Jak sama nazwa wskazuje OZE, czyli Odnawialne Źródła Energii, są niewyczerpywalne. W przeciwieństwie do popularnego węgla, gazu czy ropy nie musimy obawiać się, że w przyszłości zostaniemy pozbawieni dostępu do energii. Najważniejszą zaletą OZE jest oczywiście niska szkodliwość dla środowiska. Zdecydowanie większa emisja zanieczyszczeń odbywa się w trakcie spalania węgla i innych paliw kopalnych.
W ostatnich latach zauważamy rozwój technologii wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Przyczyna tkwi zarówno w potrzebie walki ze smogiem oraz w rządowych działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza. Dzięki dotacjom i programom wsparcia dla inwestycji OZE coraz więcej energii na świecie pochodzi właśnie z ekologicznych źródeł. Czy Polska również stawia na OZE? Jakie zmiany zaszły ostatnio w tej dziedzinie? O tym w moim wpisie!
Ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych z 2016 r. zyskała miano ustawy tzw. antywiatrakowej. Uderzyła w inwestorów i wywołała sporo zamieszania. Zmiany wprowadzone przez rząd miały zadbać o właścicieli gruntów i rodzin znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie farm wiatrowych. Mimo że, nie potwierdzono żadnego szkodliwego wpływu wiatraków na zdrowie ludzi, i że zmniejszała zainteresowanie przedsiębiorców działaniem w ramach OZE, weszła w życie 16 lipca 2016 r.
Rząd wziął się wreszcie za projekt nowelizacji ustawy o OZE. Okres po wprowadzeniu ustawy antywiatrakowej nie był najlepszy dla ludzi inwestujących w tę gałąź gospodarki. Problemy dotyczyły głównie energii wiatrowej, która dla wielu przestała być opłacalna. Projekt nowelizacji dotyczy trzech ustaw: ustawa odległościowa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, ustawa o OZE i prawo budowlane w kwestii stosowania wobec wiatraków podatku od nieruchomości.
Projekt nowelizacji ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 06.03.2018r. Pomysły, które zawiera rzeczywiście powinny korzystnie wpłynąć na stan energii ze źródeł odnawialnych w Polsce, szczególnie w energetyce wiatrowej. Do najważniejszych zmian należą:
Ustawa nie zlikwiduje wszystkich problemów, jakie dotyczą tematyki Odnawialnych Źródeł Energii. Istnieje jeszcze wiele spornych kwestii i dziedzin, które wymagają znacznej poprawy i wsparcia ze strony naszego rządu. Jednak jest to zapowiedź dobrych zmian. Jakość powietrza w Polsce jest coraz gorsza. Bez radykalnego polepszenia sytuacji OZE, nie ma co myśleć o efektywnej walce ze smogiem. Dla polityków wprowadzone zmiany to wypełnienie zobowiązań Unii Europejskiej, dla nas oznacza to rozwój w kierunku zwiększenia wytwarzania czystej energii i poprawy stanu naszego powietrza.