Co to jest fotowoltaika?

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest dziedziną nauki i techniki, która dzięki wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego przetwarza światło słoneczne na energię elektryczną. Fotowoltaika to ekologiczny i odnawialny sposób wytwarzania prądu elektrycznego. Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych? Czy fotowoltaika jest droga? Czy istnieją dofinansowania na ten rodzaj energii? Zapraszam do zapoznania się z artykułem gdzie wszystko wyjaśniłem. 

Jak powstała fotowoltaika?

Pozyskiwanie energii ze światła słonecznego było znane już dość dawno, bo to w 1839 roku Antoine César Becquerel, francuski fizyk wraz ze swoim asystentem odkryli zjawisko fotoelektryczne. Podczas prac badawczych z elektrodami metalowymi i elektrolitem, uczeni zauważyli, że zwiększa się przewodnictwo wraz z podświetleniem, a zatem odkryli że pewne materiały tworzą prąd elektryczny pod wpływem światła. 

Blisko 40 lat później, angielscy fizycy William Grylls Adams i Richard Evans Day, pierwszy raz w historii wykazali, że prąd elektryczny może być wytwarzany ze światła słonecznego za pomocą ogniwa stałego. Efekt ten uzyskali podświetlając połączenie selenu i platyny.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych 

Istnieją 3 najpopularniejsze rodzaje paneli słonecznych: panele monokrystaliczne, panele polikrystaliczne oraz panele z krzemu amorficznego.

Panele monokrystaliczne

Są to panele posiadającą największą wydajność wynoszącą od 17% do 22%, a do stworzenia tych paneli wykorzystuje się pojedyncze kryształy krzemu. Największymi zaletami tych ogniw jest ich odporność na warunki pogodowe, trwałość oraz wymieniona wyżej wydajność. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to jedno z najdroższych rozwiązań instalacji paneli słonecznych. Moduły te dobrze sprawdzają się w przypadku, gdy nie mamy dużo miejsca na ich instalację i/lub gdy miejsce, w którym będą zainstalowane jest silnie nasłonecznione. 

Panele polikrystaliczne

Są to najczęściej stosowane instalacje w Polsce. Moduły te łączą kilka kryształów krzemu, a ich wydajność jest mniejsza niż paneli wymienionych wyżej (od 14% do 16%). Jednak ze względu na nierównomierną ilość słońca oraz częste zachmurzenie, panele te mogą okazać się znacznie bardziej opłacalne w skali roku. Potrzebują większej powierzchni instalacyjnej, jednak są tańsze niż panele monokrystaliczne. Dobrej jakości panele polikrystaliczne mogą służyć do 25 lat.

Panele z krzemu amorficznego

Są to najtańsze z paneli z wymienionych tutaj, co jest ich największą zaletą. Panele te są mało wydajne, a ich sprawność obniża się z czasem. Dzięki małej wadze, elastyczności i niezbyt skomplikowanym procesem montażu można je instalować na elewacjach budynku.

Instalacja fotowoltaiczna – zasada działania

Fotowoltaika jest systemem bezobsługowym, więc wielu z nas może nawet nie wiedzieć jak to działa i nie ma w tym nic złego! Dla ciekawskich jednak wytłumaczę w miarę prosty sposób, jaką drogę przechodzą promienie słoneczne, zanim wykorzystamy je w naszych domach. Po kolei:

  • Promienie słoneczne docierają do paneli słonecznych, gdzie ich energia zamieniana jest w prąd elektryczny (dzieje się tak dzięki zjawisku fotowoltaicznemu). Warto dodać, że jest to prąd stały, którego nie możemy jeszcze wykorzystać. 
  • Inwerter przekształca powstały prąd stały, na prąd przemienny. To właśnie on jest wykorzystywany przez nas do zasilania urządzeń. 
  • Dalej w przypadku instalacji on – grid, nadwyżki wytworzonego prądu trafiają do sieci energetycznej poprzez licznik dwukierunkowy. W przypadku off -grid, energia zostaje przechowywana w akumulatorach. Będziemy mogli ją potem wykorzystać w dowolnym momencie. 

W ten oto sposób, fotowoltaika wykorzystuje słońce jako paliwo zasilające wszelkie urządzenia elektryczne. 

Czy fotowoltaika jest droga?

Koszty instalacji fotowoltaicznej są wysokie, jednak jest to inwestycja, która relatywnie szybko się spłaci oraz przestanie obciążać użytkownika kolejnymi rachunkami za prąd. Jakie są przewidywania odnośnie cen prądu? Jakie będą ceny prądu w 2020? Koszty, jakie będziemy musieli ponieść przy instalacji systemu fotowoltaicznego, ze względu na to, że jest to naturalny i ekologiczny sposób pozyskiwania energii, występują tylko na początku. Można powiedzieć że jest to jednorazowy koszt, który zwraca nam się przez resztę czasu użytkowania instalacji. Są natomiast cztery czynniki, które musimy wliczyć w koszty: 

  • projekt instalacji – jest to aspekt, od którego zaczniemy. W projekcie uwzględnione będzie zapotrzebowanie na prąd w naszym domu, wielkość, moc oraz miejsce gdzie będzie zainstalowany system. 
  • Kolejnym kosztem jest zakup modułów fotowoltaicznych, najdroższy element systemu. Jego cena zależy od wielkości instalacji, producenta oraz technologii w jakiej został wyprodukowany.
  • Osprzęt elektryczny i system montażu, to kolejne inwestycje które obciążają nasz budżet. Inwerter będzie najdroższą rzeczą na tym etapie, ale też jedną z najważniejszych. Konstrukcje montażowe i przewody będą znacznie tańsze. 
  • Ostatnim kosztem jest montaż. Cena jest uzależniona od miejsca zamontowania systemu, miasta oraz wielkości systemu. 

Przeciętny koszt instalacji o mocy 5 kW to ok. 25 tysięcy zł z uwzględnieniem wszystkich powyższych koniecznych kosztów. Inwestycja zwraca się średnio po 12 latach (z dofinansowaniami, które opiszę później, czas ten skraca się prawię o połowę!), więc czy warto zainwestować w ten rodzaj energii? Patrząc, na to, że pozwala nam on zaoszczędzić pieniądze oraz przyrodę, zdecydowanie warto!

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga zmiany istniejącej instalacji elektrycznej?

Nie, fotowoltaikę można przyłączyć do istniejącej instalacji elektrycznej, o ile ta jest w dobrym stanie.  Niezależnie od tego czy zakładamy fotowoltaikę czy nie, a nasza instalacja jest przestarzała, trzeba ją wymienić. W przypadku budowania nowych domów i chęci posiadania od razu fotowoltaiki, otwierają się drzwiczki do najlepszych rozwiązań. Można wtedy bez większych problemów zagospodarować miejsce na inwerter blisko rozdzielnicy budynku, założyć odpowiednie zabezpieczenia oraz licznik. Zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej na etapie budowy domu, powinno przynieść oszczędności związane z montażem systemu. Firmy, które z powodzeniem podejmą się takiego zadania znajdziecie w rankingu firm fotowoltaicznych 2021.

Czy istnieją dofinansowania na fotowoltaikę? 

Tak! najpopularniejszym programem dofinansowującym systemy energii słonecznej jest program “Mój Prąd”, gdzie dotacje wypłaca fundusz rządowy. Inicjatywa rządu spotkała się z dużym poklaskiem i zainteresowaniem. “Mój Prąd” znacząco wpłynął na rozwój energii słonecznej w Polsce i wiadomo, że będzie kontynuowany w 2021! Niestety obecnie nie wiadomo ile będą wynosić nowe dopłaty, możliwe jednak niestety, że będzie to mniej niż dotychczasowe 5 tys. zł. Podobny los spotkał wcześniej dostępne programy wsparcia OZE między innymi “Czyste Powietrze” czy “Agroenergia”.  Nadal jednak skorzystanie z dofinansowania skróci nasz czas zwrotu inwestycji o kilka lat! Dodatkowo od 2019 r. podatnicy mogą odliczyć koszt instalacji od podstawy opodatkowania i otrzymać zwrot podatku lub nie dopłacić, jeśli przekroczyły próg. Mogą więc liczyć na zwrot 19-32% kosztów instalacji. Dzięki większemu naciskowi na ekologię, dofinansowaniom i innym działaniom zachęcającym do założenia u siebie w domu lub firmie instalacji fotowoltaicznej, ceny tych systemów znacząco spadły w porównaniu do wcześniejszych lat. 

Fotowoltaika – energia przyszłości?

Fotowoltaika zaistniała mocno w energetyce dzięki presji dbania o środowisko, jej ceny spadły w dół, a programy dofinansowań zachęcają do korzystania właśnie z takich źródeł energii. Wizja coraz wyższych rachunków za prąd może spowodować że wiele osób zdecyduje się na zainwestowanie w swoim domu w ekologiczny i zwracający się sposób pozyskiwania energii jakim niewątpliwie jest fotowoltaika. 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*