Schemat instalacji fotowoltaicznej – jak wygląda i do czego jest potrzebny?

Schemat instalacji fotowoltaicznej - jak wygląda i do czego jest potrzebny

Fotowoltaika na stałe zawitała na rynku energii na świecie i w Polsce. Niesie za sobą szereg korzyści, wynikających z jej posiadania – oszczędności, większą niezależność względem dostawców energii oraz wartości ekologiczne. Większość osób wie, że do działania instalacji niezbędne są panele fotowoltaiczne, ale czy znacie pozostałe niezbędne elementy instalacji? Sprawdźmy co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej i do czego może być nam potrzebny schemat instalacji fotowoltaicznej? 

Schemat instalacji fotowoltaicznej – czyli co? 

Schemat instalacji fotowoltaicznej to dokument techniczny, przedstawiający obrazowo jak wygląda nasza instalacja. Najczęściej jest on wykonany liniowo i schematycznie przedstawia sposób podłączenia mikroinstalacji.

Schemat instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego 

Budowa instalacji może się nieco różnić, np. w zależności od tego jaką opcję magazynowania energii wybierzemy. Ale w każdej instalacji zawsze znajdują się najważniejsze elementy, bez których nie będzie działać żadna instalacja – panele fotowoltaiczne i słońce (w wielu opisach jest pomijane, a to od niego się wszystko zaczyna).  

Jakie elementy które będą zawierały schematy, w zależności od wybranej opcji magazynowania?

Schemat instalacji fotowoltaicznej On – grid

Instalacja fotowoltaiczna on – grid, czyli podłączona do sieci składa się z elementów., takich jak:

  • Panele fotowoltaiczne  
  • Inwerter/falownik 
  • Licznik dwukierunkowy  
  • Przyłączenia do sieci  
  • Zabezpieczenia 
  • Nasze urządzenia  

Schemat instalacji fotowoltaicznej Off – grid

W przypadku fotowoltaiki off – grid, energia uzyskana z instalacji fotowoltaicznej jest magazynowana w akumulatorach. Dzięki takiej konstrukcji jesteśmy niezależni od sieci energetycznej. Schemat instalacji off – grid powinien zawierać informacje na temat:

  • Modułów fotowoltaicznych  
  • Inwertera/falownika 
  • Regulatora ładowania 
  • Akumulatorów
  • Obciążenia 
  • Zabezpieczenia 
  • Naszych urządzeń

W obu przypadkach, w schemacie znajdziemy wiele przydatnych, technicznych informacji – np. grubość przewodów solarnych, ilość i moc paneli fotowoltaicznych i wiele innych. 

Schemat instalacji fotowoltaicznej dla firmy

NIe ma się co tutaj rozpisywać, budowa i schemat instalacji fotowoltaicznej dla firmy jest podobna jak dla domu, jednak często składa się z większej ilości paneli, i wymaga mocniejszych urządzeń. 

Gdzie jest potrzebny schemat instalacji fotowoltaicznej?

Dokument ten jest niezbędny w kilku sytuacjach, istotnych z punktu widzenia sprawności i bezpieczeństwa naszej instalacji. 

Schemat instalacji fotowoltaicznej do zgłoszenia operatorowi

Instalacja on – grid, wymaga przyłączenia do sieci energetycznej. Jednym z załączników, którego wymagają operatorzy jest właśnie schemat, przedstawiający sposób połączenia instalacji fotowoltaicznej. 

  • Enea, Tauron i Energa wymagają tylko ukazanie połączenia instalacji fotowoltaicznej w schemacie. 
  • Innogy chce jeszcze, aby na dokumencie umieszczone zostały miejsca przyłączenia instalacji do sieci obiektu oraz do sieci operatora.
  • PGE natomiast chce, aby na schemacie był uwzględniony pomiar energii elektrycznej wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną. Dokładne wymagania ze strony PGE, co do schematu fotowoltaiki są dostępne na stronie internetowej. 

Schemat instalacji fotowoltaicznej potrzebny do uzgodnień zabezpieczeń pożarowych

Jeśli instalujemy fotowoltaikę o mocy większej niż 6,5 kW, jesteśmy zobowiązani uzgodnić projekt systemu, pod kątem ochrony przeciwpożarowej. Niezbędny do tego będzie projekt instalacji wraz z omawianym schematem. W schemacie instalacji fotowoltaicznej dla straży pożarnej, najistotniejszymi elementami będą:

  • przewody pod napięciem,
  • umiejscowienie rozłącznika DC,
  • rozłożenie paneli na dachu lub działce,
  • miejsce w którym znajduje się falownik.

Powinniśmy zadbać o dokładność projektu, przy tym zgłoszeniu, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo nasze i naszego otoczenia.  

Kto przygotowuje schemat instalacji fotowoltaicznej? 

Wiele firm, zajmujących się montażem fotowoltaiki, w ramach swojej usługi oferuje pełną pomoc przy dokumentacji. W tym pakiecie otrzymać powinniśmy również gotowy schemat fotowoltaiki. Jeśli jednak go nie mamy, czy można wykonać go samodzielnie? 

Na forach są osoby, które piszą, że samodzielnie wykonali schemat instalacji fotowoltaicznej i operatorzy bez problemów im to przyjęli. Jednak przy takim rozwiązaniu trzeba mieć pewność, że wszystko jest dobrze narysowane, ponieważ operatorzy sprawdzają, czy wszystko się zgadza ze stanem faktycznym. Zdarza się jednak, że przy wymianie licznika, instalacja nie jest sprawdzana, o czym piszą użytkownicy na forach. 

Fotowoltaika trój czy jednofazowa? Porównanie schematów instalacji

Instalacja jednofazowa jest złożona z jednego obwodu elektrycznego i posiada napięcie wynoszące 230V. Pozwala to na przesył mocy do 6 kW, co wystarczy do zasilania urządzeń RTV i AGD w małym mieszkaniu. Układ trójfazowy, składa się z trzech obwodów elektrycznych i posiada napięcie 230/400V. 

Różnica w schematach będzie zatem polegała głównie na nieco większym skomplikowaniu, układu 3 – fazowego, przez zwiększenie ilości obwodów. 

Schemat fotowoltaiki – podsumowanie

Posiadanie dokumentów jest bardzo istotne przy tego rodzaju inwestycjach i należy o nie dbać. Schemat instalacji fotowoltaicznej będzie nam potrzebny, abyśmy mogli zacząć w bezpieczny sposób korzystać z naszej mikroelektrowni – musimy go przedłożyć przy zgłoszeniu instalacji do ZE oraz przy uzgodnieniach przeciwpożarowych. W sytuacji, gdy system słoneczny przygotowuje dla nas profesjonalna firma, dokument powinniśmy otrzymać wraz z pozostałymi. Istotne jest też, że możemy go sami przygotować, o ile wiemy jak, i nikt nie raczej nie powinien robić z tego problemów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*