Planeta Energii – program edukacyjny dla dzieci i nie tylko

Planeta Energii

Planeta Energii

Dziś dla odmiany zajmiemy się lżejszym tematem, który może Was jednak zainteresować, jeżeli macie dzieci, jesteście nauczycielami lub sami chcecie się czegoś dowiedzieć o energii. Mowa tutaj o serwisie „Planeta Energii”, o którym dowiedziałem się z enerad.pl. Jest to inicjatywa z ramienia Energi, która przeznaczona jest właśnie dla najmłodszych, ale nie tylko.

Co oferuje Planeta Energii?

Na początek możemy założyć konto i spersonalizować naszego avatara, żeby móc później zapisywać nasze wyniki. Możemy jednak też pominąć ten krok i przejść od razu do zawartości strony, co oznacza rezygnację z zapisywania naszych osiągnięć. Kreator postaci posiada całkiem sporo opcji. Po wyborze płci możemy zmienić fryzurę, brwi, spodnie lub dodać okulary naszej postaci. Wszystko w miłej, kreskówkowej oprawie. Może się to spodobać najmłodszym.

kreator postaci

Następnie do wyboru mamy różne tryby rozgrywki. Wybierając pierwszą opcję – „Pomóż planecie” otrzymujemy liste misji, których celem jest zapewnienie Planecie Energii i Cywilizacji Energoludków sposobów na ogrzanie się i pozyskiwanie energii elektrycznej. Możemy zapoznać się z krótką historią, która wyjaśnia czemu Ziemianie pomagają tej obcej cywilizacji i jakie przykrości ich wcześniej spotkały. Misji jest 15 i każda traktuje o czymś innym. Składa się z filmiku wprowadzającego oraz krótkiej gry na koniec. Tematyką jest np. rozpalanie ogniska czy zagadnienie elektrowni wietrznych. W przypadku tego pierwszego zagadnienia, dzieci uczą się poprawnie zachowywać przy ognisku, gdzie je rozpalać i jak gasić. W misji o elektrowniach wiatrowych dowiadujemy się natomiast, że jest to świetne źródło odnawialnej energii i wiatraki należy stawiać w wietrznych rejonach. Pod koniec musimy nakierować wiatr na wiatraki za pomocą kurtyn wiatrowych, dzięki czemu elektrownie są poprawnie zasilane.

Planeta Energii - elektrownia wietrzna

Mógłbym przyczepić się do jakości filmików. Są one wykonane w dość przeciętny sposób, a do tego ruch warg postaci nie zawsze jest dobrze zsynchronizowany z tym co słyszymy. Jednakże nie jest to zapewne wysokobudżetowa produkcja, a spełnia swoje zadanie. Jest zabawnie, kreskówkowo i przystępnie. Myślę, że dzieciom powinno się to spodobać. Gry natomiast są bardzo prostolinijne i łatwe do przejścia, ale jak najbardziej pełnią swoją edukacyjną rolę. Są przystępne i kolorowe. Do tego uczą przydatnych informacji, a jak wiadomo nauka poprzez zabawę to najlepszy sposób.

Planeta Energii - elektrownia wietrzna - gra

Mógłbym przyczepić się do jakości filmików. Ich jakość jest dość przeciętna, a do tego ruch warg postaci nie zawsze jest dobrze zsynchronizowany z tym co słyszymy. Jednakże nie jest to zapewne wysokobudżetowa produkcja, a spełnia swoje zadanie w 100{c730e33633c26d5ce09e8530af45096e844a5ec90d04df4c25ad05082160425e}. Jest zabawnie, kreskówkowo i przystępnie. Myślę, że dzieciom powinno się to spodobać.

„Kraina Prądu” jest kolejną kategorią, która może zainteresować najmłodszych. Dowiadujemy się z niej m.in. o odnawialnych źródłach energii, bezpiecznym zachowaniu w starciu z energią czy racjonalnym jej użytkowaniu. Tym razem zamiast filmików czeka na nas lekcja z suchym tekstem. Jednakże nie do końca, bo oprócz tego tekstu widzimy obrazki oraz gify, a tekstu jest bardzo mało, co może być dobrym rozwiązaniem, by nie odstraszyć dzieci. Na końcu każdej lekcji czeka nas krótki sprawdzian, lecz jest on podany w formie zabawy np. krzyżówki lub szyfru do rozwiązania. W przypadku poprawnego rozwiązania otrzymujemy punkty, co może być dodatkową motywacją dla naszej pociechy.

Planeta Energii - krzyżówka

Energopedia

Warto też zwrócić uwagę na encyklopedię o energii, czyli energopedię. Ta encyklopedia wita nas wieloma różnymi kategoriami jak „historia energii” czy „energia i bezpieczeństwo” oraz wieloma hasłami pod każdą z nich. Warto zwrócić uwagę, że definicje nie są zbyt rozwinięte. Zawierają zaledwie krótki opis i jakąś grafikę. Biorąc jednak pod uwagę, że jest to strona dla dzieci myślę, że to dobre rozwiązanie. Jeżeli dziecko potrzebuje więcej informacji może ich poszukać w Internecie, lecz jeżeli chce się szybko czegoś dowiedzieć to ta strona jest jak najbardziej wystarczająca. Informacje na niej zawarte są krótkie, ale za to konkretne i przydatne. Dzięki nim dziecko może szybko przyswoić podstawy, które w przyszłości rozszerzy w swoim własnym zakresie.

Planeta Energii - energopedia

Wydarzenia i aktualności

Cała akcja jest nie tylko skoncentrowana na stronie internetowej z grami i encyklopedią. Oprócz tego, Energa wysyła również „kosmiczny Energobus”, który jest swoistym laboratorium na kółkach. Odwiedził on takie miasta jak Gorzów Wielkopolski, Piłę, Tczew, Kutno oraz Gdańsk. Odbyło się już pięć edycji programu „Planeta Energii” i nic nie zapowiada się na to, żeby miał być to koniec. W Energobusie dzieci uczą się jak działają urządzenia elektryczne, co to są źródłą energii i jak się z nich korzysta. Również dorośli wzięli udział w całej akcji, siadając na przygotowanych 8 rowerkach stacjonarnych, które zostały podpięte do baterii. W ciągu łącznie 60 godzin, przejechane zostało przez uczestników 5,3 tyś km, co dało 10,45 kW/h.

„Planeta Energii” jednak nie zwalnia i cały czas aktywnie działa. Najbliższym terminem w którym mamy szansę na spotkanie się z Energobusem jest nadchodzący weekend – 8 i 9 sierpnia w Sopocie. „Planeta Energii” będzie gościem na „Wielkim Finale Energa Sailing Cup”. Oprócz zabaw w Energobusie będzie można zobaczyć paradę jachtów, regaty młodych żeglarzy, odwiedzić Miasteczko Przygód Morskich oraz posłuchać koncertu MROZU. Całe wydarzenie odbędzie się w godzinach 10:00 – 17:00 przy sopockim molo, wstęp jest darmowy, więc jeżeli jesteście w okolicy, to warto się wybrać na tą imprezę.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*