Czy warto zakładać fotowoltaikę?

Czy warto zakładać fotowoltaikę?

Czy warto zakładać fotowoltaikę?

Z każdym rokiem rachunki za energię elektryczną idą w górę. W naszych domach staramy się ją oszczędzać na wszelkie sposoby: używamy mniej urządzeń elektrycznych, gasimy światła w pokojach czy kupujemy żarówki energooszczędne. W tym artykule przedstawiamy  kolejny sposób na to, jak oszczędzić na rachunkach za prąd oraz przy okazji, jak dbać o środowisko.

Na co zwrócić uwagę, by fotowoltaika była opłacalna?

Przed założeniem instalacji fotowoltaicznej powinniśmy dokładnie przemyśleć, czy nam się to opłaci. Warto wiedzieć, że fotowoltaika zawsze się opłaca pod względem ekologicznym, jednak większość osób decyduje się na ten sposób pozyskiwania energii ze względu na związane z nim oszczędności. Aby podjąć świadomą decyzję o zainwestowaniu w słoneczne źródło prądu, warto zwrócić uwagę na poniższe punkty. 

Dofinansowania

Mają one ogromny wpływ na opłacalność inwestycji oraz na czas, w jakim się ona zwraca. Najpopularniejszym programem dofinansowującym jest obecnie rządowy projekt “Mój prąd”, z którego możemy dostać do 5 tys. złotych. Ze względu na to, iż fotowoltaika jest odnawialnym źródłem energii, koszty można odliczyć od podatku zyskując w ten sposób dużą sumę. Dofinansowanie i odliczenie od podatku skraca czas zwrotu z inwestycji nawet o połowę. Oprócz tych środków pomocniczych, warto zwrócić się także do gmin czy urzędów miast, w których chcemy założyć instalację, ponieważ często oferują one własne źródła dofinansowań. 

Dobrze dopasowane zapotrzebowanie na prąd

Obecnie nie ma możliwości odsprzedania nadwyżki prądu do zakładów energetycznych. Obliczenia zapotrzebowania na prąd najlepiej dokonać na podstawie rocznego rachunku za energię elektryczną i w nawiązaniu do otrzymanego wyniku, dobrać moc instalacji. Trzeba doliczyć także 20%, ponieważ zakład energetyczny, w którym przechowujemy naszą energię, właśnie tyle zostawia dla siebie. Większość firm zakładających instalacje fotowoltaiczne pomaga dobrać odpowiednią moc do naszych zapotrzebowań. Jest to ważne ze względów ekonomicznych. Przy zbyt dużej instalacji zapłacimy więcej za elementy konstrukcji, a nadwyżka energii i tak przepadnie. Przy instalacji o zbyt małej mocy będziemy musieli dokupować energię od sprzedawcy po normalnych cenach. 

Odpowiednie panele 

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, które opisaliśmy w prosty sposób w artykule “Co to jest fotowoltaika?”. Jeśli posiadamy więcej miejsca na naszym dachu, lepiej sprawdzą się panele polikrystaliczne. Mają mniejszą wydajność lecz ich cena jest znacznie niższa. W przypadku, gdy nie mamy dużo miejsca na nasza instalację, warto zainstalować panele monokrystaliczne. Są droższe, ale nie musimy kupować ich tak dużo, jak paneli polikrystalicznych. Wszystko zależy od potrzebnej mocy i miejsca na instalację. Doradca w wybranej firmie pomoże nam podjąć decyzję, które moduły najlepiej się u nas sprawdzą. 

Jakość podzespołów

Inwestowanie w dobrą jakość zawsze się opłaca. Zyskujemy dzięki temu najlepszą wydajność oraz gwarancję, że sprzęt posłuży nam przez wiele lat. Dzięki temu ominiemy koszty ewentualnej naprawy, czy wymiany.

Ustawienie dachu

Bardzo ważnym aspektem przy zakładaniu fotowoltaiki jest ustawienie naszego dachu. Najkorzystniejszą opcją jest dach ustawiony w kierunku południowym pod kątem od 30° do 40°. W tym ustawieniu panele są najdłużej i najmocniej nasłonecznione. Przy innych ustawieniach dachu, fotowoltaika nadal jest opłacalna. Jeżeli dach skierowany jest na południowy-wschód/zachód, kąt nachylenia paneli powinien znajdować się w przedziale 25-55°. 

Zacienienie

Koniecznie trzeba zadbać, aby nasze panele nie były zacienione przez drzewa, słupy czy kominy. Zacienienie nawet 3% powierzchni paneli może spowodować spadek ich wydajności aż o 15-20%. Istnieją oczywiście optymalizatory zmniejszające negatywne działanie zacienienia, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami.  Jeśli to więc możliwe najlepiej wybrać miejsce, w którym cień nie będzie padać na nasze panele. 

Konkurencyjność ofert

Przy szukaniu ofert nie warto sugerować się jedynie poleceniami. W Polsce funkcjonuje wiele firm zajmujących się energią słoneczną, dzięki czemu jest duża konkurencyjność na rynku. Aby znaleźć najbardziej opłacalną ofertę trzeba dzwonić do wszystkich możliwych firm i prosić o wstępną wycenę (jest ona zazwyczaj darmowa, podobnie jak audyt, jednak trzeba podać numer telefonu oraz maila). 

Fotowoltaika już przy projekcie domu? 

Przy budowie domu zazwyczaj nie myślimy o tym, jakie będziemy płacić rachunki i dopiero po jakimś czasie szukamy rozwiązania tego problemu. Warto jednak już na etapie projektu  przyjrzeć się dostępnych technologiom w tym zakresie. Istnieją bowiem “dachówki fotowoltaiczne”, które zastępują tradycyjne poszycie dachu. W ten sposób możemy zaoszczędzić na materiałach budowlanych, konstrukcyjnych oraz montażu. Dachówka ta jest lżejsza niż zwykła co pozwala odciążyć więźbę dachową. Przy projektowaniu domu warto pomyśleć też o innych aspektach, na których możemy oszczędzać w przyszłości np. o pompie ciepła. 

Kiedy nie warto zakładać fotowoltaiki?

Niskie rachunki za prąd w twoim domu

Głównym celem paneli fotowoltaicznych jest obniżenie kosztów za energię. W przypadku, gdy nasze rachunki za prąd nie przekraczają 100-150 złotych miesięcznie, inwestowanie w fotowoltaikę staje się nieopłacalne. Przy tak niskich kosztach wystarczająca byłaby niewielka instalacja, której montaż jest stosunkowo droższy w przeliczeniu na 1 kWp.

Przeprowadzka

Panele fotowoltaiczne to system, który opłaca się gdy korzystamy z niego przez wiele lat. Czas, po którym inwestycja się zwraca, wynosi od 7 do 11 lat. Jeśli nie planujemy mieszkać w tym samym miejscu przez przynajmniej tyle lat, to nie warto zakładać fotowoltaiki, ponieważ inwestycja nie będzie miała szans na uzyskanie rentowności. Wyjątkiem są sytuacje, w których wiemy, że fotowoltaika podniesie wartość naszej nieruchomości i zyskamy w ten sposób przewagę konkurencyjną przy sprzedaży budynku. 

Wymiana dachu 

Najczęstszym miejscem do instalacji systemu fotowoltaicznego w domach jednorodzinnych jest dach. Przed montażem instalacji fotowoltaicznej warto zwrócić uwagę na jego stan. Jeśli założymy system energii słonecznej i okaże się, że musimy wymienić pokrycie dachu, do kosztów dojdzie rozmontowanie paneli, a później ponowne ich założenie. Obniży to opłacalność inwestycji lub wręcz sprawi, że przyniesie ona straty.

Czy warto zatem inwestować w fotowoltaikę?

Opłacalność fotowoltaiki zależy od wielu czynników, jednak jest inwestycja, która zawsze zwróci się w mniejszym lub większym stopniu. Biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu, zmniejszające się koszty instalowania paneli fotowoltaicznych i liczne dofinansowania, opłacalność fotowoltaiki rośnie z każdym rokiem. Zredukowanie obciążenia naszego portfela to jednak nie wszystko. Energia słoneczna jest przede wszystkim ekologiczna. Wartość fotowoltaiki, która nie niesie ze sobą żadnego spalania, nie wymusza niszczenia terenu, aby dostać się do surowców energetycznych, jest niezwykle istotna dla środowiska i zawsze będzie pod tym względem. 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*