Co to jest pompa ciepła?

CO to jest pompa ciepła?

Pompy ciepła są jednym z ekologicznych i efektywnych urządzeń do ogrzewania domu czy wody. Wpływ na ich rosnącą popularność ma fakt, że pompy ciepła są najbardziej opłacalnym sposobem ogrzewania. Dodatkowo rosnące ceny gazu, węgla czy oleju opałowego, sprawiają, że inwestycja w ogrzewanie z odnawialnym źródłem energii ma jeszcze więcej sensu. Czym dokładnie jest pompa ciepła? Jakie są jej rodzaje oraz koszty związane z nią? Sprawdziłem to dla Was!

Pompa ciepła – co to jest?

Mówiąc krótko, pompa ciepła jest ekologicznym i tanim w eksploatacji źródłem ciepła. Jest to efektywne urządzenie, wykorzystujące energię cieplną z otoczenia (woda, powietrze grunt), a następnie przekształcana w energię zdolną do ogrzania pomieszczeń w domu, wody użytkowej, a nawet może zostać użyta do chłodzenia pomieszczeń! Przez wykorzystanie odnawialnej energii z otoczenia, utrzymanie pompy ciepła jest bardzo niskie. Urządzenia te są cenione również za swoją bezawaryjność. Pompy ciepła nie emitują żadnych spalin, są bezobsługowe i bezpieczne w użytkowaniu.

Pompy ciepła składają się w zasadzie z trzech części: źródła dolnego, górnego i samej pompy ciepła. Źródło dolne to element, z którego pochodzi energia cieplna, czyli np. woda, powietrze lub grunt. Źródło górne to instalacja grzewcza budynku, a pompa ciepła służy tutaj do przemiany energie w postać użytkową.

Pompy ciepła ze względu na wykorzystywanie OZE są często stosowane w nowych budynkach, zwłaszcza niskoenergetycznych lub pasywnych.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Pompy ciepła możemy podzielić ze względu na źródło pozyskania ciepła. W zależności od warunków, jakie panują na danym obszarze, może się zdarzyć, że nie będzie można zastosować jednego z rozwiązań, choć to raczej rzadkość.

Gruntowa pompa ciepła

Pompy ciepła wykorzystujące ciepło gruntowe, są najczęściej stosowane w instalacjach, które dopiero powstają. Energia, z której korzystają w tym przypadku pompy ciepła, nazywana jest energią geotermalną. Te urządzenia są bardzo efektywne i mogą stanowić jedyne źródło ogrzewania budynku.

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzne pompy ciepła zyskują na popularności ze względu na najniższe wymagania finansowe, są najprostsze do zamontowania, a także najtańsze. Niestety powietrze jest dość ograniczonym źródłem ciepła, dlatego w tym przypadku występuje konieczność posiadania innego źródła ciepła, które będzie wspomagało powietrzną pompę ciepła lub ją zastępowało, gdy różnice temperatury będą bardzo duże. Występują dwa rodzaje tego typu pomp ciepła:

 • Pompy powietrzno-powietrzne – działają na tej samej zasadzie co klimatyzatory (z tą różnicą, że powietrzne pompy ciepła ogrzewają pomieszczenia), czyli pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i transportują je do powietrza wewnętrznego, czyli do naszych domów.
 • Pompy powietrzno-wodne – w tym przypadku powietrze jest transportowane do obiegu grzewczego i domowych zbiorników ciepłej wody.

Wodna pompa ciepła

Wodne pompy ciepła są rzadko stosowane w budownictwie jednorodzinnym, ze względu na bardzo wysokie koszty. Pompy te efektywnością przebijają nawet gruntowe pompy ciepła i podobnie jak one mogą stanowić jedyne źródło ogrzewania domu.

Hybrydowa pompa ciepła

To połączenie pompy ciepła z innym sposobem ogrzewania domu. Często są to połączenia tradycyjnych rozwiązań z powietrzną pompą ciepła, która wymaga dodatkowego wsparcia w postaci innego kotła).

Ile kosztuje pompa ciepła?

Ogrzewanie domu pompą ciepła daje wiele korzyści, a malejący z każdym rokiem koszt ich instalacji, sprawia, że coraz więcej osób się decyduje na to rozwiązanie. Są one wygodne w użytkowaniu, nie wydzielają żadnych spalin oraz aż w 75% wykorzystują energię z odnawialnych źródeł energii. Do tego dochodzi możliwość połączenia pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, co daje jeszcze lepsze rezultaty ekonomiczne oraz finansowe dla posiadaczy takiego zestawu.

Z racji zalet, jakie posiadają pompy ciepła, nie powinien dziwić fakt, że mimo dość dużych kosztów wstępnych, cieszą się one naprawdę dużą popularnością. A co wpływa na koszt pompy ciepła? Zobaczmy:

 • wybrany rodzaj pompy ciepła,
 • warunki geologiczne,
 • sposób montażu,
 • sposób ogrzewania – grzejniki będą droższe niż np. ogrzewanie podłogowe,
 • czynniki lokalizacyjne,
 • technologia wybudowania domu – szczelność ścian, okien itp.

Ciężko zatem jest określić dokładnie, ile wyniesie koszt pompy ciepła, a widełki, jakie można podać, są dość szerokie.

W Polsce, dla domu o wielkości od 130m2 do 170 m2, cena pompy ciepła może wynosić od 25.000 zł do nawet 60.000 zł (w zależności od zastosowanego rodzaju pompy ciepła). Koszty są wysokie, jednak ich zwrot może nastąpić już po dziesięciu latach. Opłacalność pompy ciepła powinno się mierzyć długoterminowo, ponieważ te urządzenia pracują około 25-30 lat!

Ile prądu pobiera pompa ciepła – koszt ogrzewania pompą ciepła!

Jak już wspominałem kilka razy, koszty eksploatacji pompy ciepła są bardzo niskie. Roczne koszty ogrzewania pompą ciepła domu i c.w.u. (uwzględniając i uśredniając jej rodzaje) wynoszą około 2500 zł, dla domu o powierzchni ok. 130 m2, gdy zamieszkują go 3 osoby.

Ogrzewanie pompą ciepła zyskuje jeszcze bardziej, jeśli porówna się koszty jej eksploatacji z innymi źródłami ciepła. I tak:

 • Ogrzewanie pompą ciepłą jest prawie dwa razy tańsze niż wykorzystywanie do tego gazu ziemnego (4600 zł/rok).
 • Ogrzewanie olejem opałowym jest ponad trzykrotnie droższe niż pompą ciepła i kosztuje 8.000 zł.
 • Koszt ogrzewania pompą ciepła wypada najlepiej przy ogrzewaniu elektrycznym, którego koszt to 11.000/rok, a więc ponad 4-krotnie więcej!

Widać bardzo wyraźnie, że pompa ciepła jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Wysokie koszty, jakie trzeba ponieść na zainstalowanie jej, relatywnie szybko się zwracają, a ceny pomp ciepła spadają. Wliczając wszystkie korzyści, jakie daje pompa ciepła, czyli:

 • oszczędności związane z eksploatacją,
 • wygoda i bezpieczeństwo,
 • niezawodność,
 • możliwość wykorzystania pompy ciepłą do ochłodzenia temperatury w upalne dni,
 • dbałość o środowisko i nasze otoczenie,

i zestawiając je z wadą w postaci wysokich kosztów początkowych, śmiało można stwierdzić, że jest to bardzo przyszłościowe rozwiązanie, którego popularność będzie stopniowo wzrastać. A co wy myślicie o pompach ciepła?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*