W ostatnich miesiącach wielu odbiorców energii elektrycznej zostało poszkodowanych w wyniku nieuczciwych praktyk handlowych sprzedawców prądu. Tym bardziej warto wiedzieć jak i gdzie możemy walczyć o sprawiedliwość. Dlaczego w tym artykule wyjaśniamy czym jest Urząd Regulacji Energetyki.
Urząd Regulacji Energetyki (w skrócie URE) jest organem administracji państwowej odpowiedzialnym za nadzorowanie i regulowanie polskiego rynku energii elektrycznej i gazu. Został powołany w 1997, gdy w życie weszła ustawa o Prawie Energetycznym, – czyli pierwszy krok ku liberalizacji tego odłamu rynku w Polsce.
Urząd Regulacji Energetyki dba o to, by pięciu głównych sprzedawców wywodzących się z monopoli (czyli ENEA, Energa, Tauron, PGE i RWE) nie ograniczały w żaden sposób przestrzeni rynkowej dla mniejszych lub nowo powstałych sprzedawców energii. Wywodzi się to z zasady TPA (Third Party Access), zgodnie z którą odbiorcy mogą indywidualnie i swobodnie wybierać swoją nową firmę energetyczną.Zdecydowanie częściej URE interweniuje jednak przy naruszaniu praw odbiorców energii i konsumentów. Do URE przez specjalny formularz nieprawidłowości lub drogą elektroniczną możemy kierować swoje zażalenia na nieuczciwych lub nierzetelnych sprzedawców. Niestety, jak informuje nas Urząd:
Zgłoszenia, które wpłyną za pośrednictwem powyższego formularza, nie będą traktowane przez URE jako wnioski o podjęcie indywidualnych interwencji. Będą one weryfikowane przez Urząd w celu ustalenia skali oraz obszaru występowania zjawiska zgłaszanych przez Odbiorców problemów, a także wykorzystane do dalszych działań.
Dbanie o wolny rynek i prawa konsumentów, i sprzedawców to jednak nie wszystkie zadania Urzędu. URE zajmuje się również środowiskiem – kontroluje obowiązek zakupu energii wytworzonej w źródłach odnawialnych, promując również kogenerację, czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej – przyczynia się to do zmniejszania strat.
Kompetencje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki to między innymi:
Całość kompetencji prezesa URE można znaleźć na stronie internetowej Urzędu.
Rada nadzorcza Urzędu Regulacji Energetyki składa się z Prezesa, Wiceprezesa i Dyrektora Generalnego. Obecnie Prezesem URE jest Maciej Bando – pełniący obowiązki prezesa od 13 grudnia 2013, wybrany 2 czerwca 2014 na pięcioletnią kadencję.
URE składa się z sześciu departamentów, czterech stanowisk i Biura Dyrektora Generalnego. Najważniejszym z nich jest Departament Strategii i Komunikacji Społecznej, zajmujący się doradztwem w zakresie ustawowych zadań Prezesa i wspomaganiem Prezesa w realizacji polityki rządowej w zakresie regulacji energetyki. Departament ten opracowuje strategię URE i monitoruje jej realizację. Prowadzi również kampanie edukacyjne i informacyjne oraz realizuje projekty promocyjne i wydawnicze, wydając Biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki i inne biuletyny branżowe.
Udzielaniem koncesji na obrót i dystrybucję energii oraz wyznaczaniem operatorów i zatwierdzaniem taryf dla energii elektrycznej i ciepła zajmuje się Departament Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła. Departament rozpatruje również sprawy sporne pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi. Kontroluje w ten sposób ich efektywność. DREEiC zajmuje się też statystykami i wskaźnikami, ułatwiając obliczenie i ogłoszenie średnich cen sprzedaży energii przez Prezesa URE.
Środowiskiem zajmuje się Departament Systemów Wsparcia, który realizuje zadania Prezesa związane z zapewnieniem wsparcia dla wytwarzania energii elektrycznej w źródłach odnawialnych, wytwarzania energii elektrycznej w kogeneracji i wytwarzaniem biogazu rolniczego. DSW prowadzi postępowania administracyjne i przygotowuje projekty decyzji w sprawie udzielenia, zmiany, cofnięcia lub stwierdzenia wygaśnięcia koncesji w sektorach produkcji energii w źródłach odnawialnych i kogeneracji. Departament Systemów Wsparcia wydaje i umarza świadectwa pochodzenia energii elektrycznej.
Pozostałe departamenty to Departament Rynków Paliw Gazowych i Ciekłych, Departament Rozwoju Rynków i Spraw Konsumenckich, Departament Prawny i Rozstrzygania Sporów, Stanowisko ds. Koordynacji Rozwoju, Stanowisko ds. Współpracy Międzynarodowej, Stanowisko ds. Ochrony Informacji Niejawnych, Stanowisko ds. Audytu Wewnętrznego.
Urząd Regulacji Energetyki ma dziewięć Oddziałów Terenowych: oddział centralny w Warszawie oraz oddziały w Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie. Oddziały te zajmują się głównie koncesjami i kontrolą przestrzegania warunków prowadzenia działalności.
Punkt Informacyjny dla Odbiorców Energii i Paliw Gazowych działa jako infolinia od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu (8:15-16:15) pod numerem 22 244 26 36. Z Punktem Informacyjnym skontaktować się można również pod adresem URE – Al. Jerozolimskie 181, 02-222 Warszawa z dopiskiem Punkt Informacyjny, e-mailem pod adresem drr@ure.gov.pl oraz pod numerem fax 22 378 12 93. Na stronie URE znajdziemy również dokładne adresy i numery telefonu do wszystkich departamentów oraz oddziałów terenowych.