Zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu

Zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu

Fotowoltaika coraz częściej trafia pod strzechy, jako alternatywa dla klasycznego źródła energii. Dzięki konkurencji, rozwojowi technologii czy dofinansowaniom, instalacje fotowoltaiczne stają się coraz atrakcyjniejsze i przystępne cenowo. Wiele osób, chcąc uniknąć kosztu montażu, który wynosi 15 – 25% kosztów całej instalacji, wykonując go na własną rękę, sięgając po zestawy fotowoltaiczne do SAMODZIELNEGO montażu. Co znajduje się w takim zestawie? Czy warto ryzykować montaż na własnym zakresie? Przekonajmy się!

Co zawiera taki zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu? 

Żeby odpowiedzieć sobie na postawione wcześniej pytania, postanowiłem przejrzeć oferty dostępne na rynku. Co udało mi się ustalić? 

Oferty zestawów fotowoltaicznych dostępnych na rynku są zróżnicowane. Przy jednych będzie wszystko czego nam trzeba, a przy innym będzie trzeba osobno zamówić niektóre elementy – np. zestaw montażowy czy przewody. 

By głębiej zbadać temat, wziąłem na celownik zestaw o mocy ok. 5 kWp , ze znanego serwisu aukcyjnego i przyjrzałem się mu bliżej. Zawiera on wszystko, co jest potrzebne do stworzenia instalacji fotowoltaicznej, a zatem:

  • Panele fotowoltaiczne – chińskiego producenta Jinko o mocy 315W. W skład tego konkretnego zestawu wchodzi 16 modułów. Jinko jest jednym z największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie. Ich produkty są wydajne i przystępne cenowo, jednak posiadają tylko 10 lat gwarancji.
  • Inwerter – tutaj również dostaniemy sprzęt chińskiego producenta – Growatt. Marka ta powstała w 2010 roku, a już stała się jednym z najczęściej wybieranych producentów. Oferuje dobre osiągi, w niskiej cenie. Growatt posiada oddział w Polsce, więc obsługa klienta nie powinna być problematyczna.
  • Przewody solarne – czarne i czerwone, o podwyższonej wytrzymałości na UV i uszkodzenia mechaniczne, przystosowane do różnych warunków atmosferycznych.
  • Kompletna rozdzielnica PV – z zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi AC/DC – odgromnik, wyłączniki, eski, różnicówka fotowoltaiczna 100mA 
  • Gotowa dokumentacja dla dostawcy energii – będzie trzeba uzupełnić nasze dane, informacje o budynku oraz PODPIS ELEKTRYKA z uprawnieniami SEP.
  • System montażowy – śruby, nakrętki, łączniki, klemy, słowem wszystko co jest potrzebne do założenia instalacji fotowoltaicznej. 
  • Przewody YdY, uziemiające, złączki MC4, elementy poprawiające estetykę(rura karbowana, tulejki, opaski zaciskowe) 
  • Instrukcja montażu – przejrzysta i dokładna, zdecydowanie nie powinniśmy jej pomijać. 

Oczywiście lista podzespołów zależy od wybranego zestawu. Można wybrać taki dla mniej zaawansowanych użytkowników, który od razu zawiera wszystkie elementy, ale można również trafić na takie, gdzie są tylko najważniejsze elementy – czyli panele plus inwerter i zestaw montażowy. Osobiście, wydaje mi się, że najlepiej jest kupić od razu cały zestaw. Unikamy w ten sposób błędów w zamówieniach, dodatkowych kosztów dostawy czy straty czasu. 

A czego nie zawiera?

Choć nie będzie tutaj dużo punktów, te które wymienię będą ważne: 

  • Gwarancja – niestety, nie dostaniemy żadnej gwarancji montażowej, jeśli sami wykonamy instalację. To duża strata, gdyż wykonawcy oferują ochronę nawet w okresie do 10 lat. A zatem, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy w działaniu instalacji – zostajemy z tym sami.
  • Pewność, że instalacja jest wykonana prawidłowo – jeśli nie jesteśmy instalatorami/elektrykami, nawet jeśli zrobiliśmy wszystko zgodnie z instrukcją, nie mamy pewności, że czegoś przez przypadek nie ominęliśmy. Możemy popełnić szereg trywialnych błędów, rzutujących na wydajność i awaryjność zestawu. Profesjonalne firmy monterskie oszczędzają nam tego stresu. 
  • Bezpieczeństwo – fotowoltaikę najczęściej wykonuje się na dachu, a to wiąże się z pracą na wysokości. Instalatorzy zawsze posiadają umiejętności i sprzęt niezbędny do takich prac. Domorosłe “złote rączki” będą musiały się zatroszczyć o wszystko we własnym zakresie.  
  • Narzędzia – różny sprzęt przydatny przy montażu musimy załatwić na własną rękę. O ile narzędzia takie jak: młotek, śrubokręty czy kombinerki, większość z nas ma w domu, tak z bardziej zaawansowanymi urządzeniami elektrycznymi jak: wiertarka, wkrętarka, itp. może być już różnie. Nie mówiąc już nic o niezbędnych w fotowoltaice, kluczach dynamometrycznych. Co więcej musimy pomyśleć o tym, jak dostaniemy się na dach –  przyda się więc drabina lub rusztowanie. 

Zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu może i ma niższą cenę. Musimy jednak do niej doliczyć narzędzia, strawiony przez nas czas oraz odpowiedzialność za ewentualne błędy podczas montażu. 

Czy łatwo jest samemu złożyć instalację fotowoltaiczną?

No właśnie, czy damy radę samemu założyć instalację? W ogłoszeniach często jest napisane, że montaż instalacji fotowoltaicznej jest bardzo prosty i wystarczy postępować zgodnie z instrukcją. Z czym trzeba się zmierzyć tak naprawdę podczas instalowania fotowoltaiki? 

Kilka kwestii jest szczególnie istotnych. Musimy odpowiednio zaprojektować system, wziąć pod uwagę ilość miejsca na dachu, padające cienie (i to w okresie całego roku), kąt nachylenia podłoża, azymut i wiele innych kwestii, którymi normalnie martwi się firma instalacyjna. Dodatkowo musimy zagospodarować miejsce na inwerter. 

Aby zainstalować panele, musimy przygotować szyny do których będą one montowane. Należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić poszycia dachu, bo może on na przykład później przeciekać. Pamiętajmy, że panele trzeba również odpowiednio ustawić, najlepiej w kierunku południowym, pod kątem około 35 – 38 stopni. Technicznie, dla kogoś kto nie jest za dobry w majsterkowaniu lub tego nie lubi, może to być trudne. Tym bardziej, gdy montaż odbywa się na dachu, gdzie istnieje duże ryzyko wypadku. Nieco łatwiej jest w przypadku montowania instalacji na gruncie, gdzie jest mniej zagrożeń. 

Kolejnym krokiem jest podłączenie okablowania do falownika, co wiąże się z wierceniem otworów na przewody. Trzeba również podłączyć zabezpieczenia przeciwprzepięciowe oraz licznik (tym zajmie się operator energetyczny). 

Osobiście nie podjąłbym się samodzielnej instalacji. Nie jestem zbyt mocny w sprawach technicznych. Jeśli chodzi o kwestie związane z elektryką, jedyne co mogę zrobić sam to wymiana żarówki 😉 Do pozostałych prac nie mam uprawnień i umiejętności. A skoro jesteśmy przy temacie, jakie uprawnienia i zezwolenia są wymagane przy montażu instalacji fotowoltaicznej? 

Jakie uprawnienia i zezwolenia są potrzebne przy montażu fotowoltaiki? 

Po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych i innych urządzeń, musimy zgłosić system do operatora energetycznego. Wymaga to od nas wypełnienia formularza, który otrzymujemy w zestawie. Według ogłoszenia, potrzebujemy podpisu osoby z uprawnieniami SEP, które posiada każdy elektryk. Może to być również osoba, która przeszła szkolenie i zdała egzamin przed urzędem dozoru technicznego. 

Dobra wiadomość jest taka, że montaż urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kW – zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 16 ustawy – Prawo budowlane – nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. A więc większość instalacji fotowoltaicznych dla użytku własnego nie będzie wymagać żadnych pozwoleń. 

Cena samodzielnego montażu fotowoltaiki, a instalacji przez firmę

Firmy fotowoltaiczne oferują kompletną usługę obejmującą, zakup i wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW, w cenie od 20 do 28 tysięcy złotych. 

Koszty montażu w takiej kompleksowej usłudze to od 15% do nawet 30% ceny całej instalacji, co w przeliczeniu daje od 3.000 do 8.400zł. 

Cena instalacji fotowoltaicznej do samodzielnego montażu, którą opisuje, to 14,900zł. Co więcej, jest dostępna w 20 ratach 0%! A więc czemu nie skorzystać z takiej oferty? Skoro dzięki samodzielnemu montażowi można zaoszczędzić tak dużo? 

Ryzyko, to słowo kluczowe. To my odpowiadamy za całą instalację. Jeśli coś uszkodzimy – same urządzenia lub dach, będziemy musieli pokryć wszystkie koszty. Dodatkowe minusy to czas jaki musimy poświęcić na montaż. Profesjonalnej ekipie monterów, prace zajmują zwykle 1 – 2 dni. Wykonując wszystko samemu będziemy musieli poświęcić zdecydowanie więcej czasu. 

Ale! Jeśli jesteśmy pewni swoich możliwości, samodzielne wykonanie pozwoli nam zaoszczędzić sporą kwotę. 

Dlaczego powinna zrobić to profesjonalna firma, a nie my? 

Zestawy fotowoltaiczne do samodzielnego montażu to ciekawy produkt, obniżający koszt inwestycji. Jednakże, jeśli po niego sięgniemy, na nas spadnie odpowiedzialność za wykonanie instalacji. W razie awarii wynikającej ze złego montażu, będziemy musieli samodzielnie stawić czoła wszystkim konsekwencjom. 

Firmy udzielają gwarancji na montaż, która może sięgnąć 10 lat i więcej. W przypadku wykonania przez profesjonalistów nie musimy się niczym martwić, fotowoltaika jest wykonywana zazwyczaj kompleksowo. Projekty, prace montażowe, dokumentacja, dofinansowania – wszystko to zostanie wykonane za nas. 

Warto pamiętać, że tylko dobrze wykonana instalacja może nas uchronić przed rosnącymi cenami prądu. Amatorsko zamontowane zestawy, mogą natomiast być źródłem kosztownym napraw i stresów. 

Niezależnie od moich zdolności technicznych, skorzystałbym z oferty profesjonalistów. A wy co o tym myślicie?  


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*