Rynek gazu w Polsce

Rynek gazu w Polsce

[su_heading size=”15″ class=”2″]Rynek gazu w Polsce[/su_heading]

Tym razem przyjrzyjmy się zagadnieniu, które do tej pory na moim blogu było traktowane trochę po macoszemu. Skupiam się głównie w swoich artykułach na prądzie, lecz pisząc o sprzedawcach, wspominam także o tym, czy oferują także gazu. Dziś jednak spojrzymy na zagadnienie gazu z trochę szerszej perspektywy, czyli z perspektywy całego rynku gazowego w Polsce.

Nie wszyscy o tym wiedzą, lecz sprzedawcę gazu można zmienić tak samo, jak można zmienić sprzedawcę prądu. Identycznie jak w przypadku prądu, zakup gazu ziemnego od alternatywnego sprzedawcy wiąże się z oszczędnościami. Przeanalizujmy zatem rynek gazowy i zobaczmy, czy warto zmienić sprzedawcę gazu.

[su_heading size=”15″ class=”2″]Liberalizacja rynku gazu[/su_heading]

Dominującym podmiotem rynku gazowego jest oczywiście PGNiG czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Na tym rynku, podobnie jak na rynku energii elektrycznej, również dochodzi do powolnej liberalizacji. Jest ona niestety jeszcze dość mało rozwinięta. Jednym z argumentów za tym przemawiający jest fakt, że wszystkie taryfy na gaz ziemny, które przygotują sprzedawcy, muszą być zatwierdzone przez Prezesa URE. Jest to postrzegane jako jeden z głównych czynników hamujących swobodny rozwój konkurencji na rynku gazu w Polsce.

Co prawda, prawo energetyczne w Polsce daje uprawnienia Prezesowi URE do zwolnienia przedsiębiorstw z tego obowiązku, jednakże nie jest to takie proste. Żeby mogło dojść do uwolnienia cen dla odbiorców, musi dojść do sytuacji, w której istnieje zdrowa konkurencja na rynku. Dlatego właśnie URE dąży do tego celu, a czyni to poprzez wdrażanie działań, które mają na celu stworzenie warunków do rozwijania się konkurencji oraz wykreowania stabilnego i przejrzystego rynku hurtowego gazu ziemnego w Polsce.

[su_heading size=”15″ class=”2″]Aktualna sytuacja na rynku gazu[/su_heading]

Obecnie zdecydowana większość odbiorców gazu pozostaje przy swoim sprzedawcy z urzędu. Ba! Ludzie często nawet nie wiedzą, że taka możliwość istnieje. Jednakże, na szczęście możemy zaobserwować pozytywny trend, który powinien nas optymistycznie nastawiać na przyszłość. Jak widzimy poniżej, coraz więcej Polaków decyduje się na taką zmianę. Jeszcze w 2011 roku praktycznie nikt nie dokonywał zmiany sprzedawcy gazu, rok i dwa lata później ta liczba była bardzo nieznaczna, chociaż stopniowo rosła ale za to od 2014 r. widzimy już bardzo pozytywne zmiany. Liczba odbiorców, którzy zmienili sprzedawcę gazu rośnie w bardzo szybkim tempie. Przybywa nam świadomych konsumentów i myślę, że ten trend będzie coraz bardziej się nasilał. Jest to oczywiście powód do zadowolenia, gdyż im większa konkurencja, tym niższe ceny gazu.

zmiana sprzedawcy gazu - tabela

http://www.ure.gov.pl

[su_heading size=”15″ class=”2″]Taryfy gazu[/su_heading]

Taryf gazowych jest całkiem sporo, podobnie jak w przypadku taryf prądu. Taryfy mieszczą się od W-1 do W-8. Zatem istnieją taryfy W-2, W-3, W-4 i tak dalej. Dodatkowo dochodzą dodatkowe ich warianty jak np. W-7A czy W-8C. Wybór taryfy zależy od mocy umownej, rocznej ilości zużytego gazu oraz wskaźnika nierównomierności poboru. Jako klienci indywidualni najczęściej będziemy spotykac się z taryfami W-1, W-2 i W-3. Pierwsza taryfa jest dla odbiorców, którzy nie zużywają więcej niż 3 350 kWh na rok, klienci korzystający z W-2 zużywają między 3 350 kWh, a 13 350 kWh na rok, natomiast Ci z taryfą W-3 potrzebują od 13 350 kWh do 88 900 kWh na rok.

[su_heading size=”15″ class=”2″]Procedura zmiany sprzedawcy gazu[/su_heading]

Każdy z nas może zmienić sprzedawcę gazu, jeżeli ma na to ochotę. Taka zmiana nie wiąże się z jakimikolwiek przerwami w dostawie, a także nic nie kosztuje. Żeby zmienić sprzedawcę, należy wypowiedzieć wpierw umowę firmie od której kupujemy gaz, a następnie podpisać umowę z nowym sprzedawcą gazu. Możemy także, tak samo jak w przypadku zmiany sprzedawcy prądu, upoważnić nowego sprzedawcę gazu, a on w naszym imieniu przeprowadzi większość formalności. Po całej procedurze będziemy dostawać dwie faktury, jedną od operatora, który dostarcza nam gaz, a drugą od sprzedawcy, który ten gaz nam sprzedaje. Żeby jednak uprościć sobie życie, możemy podpisać umowę kompleksową, co oznacza, że będziemy dostawać jedynie jedną fakturę.

[su_heading size=”15″ class=”2″]Dual Fuel[/su_heading]

Ciekawym rozwiązaniem jest również specjalny pakiet, który nazywa się dual fuel. W skrócie – kupujemy od jednego sprzedawcy jednocześnie prąd razem z gazem. Tego typu zabieg, zapewnić nam powinen dodatkowe oszczędności, gdyż oferta wiązana jest co do zasady bardziej atrakcyjna niż dwie osobne na prąd i gaz. Firma sprzedając jednocześnie dwa produkty zarabia więcej, dlatego jest skłonna obniżyć ceny, by były one bardziej atrakcyjne dla potencjalnego klienta, który miałby na ten pakiet się skusić. Więcej na temat dual fuel przeczytacie w dedykowanym artykule.

[su_heading size=”15″ class=”2″]Ceny gazu[/su_heading]

Zastanawiacie się jak wyglądają obecne ceny gazu na polskim rynku? Wszystko zależy od taryfy z jakiej korzystamy no i oczywiście sprzedawcy, którego wybierzemy. Ceny gazu ogólnie oscylują w granicach około 11 – 12 gr/kWh. Dodatkowo, im wyższa taryfa, tym więcej płacimy za opłaty abonamentowe. Ceny dla taryf takich jak W-1 czy W-2 to zaledwie pare złotych, ale za to taryfy W-8 mogą nieść ze sobą opłatę abonamentową rzędu nawet 660 zł. Do tego musimy także opłacić koszty dystrybucji, czyli płacimy krajowemu operatorowi systemu dystrybucyjnemu gazu – Polskiej Spółce Gazowej za to, że kupiony gaz dotrze do naszego domu lub firmy. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat cen gazu w Polsce, to zapraszam na stronę enerad.pl. Na niej bardzo ładnie i czytelnie zostało rozpisane wszystko, co dotyczy taryf, cen i firm energetycznych sprzedających gaz.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*