Energia geotermalna – co to jest?

energia geotermalna

Pokłady węgla, będące popularnym źródłem energii w Polsce, z każdym rokiem się kurczą. Od wielu lat stosuje się różne typy Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), między innymi fotowoltaikę czy energię wiatrową. Polska ma jeszcze jedno istotne źródło energii odnawialnej ze sporym potencjałem – chodzi mi o energię geotermalną. Czym jest? Ile zapotrzebowania na ciepło może pokryć w Polsce? Jakie są wady i zalety energii geotermalnej?

Jak się wytwarza energię geotermalną?

Zacznę od tego skąd się bierze energia geotermalna. W jądrze Ziemi dochodzi do rozpadu pierwiastków promieniotwórczych, w wyniku którego powstaje temperatura sięgająca nawet kilka tysięcy stopni celsjusza! Temperatura powstała w jądrze Ziemi ogrzewa skały, wodę i grunty. Szacuje się, że z każdym kilometrem w stronę powierzchni, temperatura spada o 15 – 80 stopni, w zależności od rodzaju skał i warunków geologicznych.

Energia geotermalna nie jest w 100% odnawialnym źródłem energii. Proces nagrzewania skał i wody jest dość powolny, więc nagłe zabranie dużej ilości ciepła może je wychłodzić.

Teraz przejdę do rzeczy! Jak pozyskuje się energię geotermalną? Głównym sposobem na pobranie tego rodzaju energii jest stworzenie odwiertu. W przypadku gdy źródłem ciepła jest nagrzana woda, w pewnej odległości od pierwszego odwiertu robi się drugi, do którego wtłacza się z powrotem wodę, z której pobrano już ciepło. Pozyskiwanie energii elektrycznej z źródeł geotermalnych, jest opłacalne tylko w przypadkach szczególnie gorących źródeł.

Energia geotermalna w Polsce

Polskę w 80% pokrywają 3 prowincje geotermalne (centralno europejska, przedkarpacka i karpacka), co daje nam dobre warunki do korzystania z tego źródła energii. Niestety, opłacalne wydobycie dotyczy tylko 40% powierzchni naszego kraju. Dzieje się tak, ponieważ wydobycie tego źródła ciepła opłaca się, skoro na głębokości 2 km, temperatura sięga 65 stopni celsjusza.

Pierwszy odwiert w Polsce, który ma posłużyć nie tylko do produkcji ciepła, ale także do produkcji prądu, ma powstać w Szaflarach. Głębokość odwiertu będzie wynosić około 5 km!

Energia geotermalna w domu – czyli popularna pompa ciepła!

Pompy ciepła są oszczędnym, efektywnym i ekologicznym sposobem pozyskiwania ciepłej wody oraz ogrzewania domu. Ciągle rośnie popularność tego urządzenia, co jest spowodowane nie tylko większą dbałością o środowisko, ale także rosnącymi cenami innych paliw. Pod koniec 2019 roku w Polsce, na potrzeby centralnego ogrzewania pracowało około 128.000 pomp ciepła!

Pompa ciepła pobiera energię z gruntu, wody lub powietrza, w otoczeniu budynku, a następnie jest wykorzystuje ją do ogrzania domu i wody, a w upalne dni do chłodzenia pomieszczeń. Pompa ciepła jest system, składającym się w sumie z trzech elementów:

  • źródła dolnego – czyli gruntu, wody lub powietrza,
  • pompy – przekształcającej ciepło z otoczenia w użyteczną postać,
  • źródła górnego – czyli instalacji grzewczej budynku.

Warto dodać, że pompa ciepła potrzebuje do pracy energii elektrycznej, dlatego świetnie współpracuje z fotowoltaiką! Przy połączeniu tych dwóch systemów, koszty eksploatacji domu praktycznie w całości znikają.

Energia geotermalna wady i zalety

Energia geotermalna jak każda rzecz na tym świecie ma swoje wady i zalety. Oto wady energii geotermalnej:

  • Wymaga dużych nakładów inwestycyjnych.
  • Efektem ubocznym korzystania z energii geotermalnej jest niebezpieczeństwo zanieczyszczenia atmosfery, a także wód powierzchniowych i głębinowych przez szkodliwe gazy i minerały.
  • Istnieje ryzyko przemieszczenia się złóż geotermalnych.
  • Ryzyko korozji rur.
  • Większość ciepłowni geotermalnych w Polsce wymaga ogrzania wody innym źródłem energii.

Teraz czas na druga stronę medalu, czyli zalety energii geotermalnej:

  • Przy poprawnym działaniu, brak szkodliwości dla środowiska.
  • Są to pokłady lokalne, także mogą być pozyskiwane w pobliżu miejsca użytkowania.
  • Elektrownie geotermalne nie wpływają niekorzystnie na krajobraz

Energia geotermalna to dobry sposób na uzyskanie ciepła w domach, co pokazuje popularność pomp ciepła. Jednak jeśli chodzi o wytwarzanie prądu za pomocą energii geotermalnej, może się ono zwyczajnie nie opłacać.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*