmy pojawił się produkt o nazwie Energia+ Fotowoltaika Enea. Dzięki niemu klienci mogą zainstalować u siebie panele fotowoltaiczne i produkować tani, ekologiczny prąd. W jaki sposób skorzystać z oferty?

Jak skorzystać z ofert fotowoltaiki Enea?

Przebieg zamówienia fotowoltaiki Enea jest bardzo prosty i nie wymaga wiele wysiłku. Polega on na kilku prostych krokach. 

Wniosek na stronie Enea

Pierwszym krokiem jest wypełnienie i przesłanie wniosku dostępnego na stronie. Podaje się w nim podstawowe dane oraz informacje dotyczące między innymi miejsca montażu czy ilość zużywanej energii, pozwoli to na przygotowanie wstępnej oferty. 

Kontakt ze strony Enea

W tym etapie dostaniemy wstępną ofertę, informacje na temat ceny, podzespołów oraz sposobów finansowania. 

Akceptacja i montaż

Jeśli warunki nam odpowiadają, możemy podpisać umowę. Po podpisaniu umowy nastąpi montaż w uzgodnionym terminie, w zależności od wielkości potrwa on 1 – 3 dni. Warto zwrócić uwagę, że Enea nie zajmuje się realizacją poszczególnych zamówień. Firma korzysta z pomocy HelioExpert. 

Podłączenie do sieci energetycznej i dokumentacja

Ostatnim etapem jest podłączenie do sieci energetycznej, możemy tutaj liczyć na pełne wsparcie i pomoc. Enea oferuje również pomoc w uzyskaniu różnych dofinansowań, np. z programu “Mój Prąd”. 

Kto może skorzystać z tych usług? 

Dla kogo jest oferta Enea?

Z informacji podanych na stronie, oferta Enea jest przeznaczona tylko dla osób, które są przyłączonymi klientami firmy. Warunkiem koniecznym do wykonania montażu jest także odpowiednie miejsce – dom lub nieruchomość z działką. Z oferty nie mogą skorzystać zatem mieszkańcy bloków. Enea za to montuje fotowoltaikę zarówno na dachach jak i gruntach. 

Z oferty mogą skorzystać osoby prywatne i przedsiębiorstwa. Inne podmioty zainteresowane fotowoltaiką będą musiały szukać alternatywnych firm. 

Fotowoltaika Enea – koszt

Od razu powiem, że na stronie nie znajdziecie żadnych bliższych informacji odnośnie szczegółów ofert. By uzyskać jakieś dane na ten temat musimy wysłać zgłoszenie. JUż to zrobiliśmy, więc jak to się przedstawia?

Oferta została sporządzona dla domu jednorodzinnego, którego przeciętne miesięczne koszty za energię wynoszą około 200 zł. Dach domu jest spadzisty, poszyty blachodachówką oraz nachylony pod kątem około 45 stopni. Dach skierowany jest na południowy zachód, nie posiada żadnych elementów które mogłyby zacienić nasze panele. 

Powiernik firmy, HelioExpert, przygotował dla nas dwie oferty, w których zostały wymienione różne panele. 

W pierwszym, tańszym wariancie zostały zastosowane panele firmy Longi. Posiadają one 25 lat gwarancji na uzysk energii nie mniejszy niż 84%, jest to dobry wynik, oraz 10 lat gwarancji produktowej. Moc jednego panelu to 360 W.  W zestawie otrzymamy 12 takich paneli, dzięki którym moc naszej instalacji będzie wynosić 4,32 kW. Koszt całkowity z montażem to 25.210 zł. 

W drugiej opcji zaproponowane zostały panele firmy Viessmann, o mocy 340 W. Mamy przy nich 12 lat gwarancji produktowej oraz 25 lat na uzysk energii powyżej 83%. W zestawie dostajemy 13 paneli, a koszt całkowity instalacji wynosi 26.802 zł. 

W obu przypadkach został zastosowany inwerter marki Huawei, cechuje się on sprawnością powyżej 90%, czytelnym interfejsem oraz wbudowanymi ogranicznikami przepięć. 

Uśredniona cena fotowoltaiki Enea za 1 kW to około 5949 zł, mieści się ona w granicach ceny rynkowej, które wynoszą od 4500 zł do 6500 zł. W kosztach zawiera się projekt, instalacja, pomoc w dokumentacji i wsparcie we wdrożeniu instalacji do sieci. 

Ofertę można by uatrakcyjnić, konkurencja na tym polu jest silna i duża, a gigant taki jak Enea mógłby pozwolić sobie na lepszą ofertę. Nadal jednak Enea Fotowoltaika to godne uwagi rozwiązanie. 

Oferty promocyjne w Enea

Dla niektórych osób, decydujących się na fotowoltaikę w Enea czekają specjalne rabaty. Głównie chodzi o osoby z kartą dużej rodziny. Osoby posiadające ją, które chcą założyć instalację o mocy do 10 kW mogą otrzymać zniżkę w wysokości nawet 250 zł za 1 kW. Biorąc pod uwagę fakt, że najczęściej instaluje się projekty o mocy od 5 do 7 kW, możemy dostać rabat wynoszący nawet 1750 zł!

Co jakiś czas Enea organizuje promocję z partnerami, w której mogą wziąć udział wszyscy klienci. Dla przykładu każdy kto skorzystał z Enea fotowoltaika w terminie 01.04. – 30.06. 2020, otrzymał opaskę inteligentną gratis, mała rzecz a cieszy. 

Enea Fotowoltaika – podsumowanie

Enea fotowoltaika to bardzo porządny produkt. Dobrze dobrany sprzęt, który jest wysokiej jakości, długie gwarancje, pomoc przy dofinansowaniach to tylko niektóre zalety usługi. Mimo podwykonawców, dość szybka obsługa co było zaskakujące. Enea ze swoimi środkami mogłaby jednak zejść niżej w próg cenowy i w ten sposób zawalczyć o kolejnych klientów. 

 


  1. Przem

    schodki zaczynają się przy jakimkolwiek kontakcie z Eneą – odpowiedź na pisma (jeśli w ogóle) – 1.5 mca. Odesłanie podpisanej umowy – 4mce. Uwzględnienie zmian okresu rozliczeniowego… czekam już 5ty miesiąc. Zainstalowałem panele i co z tego jak dalej płacę za prąd… Naliczanie faktur niezgodnie z umową. Totalny chaos i brak jakichkolwiek informacji albo pomocy na infolinii. Masakra

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*