Energia atomowa – podstawowe informacje

Człowiek potrzebuje energii od zarania dziejów. Dlatego bardzo szybko nauczyliśmy się, jak ją pozyskiwać z wiatru czy wody. Nasz świat wyglądałby zupełnie inaczej, gdyby nie zdobycie umiejętności wytwarzania energii. Jak wszyscy dobrze wiemy, jest nam ona potrzebna w dzisiejszych czasach praktycznie do podstawowych czynności: pozyskiwanie i przetwarzanie żywności, oczyszczanie wód, do transportu i komunikacji z bliskimi. Jest konieczna także do innych działań, bez których trudno byłoby nam wyobrazić sobie współczesny świat.

Dzięki energii powstało wiele nowych wynalazków i cały czas mamy szansę na rozwój i nowe technologie. Gdy doszło do sytuacji, że zasoby dobrze znanych zapasów energii zaczęły się powoli wyczerpywać, to ludzie zaczęli poszukiwać jej nowych źródeł m.in. energii atomowej.

Energia atomowa – krótka historia

Wykorzystywanie elektrowni jądrowych do celów energetycznych nie było niestety pierwszym i podstawowym celem ich powstania. Chodziło przede wszystkim o produkcję materiału wykorzystywanego do wytwarzania broni atomowej w czasach zimnej wojny.

Pierwsza elektrownia atomowa powstała w ZSRR w 1954 roku. Kolejnych reaktorów jądrowych zaczęło przybywać w latach 60 i 70. Niestety nie bez szkody dla środowiska i ludzi, czego przykładem jest wybuch reaktora w Czarnobylu w 1986 roku.

Już w latach 80 i 90 kraje zaczęły powoli wycofywać się z planów budowy elektrowni jądrowych. Szwedzi zrezygnowali z energii jądrowej w 1979 r. potem także Włochy. Niemcy, Słowenia i Holandia również zapowiedziały ograniczenie wytwarzania energii z tego źródła. Niestety ciągle rosnące zapotrzebowanie na energię sprawia, że wiele państw nadal korzysta z takiego rozwiązania, a niektóre nawet dopiero poszukują w tej dziedzinie rozwiązania problemów energetycznych.

Energia atomowa na świecie

Obecnie na całym świecie funkcjonują 463 reaktory jądrowe, a w planach jest otwarcie kolejnych 44 takich obiektów. Jednak kraje, które stać na inwestycje w gospodarkę, myślą poważnie o działaniach szkodliwych dla środowiska zaczęły odchodzić zarówno od energii jądrowej, jak i wykorzystywania paliw kopalnych. Zagrożenia wycieków i wybuchu bardzo często przesądzają za odchodzeniem od elektrowni atomowych. Rozwinięte państwa stawiają przede wszystkim na odnawialne źródła energii, czyli wykorzystaniu słońca, wody i wiatru. W Szwecji np. ponad połowa energii pochodzi z OZE, a w Polsce wykorzystuje się zaledwie ok. 11{c730e33633c26d5ce09e8530af45096e844a5ec90d04df4c25ad05082160425e} zielonej energii.

Energia atomowa a jądrowa

Oba określenia używane są często jako synonimy, chociaż występuje między nimi niewielka, ale istotna różnica. Energia jądrowa powstaje poprzez rozszczepienie ciężkich jąder atomu. W przypadku energii atomowej powstaje ona w wyniku zachodzących procesów chemicznych, które zachodzą z udziałem powłok elektronowych atomu.

Elektrownią atomową możemy więc nazwać każdy obiekt spalający węgiel kamienny, brunatny, gaz itp. Elektrownia jądrowa jest więc także atomową, jednak wykorzystuje procesy, które zachodzą na poziomie jądra atomu, a nie powłok elektronowych. Jednak w obecnych czasach zarówno potocznie, jak i w literaturze stosuje się słowa jądrowa i atomowa zamiennie. Zazwyczaj preferuje się jednak wykorzystywanie określenia jądrowa, które jest bardziej jednoznaczne.

Energia jądrowa w Polsce?

W naszym kraju również pojawił się pomysł pozyskiwania energii z elektrowni jądrowej, której budowę w Żarnowcu na Pomorzu rozpoczęto już w 1982 roku. Długotrwałe protesty zadecydowały o przerwaniu budowy. 4 stycznia 2005 r. Rząd Polski zaakceptował dokument określający politykę energetyczną kraju, w którym zdecydowano o budowie reaktora. Ukończenie prac przewiduje się na rok 2027.
Podstawowym założeniem miało być zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Gospodarka Polski ciągle się rozwija i potrzebujemy coraz więcej energii, nic więc dziwnego, że należy zastanowić się poważnie nad źródłami jej pozyskiwania w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Wyliczono, że zapotrzebowanie na energię w Polsce może wzrosnąć o ponad 50{c730e33633c26d5ce09e8530af45096e844a5ec90d04df4c25ad05082160425e} w ciągu najbliższych 15 lat.

Za i przeciw powstaniu elektrowni atomowej w Polsce

Argumenty „za” to oczywiście zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, a co za tym idzie korzyść dla środowiska naturalnego; zwiększenie ilości potrzebnej energii elektrycznej; gwarancja stałej ceny; zmniejszenie kosztów wytwarzania energii, także rozwój technologii, regionów i nowe miejsca pracy.

Głosy przeciwko to zagrożenie awarii technicznej, skutkującej wybuchem reaktora, a także wycieki szkodliwych, radioaktywnych izotopów do wód i gleby, a także spore koszty, jakie należy ponieść na budowę reaktora atomowego.

Podsumowanie

Ciągle boimy się energii jądrowej. Kojarzy nam się to jednoznacznie z zagrożeniem wybuchu, który może przynieść śmierć wielu osób i spowodować nieodwracalne zmiany w środowisku naturalnym. Gdy rząd podejmuje decyzję o polityce energetycznej my myślimy o własnym bezpieczeństwie, a nie korzyściach, jakie może ze sobą nieść budowa elektrowni jądrowej w Polsce. Nasza wiedza na temat takiej technologii jest nadal niewielka.

W dzisiejszych czasach stosowane metody wytwarzania energii atomowej rozwinęły się znacznie od chwili powstania pierwszych tego typu obiektów. Stosuje się najnowsze technologie i najlepsze sposoby zabezpieczeń, by uniknąć wszelkich awarii i tragicznych skutków, jakie ze sobą niosą. Oczywiście są także inne, bezpieczne źródła pozyskiwania energii, czyli OZE. Niestety wkład Polski w rozwój zielonej energii nadal jest niewystarczający.


  1. Kuba

    Ja tam nie ma zaufania do energii atomowej czy tam jądrowej. Za duże prawdopodobnieństwo, ze z powodu błędu ludzkiego dojdzie do tragedii jak Na Ukrainie czy w Japonii.

    Ale z drugiej strony węgiel nie jest wieczny. Podoba mi sie rozwiazanie jak w Albani, gdzie naprawdę mnóstwo energii pozyskuje się z elektrowni wodnych. szkoda, ze mamy za małe spadki wody, bo to byłoby najbezpieczniejsze (niezależne od pory dnia czy wietrzności) źródło energii OZE. No chociaż sama inwestycja jest koszmarnie droga

    Odpowiedz

    1. Tomek

      O, zgodzę się, ze elektrownie wodne to bardzo ciekawe inwestycje. U nas jednak wiążą się z dużą ingerencją w środowisko naturalne. Nie dla każdego niższa cena za kWh jest tego warta. Z ciekawością przyglądam się więc fotowoltaice i nowym akumulatorom energii. Ty, najbardziej, ze panele nie potrzebują pełnego nasłonecznienia, by produkować energię elektryczną czy cieplną

      Odpowiedz

  2. tomek

    tylko i wyłacznie energia atomowa jest tego warta przeciez jak wiemy turbina wiatrowa p[otrzebuje na jej obsluge wiecej pieniedzy niz potrafi wyprodukowac energii z wiatru to kazdy zdrowo myslacy wie ze to pic na wode i zarobek dla poteznych firm a nie eko energia?( ja nie dam sie zrobic w balona a Wy?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*