Klasy energetyczne a zużycie prądu

Każdy z nas widział nie raz przyklejoną na lodówce czy pralce kolorową etykietę z oznaczeniem A, A++, B itp. Tylko niektórzy wiedzą, co to jest i co tak naprawdę oznacza. Tak naprawdę etykieta taka daje nam możliwość porównania ważnego parametru urządzeń elektrycznych.

Musimy pamiętać, że cena sprzętu nie jest najważniejsza i nie powinna ostatecznie przesądzać za jego zakupem. Klasy energetyczne świadczą o efektywności sprzętu elektrycznego. Są one określone w skali od A do G. Określenie klas energetycznych jest uregulowane w ustawie o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię. Wysoki pobór energii odbije się na naszych rachunkach. A co, jak będą podwyżki cen prądu?

Klasy energetyczne – jaki mamy wybór?

Klasy energetyczne określają roczne zużycie prądu danego urządzenia elektrycznego. Klasa A umieszczona na pasku oznaczonym kolorem zielonym jest najlepsza i najbardziej efektywna, a klasa G na pasku czerwonym jako najmniej oszczędna. W grudniu 2010 r. wprowadzono trzy nowe klasy, które oznaczają najbardziej efektywne z dostępnych klas energetycznych czyli A+, A++, A+++.

Rozpiętość skali klas energetycznych jest spora, ale tylko teoretycznie bo w sklepach dostępne są wyłącznie produkty najbardziej wydajne i opłacalne. Jeśli kupujemy pralkę to spotkamy się z klasą A. W przypadku lodówek mamy klasy A i B, chociaż teoretycznie są dostępne chłodziarko-zamrażarki od klasy A do D. Jeśli interesuje nas oszczędzanie energii i ochrona środowiska, to zwróćmy uwagę na klasę energetyczną przy dokonywaniu zakupu.

Klasa energetyczna, a zużycie prądu

Zużycie prądu jest różne nie tylko w zależności od tego, jakiej klasy kupimy urządzenie, ale także jaki jest to sprzęt. Największe zużycie prądu mają w naszych gospodarstwach domowych pralki, ale roczne zużycie zależeć będzie oczywiście od częstotliwości jej używania. Jeśli robimy pranie co drugi dzień, to roczne zużycie prądu w klasie A wyniesie około 180 kWh, a koszt zużycia energii elektrycznej nieco ponad 100 zł. W klasie A+++  roczne zużycie przy takiej samej częstotliwości prania wyniesie 110 kWh i zapłacimy za to około 60zł.

Lodówka jest włączona przez cały czas, nawet jeśli wyjeżdżamy z mieszkania na dłużej. Średnio roczne zużycie prądu lodówki w klasie energetycznej B wynosi około 450 kWh, co daje koszt mniej więcej na poziomie 250 zł. Ten sam sprzęt klasy A +++ to roczne zużycie około 170 kWh, a za prąd zapłacimy 95 zł. Jak widzimy wybierając lodówkę wyższej klasy energetycznej możemy zaoszczędzić nawet 155 zł w ciągu roku. Jeśli jedną lodówkę użytkujemy przez okres pięciu lat, przez ten czas zaoszczędzimy na rachunkach około 775 zł.

Dlaczego wybierać produkty o wyższej klasie energetycznej?

Po pierwsze są to zawsze bardziej oszczędne sprzęty, dzięki czemu zyskujemy nie tylko na obniżaniu rachunków za prąd. To, co ważne, to oczywiście ochrona środowiska. Jednak, czy zawsze opłaci kupno sprzętu o wyższej klasie energetycznej?

By dokonać dobrego wyboru musimy wiedzieć, ile wynosi tak naprawdę roczne zużycie danego sprzętu przypisanemu konkretnej klasie energetycznej. Wybierając pomiędzy klasą B i A+++ różnica rocznego zużycia prądu wynosi 80 kWh. Wydaje się niewiele, a oszczędności roczne na zużyciu prądu mogą wynieść około 50 zł. Jeśli jednak będziemy użytkować taki sprzęt przez co najmniej 5 lat, to jak sami widzimy warto będzie dopłacić za lepszą klasę 100-150zł.

Podsumowanie

Klasy energetyczne decydują tak naprawdę o klasie i jakości sprzętu elektrycznego. Oczywiście wybierając nowy sprzęt nie przesadzajmy z wydawaniem pieniędzy, aby zyskać jak najwięcej plusików przy literce A. Nie przepłacajmy za lodówkę 600zł, by zyskać sprzęt wyższej klasy energetycznej. Bo taka kwota może nigdy nam się nie zwrócić.

Różnice między klasą energetyczną A są niewielkie, zwykle koszt za zużycie prądu pomiędzy klasą A+++, a A++ może wynieść kilka złoty rocznie, więc nie warto przepłacać. Różnica między klasą A i B może być już znacząca. Jeśli różnica w cenie jest niewielka, wyciągnijmy z portfela trochę więcej gotówki i oszczędzajmy na zużyciu energii elektrycznej dbając przy tym o nasze środowisko naturalne. A o tym, co można zrobić z dodatkową gotówką, przeczytacie w Oszczędzaj na rachunkach, miej dodatkowe pieniądze na konta oszczędnościowe

fot. pixabay.com


 1. Michu

  O prosto opisane klasy energetyczne urządzeń. To jest straszne jak ludzie czasem nie zwracają na nie uwagi a potem się dziwią ze maja wysoki rachunek za prąd. Teraz w plusie smart dom można kupić sprzęty AGD w dobrych cenach

  Odpowiedz

  1. Tomek

   No często o wyborze urządzeń decyduje cena i ewentualne wyposażenie czy dodatkowe opcje. A faktycznie potem przedkłada się to na wyższe rachunki za prąd od innogy, Taurona lub innego sprzedawcy. Dlatego w zakresie energii elektrycznej i gazu cały czas trzeba edukować społeczeństwo i kogo się tylko da 🙂 mówmy o cenach prądu, zmianach sprzedawcy i prawach odbiorcy prądu 🙂

   Pozdrawiam,
   Tomek

   Odpowiedz

 2. Guciu

  Biedni kupia tani prądożerny sprzęt, a bogaci mogą sobie pozwolić na lepszy. A potem rachunki są odwrotne: biedni płaca dużo, a bogaci mało. samo sie nakręca….

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*