Gwarancja stałej ceny za prąd

gwarancja stałej ceny za prąd

[su_heading size=”15″ class=”2″]Gwarancja stałej ceny za prąd[/su_heading]

Sprzedawcy często oferują nam stałą cenę za prąd w swoich ofertach. Obiecują nam niezmienne warunki przez 2 lub 3 lata, a czasem nawet przez dłuższy okres czasu. Zapewniają nas, że skorzystamy na ich propozycji i będziemy płacić mniej za prąd. Czy tak faktycznie jest?

[su_heading size=”15″ class=”2″]Na czym polega gwarancja stałej ceny za prąd?[/su_heading]

Ale czym tak właściwie jest gwarancja stałej ceny za prąd? Pytanie może wydawać się retoryczne, lecz wbrew pozorom wcale takie nie jest. Wiadomo, jak sama nazwa wskazuje, tego typu oferty zapewniają nam określoną cenę za prąd w danym okresie czasu. Oznacza to, że niezależnie od tego czy ceny prądu będą maleć czy rosnąć, my nie musimy się o nic martwić, gdyż mamy już ustaloną niezmienną cenę.

Jednakże trzeba zwrócić uwagę na to, że sprzedawcy prądu nie robią nam żadnej przysługi, na pewno muszą mieć w tym pewien interes. I tak niewątpliwie jest. Podpisując umowę ze sprzedawcą prądu na długi okres, przekonani obietnicami taniego prądu na długi czas, przywiązujemy się do jednego sprzedawcy. Nie możemy wtedy zerwać umowy, gdyż grożą nam różne kary, więc musimy poczekać do końca okresu obowiązywania umowy. Może się okazać, że w międzyczasie pojawia się wiele nowych, bardziej atrakcyjnych ofert, z których nie możemy skorzystać, gdyż  jesteśmy związani obecną umową.

Co prawda ceny prądu mają tendencję do powiększania się, przez co gwarancja stałej ceny faktycznie może być rozsądnym wyjściem, ale z drugiej strony bywają sytuacje, że te ceny czasem maleją. W takim przypadku nie skorzystamy z tego pozytywnego trendu, gdyż jesteśmy związani z naszą „atrakcyjną ofertą ze stałą ceną”.

[su_heading size=”15″ class=”2″]Co jeszcze musimy wiedzieć?[/su_heading]

Oprócz stałej ceny za prąd, warto zwrócić uwagę, że tak na prawdę całkowity koszt zakupu energii może nie być do końca stały. Dlaczego tak się dzieje? Otóż kupujemy prąd od sprzedawcy, ale oprócz tego płacimy za dostarczenie nam tego prądu operatorowi systemu dystrybucyjnego. Gwarancję na stałą cenę mamy tylko na zakup prądu, dlatego całkowity koszt, który obejmuje też dystrybucję może się zmieniać.

[su_heading size=”15″ class=”2″]Jakie są korzyści ze stałej ceny za prąd?[/su_heading]

Nie można jednak patrzeć tylko na negatywne strony. Faktem jest, że prąd z gwarantowaną ceną może być trochę droższy niż najnowsze oferty na rynku, lecz w przypadku nagłej podwyżki cen prądu, możemy być spokojni o nasz portfel. Jesteśmy wtedy w komfortowej sytuacji, gdzie nie straszne są nam podwyżki, więc możemy spać spokojnie.

[su_heading size=”15″ class=”2″]Czy powinniśmy skorzystać z oferty z gwarancją stałej ceny za prąd?[/su_heading]

Sam pomysł w sobie jest fajny, lecz diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach. Czy faktycznie oszczędzimy na prądzie wybierając ofertę z gwarancją stałej ceny za prąd? Możliwe, że tak, lecz to wcale nie jest „gwarantowane”. Wszystko zależy od zmieniającego się rynku, a także od tego, czy wybraliśmy taniego sprzedawcę, który faktycznie oferuje prąd w okazyjnych cenach. Powinniśmy porównać ceny sprzedawców prądu za pomocą porównywarki cen prądu, a następnie wybrać tego, który oferuje nam najlepsze ceny. Musimy uważać, by nie wybrać sprzedawcę, który pod pozorem gwarancji ceny narzuca nam wysokie stawki, które wcale nam się nie opłacają. Zatem przemyślcie dobrze wszystkie za i przeciw, porównajcie ceny i wybierzcie dobrze!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*