Znamy już ceny gazu na 2019 rok!

Z końcem każdego roku pojawiają się prognozy dotyczące najbardziej newralgicznych dla wszystkich Polaków kwestii. Chodzi oczywiście o ceny, jakie przyjdzie nam zapłacić w nadchodzących 12 miesiącach za podstawowe media, takie jak gaz czy prąd. W temacie tego pierwszego jeszcze w listopadzie 2018 roku przewidywane były podwyżki wynikające ze wzrostu opłat związanych z kosztami dystrybucji. Sprawdziliśmy, czy prognozy się sprawdziły i jak ostatecznie będą się kształtowały ceny gazu w 2019 roku.

Drożej, ale taniej…

Kilka miesięcy temu szacowano, że pomimo zapewnień PGNiG o braku planów na podniesienie cen gazu, to wzrost kosztów dystrybucji i obsługi i tak zapewni nam znaczne podwyżki w rachunkach. Taka sytuacja ma wynikać bezpośrednio z podejmowania kolejnych inwestycji rozbudowy i modernizacji infrastruktury przesyłowej. Ostatecznie okazało się, że sytuacja wygląda zgoła odwrotnie.
25 stycznia 2019 roku prezes URE zatwierdził dla PGNiG OD oraz PSG nowe taryfy, które będa obowiązywały do końca grudnia tego roku. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny (PGNiG OD) pomimo wcześniejszych zapewnień podniosło ceny o 2,5%. Jak twierdzi firma jest to podyktowane podwyżkami na Towarowej Giełdzie Energii. W przypadku Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) ceny będą natomiast niższe w stosunku uśrednionym o 5%. Odnosi się to do całej oferty paliw gazowych. Nie musimy się jednak obawiać, że w związku z powyższym firma zaniecha dalszego rozwoju i rozbudowy infrastruktury w miejscach dotąd pozbawionych możliwości skorzystania z dostaw gazu. Tak przynajmniej zapewnia Urząd Regulacji Energetyki, który jednocześnie podsumowuje, że wzrost cen gazu w 2019 zostanie zniesiony przez obniżenie kosztów dystrybucji i pozostanie na poziomie zbliżonym do dotychczasowego, a nawet niższym w przypadku niektórych gospodarstw domowych. Warto zaznaczyć jednak, że ma to właściwie zastosowanie jedynie dla odbiorców prywatnych.

Czy warto zmieniać obecnego dostawcę gazu?

Chociaż trzeba przyznać, że w bieżącym roku rząd całkiem sprytnie wybrnął z groźby niezadowolenia konsumentów podwyżkami cen gazu, nikt nie zagwarantuje nam podobnej sytuacji w kolejnych latach. Celem doprecyzowania – niezupełnie nikt. Jako klient indywidualny lub przedsiębiorca możemy bowiem zdecydować się na zmianę dostawcy błękitnego paliwa, który zagwarantuje nam stałą cenę za kWh gazu nawet przez 3 lata. Warto wspomnieć, że dotychczas z możliwości zmiany dostawcy skorzystało w Polsce już ponad 200 tysięcy klientów prywatnych i instytucjonalnych. Oczywiście zawsze trzeba w takiej sytuacji rzetelnie sprawdzić rynek pod tym kątem. Na co zwracać uwagę kiedy oferta konkretnej firmy zainteresuje nas już na tyle, że będziemy chcieli dokonać zmiany? Kluczową kwestią jest oczywiście konkurencyjność ceny gazu za kWh oraz upewnienie się, że będzie ona wiążąca przez cały okres obowiązywania umowy. Ważny będzie oczywiście również czas, na jaki ją podpisujemy i warunki ewentualnego wypowiedzenia. Nie chcemy przecież być uwiązani do jednego dostawcy na lata jeżeli na rynku pojawią się zdecydowanie bardziej korzystne oferty.

Ceny gazu w 2019 roku uległy podwyżce u jednego z dostawców, a zostały obniżone u największego polskiego dystrybutora. Nie mamy jednak gwarancji, że w kolejnych latach ten bilans będzie nadal korzystny dla każdego z nas. Warto wówczas zebrać informacje na temat innych dostawców, których oferta może stanowić dla nas alternatywę w odpowiednim momencie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*