Tauron – sprzedawca prądu i gazu

Tauron - logo

Tauron

Dzisiaj przyjrzymy się Tauronowi. Cała Grupa TAURON zajmuje się kompleksowymi działaniami, które zaczynają się od wydobycia węgla kamiennego, poprzez wytwarzanie energii ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, aż po dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej do klientów końcowych. Jest to druga co do wielkości grupa energetyczna w Polsce.

Sam Tauron (już nie jako grupa) jest największym sprzedawcą prądu w Polsce. W 2014 r. dystrybuuował 47,90 TWh do ponad 5,3 mln odbiorców, natomiast sprzedał około 38,6 TWh. Ta różnica oznacza m.in., że na terenie dystrubucji Taurona sprzedają także inni sprzedawcy. Czyli część odbiorców końcowych zmieniło sprzedawcę z urzędowego na innego po liberalizacji rynku. Jednakże ta liczba nie jest aż tak duża, więc jak widać ludzie niezbyt chętnie jeszcze korzystają z opcji zmiany sprzedawcy prądu.

Tauron jest OSD (Operatorem Sieci Dystrybucyjnej) na obszarze, który widzimy poniżej:

dystrybucja Tauron

Tauron – źródła prądu

Poniżej widzicie diagram, który przedstawia strukturę paliw, które zostały zużyte do wyprodukowania energii elektrycznej sprzedanej przez Tauron w 2014 roku:

źródła paliw wyprodukowanych przez tauron w 2014 r. źródło: http://enerad.pl/rynek-energii/sprzedawcy-pradu/tauron/

Jak widać, źródła prądu Tauronu są dość tradycyjne. Mały niestety udział jest odnawialnych źródeł energii w tym zestawieniu. Dla porównania, Energa, która uznawana jest za najbardziej ekologicznego sprzedawcę prądu (otrzymała m.in. Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii Zielona Gospodarka) w roku 2014 sprzedała prąd, który pochodził tylko w 27,2{c730e33633c26d5ce09e8530af45096e844a5ec90d04df4c25ad05082160425e} z odnawialnych źródeł energii.

Tauron – sprzedaż prądu i gazu

Tauron sprzedaje zarówno prąd dla firm jak i dla domu. Oprócz tego, sprzedaje także gaz dla firm. Jako sprzedawca prądu, Tauron w swojej ofercie ma zarówno urzędowe taryfy, które nie gwarantują niezmienności ceny, jak i ofert promocyjnych, które już taką gwarancję ceny zapewniają. Tauron sprzedaje prąd na terenie całej Polski. Czyli zarówno na terenie własnej dystrybucji, jak i na zasadach TPA (third party acess) w innych regionach. Co ciekawe Tauron najaktywniej pozyskuje nowych odbiorców w regionach dystrybucji innych OSD, ale za to najwięcej osób zmienia sprzedawcę prądu na obszarze dystrybucji Tauronu.

Tauron – oferta sprzedaży prądu

Jak już wspomniałem, Tauron w swojej ofercie prądu ma taryfę urzędową jak i rynkową. Taryfa urzędowa nie ma gwarancji ceny, jednakże nie musimy jej podpisywać na określony czas (np. 2 lub 3 lata) tak jak ma to miejsce przy taryfie rynkowej. Taryfy urzędowe są automatycznie przypisane do tych, którzy mieszkają na terenie dystrybucji Tauronu.

Z ofert urzędowych dla obszaru bielskiego, będzińskiego, częstochowskiego, krakowskiego, tarnowskiego, jeleniogórskiego, legnickiego, opolskiego, wałbrzyskiego i wrocławskiego mamy następujące taryfy:

 • G11 Dom Wygodny: 0,2568 zł/kWh
 • G12 Dom Oszczędny Noc: 0,316 zł/kWh w szczycie i 0,164 zł/kWh poza szczytem

Dla obszaru gliwickiego niestety cena jest wyższa i dochodzi opłata abonamentowa (3,98 zł na miesiąc):

 • G11 Produkt Podstawowy: 0,2758 zł/kWh
 • G12 Produkt Podstawowy: 0,3193 zł/kWh w szczycie i 0,2228 zł/kWh poza szczytem

Z ofert rynkowych, najciekawiej prezentuje się oferta następująca:

 • G11 Prad z elektrykiem 24H na 3 lata: 0,2547 zł/kWh
 • G12 Prąd z elektrykiem 24H na 3 lata: 0,3134 zł/kWh w szczycie i 0,1628 zł/kWh poza szczytem.

Ceny podane powyżej nie zawierają podatku VAT

Do tych ofert dochodzi abonament 3,24 zł za miesiąc do końca maja 2015, następnie 6,49zł do końca maja 2018 roku. Jednakże w ofercie na 3 lata dostajemy 50 zł gratis na nasze konto rozliczeniowe. Oferta występuje też w podobnej formie na 2 lata, płacimy tam tyle samo za prąd, tylko nie dostajemy gratisowych 50zł.

Dla porównania oferty Tauronu z innymi sprzedawcami najlepiej skorzystac z porównywarki cen prądu, dzięki czemu dowiemy się, która oferta jest najtańsza.

Tauron – oferta sprzedaży gazu

Tauron od 2012 r. posiada koncesję na sprzedaż gazu. Obecnie sprzedaje gaz tylko dla firm. W ofercie Tauronu znajdziemy multipakiet, który zawiera energię elektryczną, jak i paliwo gazowe. Wybranie tego pakietu ma się wiązać z wyjątkowo konkurencyjnymi cenami i opieką indywidualnego Doradcy Klienta Biznesowego. Jeżeli chcemy poznać oferę sprzedaży gazu przez Tauron musimy niestety skontaktować się z firmą bezpośrednio np. poprzez formularz, gdyż nie udostępniają swoich cen na stronie.

Tauron – reklama

Tauron reklamuje się m.in sponsorując koszykówkę:

tauron - reklamaOprócz tego, możemy zobaczyć pełen film na youtubie, który prezentuje fabrykę Tauron. Został on zrealizowany przez National Geographic Channel Polska:

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/embed/nM5uB773KlM”]

Tauron – kontakt

Z Tauronem możemy skontaktować się za pomocą infolinii:

 • 801 803 303 dla obecnych klientów
 • 555 444 555 dla zainteresowanych ofertą tego sprzedawcy

Natomiast najbliższe nam Biuro Obsługi Klienta możemy znaleźć na stronie Tauronu.


 1. Sergio

  Bardzo ciekawie opisany sprzedawca. Sam jestem jego klientem, bo dostałem go z „przydziału”, ale zastanawiam się nad zmianą. Przydałby się artykuł, który podpowiada jak wybrać najtańszego sprzedawcę prądu.

  Odpowiedz

 2. daro13167

  Cena energii jest ważna , ale bardzo istotne jest jak dana firma traktuje odbiorcę , swojego klienta . Firma Tauron pod tym względem absolutnie nie jest na czasie , metody iście z czasów komuny. Odbiorca to potencjalny złodziej . Nie poleciłbym tej firmy nawet największemu wrogowi .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*