Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

W obecnych czasach instalacja paneli fotowoltaicznych stała się bardzo popularna. Coraz więcej osób sięga po to ekologiczne źródło energii. Jakie są rodzaje paneli? Które będą najlepsze dla nas? Dowiecie się tego czytając poniższy artykuł. 

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika jest dziedziną, która stale się rozwija. Postęp technologiczny pozwala wytworzyć ogniwa znacznie tańsze i wydajniejsze. Obecnie na rynku jest dostępnych kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych. Opiszemy te, które są najpopularniejsze oraz najbardziej opłacalne. 

Panele polikrystaliczne 

Moduły te są rodzajem paneli wykonanych z wielu kryształów krzemu. Budowa paneli w taki sposób jest łatwiejsza i co za tym idzie tańsza. Ogniwa stworzone tą metodą są mniej wydajne niż te, wykonane z pojedynczych kryształów. Panele polikrystaliczne posiadają sprawność na poziomie od 14% do 16%. Jest to mniej niż w przypadku np. paneli monokrystalicznych, przez co musimy zastosować ich więcej. Ich kolor jest niebieski i mają strukturę, która przypomina szron. Obecnie ze względu na cenę są to najpopularniejsze moduły stosowane w Polsce. 

Panele monokrystaliczne 

Cechują się najwyższą sprawnością spośród wszystkich ogniw fotowoltaicznych, wynoszącą od 17% do 22%. Ich cena jest wyższa niż modułów omówionych wcześniej, jednak ze względu na wydajność, wystarczająca może się okazać mniejsza ilość tych paneli. Panele monokrystaliczne powstały z jednego kryształu krzemu. Mają charakterystyczny czarny kolor. 

Panele wymienione wyżej należą do pierwszej generacji i są to tak zwane panele grubowarstwowe. Omówione rodzaje modułów fotowoltaicznych, dominują na rynku polskim i europejskim. Te ogniwa wykonane są zawsze z krzemu, posiadają najwyższą wydajność i długą żywotność. Kolejną grupą są moduły drugiej generacji, cienkowarstwowe. Wykonuje się je z krzemu amorficznego, CdTe i CIGS. 

Panele z krzemu amorficznego

Krzem amorficzny to niekrystaliczny alotrop pozyskany z krzemu. Wydajność paneli wytworzonych z tego materiału jest najniższa i może wynosić nawet mniej niż 10%. Panele te są najprostsze do wykonania i co za tym idzie ich cena jest najniższa na rynku. Ze względu na swoje cechy wykorzystuje się je w małych urządzeniach takich jak kalkulatory czy zegarki. 

Panele tworzone z ogniw CdTe

Ogniwa powstają z półprzewodnika – tellurku kadmu. Panele zawierają znaczne ilości kadmu, który jest toksyczny. Można je łatwo poznać po czerwonej barwie. Wydajność paneli to około 10% – 12%.

Panele tworzone z ogniw CIGS

Powstają z następujących pierwiastków: miedzi, indu, galu i selenu. Sprawność tych paneli oscyluje na poziomie 12% – 14%. 

Ogniwa GaAs

Powstają z arsenku galu. Technologia ta jest niezwykle droga i przeznaczona jest do dużych instalacji, działających w specyficznych warunkach. Stosowana jest często w statkach kosmicznych. 

Dachówki fotowoltaiczne

Jest to produkt, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. Dachówką fotowoltaiczną można pokryć cały dach. Rozwiązanie to odciąża więźbę dachu, ponieważ są one lżejsze niż tradycyjne poszycie dachu. Takie ogniwa łączą w sobie zalety paneli fotowoltaicznych oraz klasyczny wygląd dachówki, dzięki czemu nie zaburzają estetyki całego domu z zewnątrz. 

Jeśli dopiero budujemy dom i mamy zamiar zakładać fotowoltaikę, warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Pozwoli nam to zredukować koszty, nie musimy kupować wtedy zwykłego poszycia, a prace na dachu prowadzone są tylko raz. 

Jakie panele fotowoltaiczne w naszym domu?

Na wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych ma wpływ wiele czynników. Aby wybrać takie, które dadzą nam najlepsze efekty w stosunku do ceny, musimy dokładnie zbadać warunki jakie posiadamy. Należy też postarać się policzyć wszystkie koszty i sprawdzić, które ogniwa będą dla nas korzystniejsze. Elementy, na które musimy zwrócić uwagę:

  • Orientacja dachu – jeżeli dach jest skierowany na południe powinniśmy się zastanowić nad panelami polikrystalicznymi. Kosztują mniej, a prawdopodobnie będą w stanie zaspokoić nasze zapotrzebowanie na energię. W przypadku gdy dach jest skierowany w inne kierunki, wybierzmy ogniwa o większej wydajności – monokrystaliczne.
  • Powierzchnia montażu – gdy posiadamy mało miejsca na montaż naszych paneli, to praktycznie nie mamy wyboru i musimy wybrać panele monokrystaliczne. Panele te nawet w małej liczbe moga dorównać wielu ogniwom innego rodzaju. W przypadku gdzie mamy do dyspozycji dużo miejsca możemy wybrać inne, tańsze panele, na przykład z grupy cienkowarstwowej. 
  • Zacienienie – to wróg każdej instalacji fotowoltaicznej! Najlepiej unikać takich miejsc, gdyż zacienienie zaledwie 3% powierzchni paneli, może spowodować spadek ich wydajności nawet o 20%. Jednak gdy nie mamy wyboru, możemy pozwolić sobie na wybór tańszych ogniw polikrystalicznych czy tych wykonanych z krzemu amorficznego. W tym przypadku istnieją optymalizatory pracy modułów fotowoltaicznych i warto się nad pochylić. 
  • Cena – jeśli będziemy patrzeć tylko na koszty, może okazać się, że nasza instalacja wcale nie będzie opłacalna. Głównym założeniem fotowoltaiki (prócz ekologicznych) jest zapewnienie niskich rachunków za energię elektryczną w przyszłości i uniezależnienie się od podwyżek cen prądu. Zatem jeśli chcemy aby nasza instalacja się zwróciła i po tym zapewniała nam darmową energię, powinniśmy kierować się innymi priorytetami. Cena jest ważna, ale nie najważniejsza. 

Rozwój paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika jest obecnie bardzo ożywionym tematem. Powstaje coraz więcej mikroinstalacji w domach, a także farm fotowoltaicznych. Rodzajów paneli jest dużo, ale wraz z rozwojem techniki będą się pojawiać nie tylko wydajniejsze panele, ale także tańsze. Obecnie trwają badania nad ogniwami polimerowymi i barwnikowymi. Wybór paneli w przyszłości będzie szeroki. Z punktu widzenia inwestora to dobra sytuacja, ponieważ ceny będą spadać. 

 


  1. Maciek

    My mamy już od kilku lat świetnie sprawdzające się i wydajne panele polikrystaliczne, takie doradzili nam fachowcy od fotowoltaiki (SPR Polska) robiący nam instalacje, absolutnie nie żałujemy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*