Energia Direct – opinia o porównywarce fotowoltaiki

Energia Direct Logo

Ostatnio mocno wziąłem się za sprawdzanie porównywarek ofert fotowoltaiki. Weryfikuję, czy są one wiarygodne, jakie wyniki pokazują, oraz patrzę, jakie dane są zbierane przez poszczególne serwisy. Do tej pory większość serwisów wypadła dość blado. Pozytywnie wyróżnił się nieco Enerad.pl, który otrzymał punkty za rozbudowany formularz. Tym razem pod lupę wezmę Energy Direct. Jak ich porównywarka fotowoltaiki się sprawdzi? Zobaczmy!

Porównywarka fotowoltaiki Energia Direct – co warto wiedzieć o serwisie?

Energia Direct jest serwisem, który od wielu lat zajmuje się sprawdzaniem i porównywaniem ofert z zakresu energetyki. Po wejściu na stronę firmy możemy skorzystać z kilku porównywarek, między innymi fotowoltaiki, cen prądu, gazu czy pomp ciepła. Jak samo Energia Direct podaje, codziennie z ich kalkulatorów korzysta 2.000 użytkowników.

Na samej stronie, oprócz narzędzi do porównywania ofert znajdziemy także różne informacje dotyczące danego działu energetycznego. Ponadto znajduje się tutaj zakładka z najlepszymi ofertami miesiąca energii elektrycznej (która sama w sobie jest dość fajną ideą, pokazującą co obecnie się opłaca – jedyny problem to fakt, że od dawna nie jest aktualizowana). Innymi ciekawymi rzeczami, które udostępnia Energia Direct, jest ranking firm sprzedawców energii. Szkoda tylko, że nie jest bardziej rozbudowany i dokładny, jak na przykład ranking Enerad.pl.

Energia Direct zapewnia, że ich porównania są obiektywne, pewne oraz darmowe. Przekonajmy się, czy rzeczywiście tak jest!

Krok po kroku – jak skorzystać z porównywarki fotowoltaiki Energia Direct?

Korzystanie z porównywarki fotowoltaiki Energia Direct jest bardzo proste, a sam formularz znajduje się w kilku miejscach. Zaraz po wejściu na stronę firmy, możemy zobaczyć go po prawej stronie:

Strona główna Energia Direct

Źródło: energiadirect.pl

Można również przejść do zakładki „Fotowoltaika”, przeniesie nas ona do nowego okna, w którym będzie nieco inaczej wyglądający formularz:

formularz porównywarki fotowotlaiki energia direct

Źródło: energiadirect.pl

Opcję porównywania fotowoltaiki znajdziemy również przy artykułach związanych z energią słoneczną:

Formularz porównywarki fotowotlaiki energia direct w artykule

Źródło: energiadirect.pl

Jest to wygodne, ponieważ nie wychodząc z interesującej nas strony, możemy dokonać porównania. Podobny zabieg zastosowano w serwisie Enerad.pl.

Formularze znajdujące się w artykułach i na głównej stronie firmy, są nieco mniej rozbudowane, niż ten pod zakładką „Fotowoltaika”. Mamy tutaj kilka pytań takich jak:

  • Dla kogo jest instalacja – ustalamy czy oferta ma być dobrana dla firm, czy osób indywidualnych. Moim zdaniem brakuje tutaj jeszcze jednej dość dużej grupy odbiorców, mianowicie gospodarstw rolnych. Mają oni nieco inne potrzeby i warto byłoby mieć tutaj taki wybór.
  • Kiedy ma powstać instalacja – pytanie, które pozwoli dobrać oferty firm mających odpowiednie terminy (bez sensu byłoby wydzwanianie firm, niemających terminów nam odpowiadających).
  • Gdzie ma powstać instalacja – na dachu czy na gruncie? Trzeba pamiętać, że rozwiązania te wymagają zupełnie innych konstrukcji montażowych, co ma przełożenie na koszty.

W przypadku wyboru dachu, pojawią się pytania uzupełniające, odnośnie konta nachylenia, a także typu poszycia. Spory plus za to, ponieważ z tymi informacjami łatwiej jest ocenić koszt instalacji. Zabrakło jednak pytania o to, w którą stronę skierowany jest dach czy o jego powierzchnię.

Pytania o dach Energia Direct

Źródło: energiadirect.pl

Muszę przyznać, że brakuje tutaj pytania, które pozwoliłoby ustalić potrzebną moc instalacji (znajduje się ono w rozszerzonym formularzu, w zakładce „Fotowoltaika”). A można by to rozwiązać na kilka sposobów:

  • zapytać o miesięczne lub roczne rachunki za prąd i na tej podstawie wyliczyć zapotrzebowanie,
  • ustalić roczne/miesięczne zużycie prądu.

Można by też zapytać, jaka wielkość instalacji nas interesuje. Jest to tak oczywiste pytanie, że aż mocno zdziwiłem się jego brakiem. Bez niego, oferty, jakie otrzymamy, będą kompletnie bez sensu, bo skąd firmy mają wziąć te dane? Jest to rzecz do poprawy. Brakuje również pytania o zacienienie, które pozwoliłoby dobrać w razie potrzeby oferty z mikroinwerterami lub optymalizatorami mocy.

Po udzieleniu odpowiedzi możemy wreszcie przejść dalej, a tam czeka na nas… kolejny formularz! Tym razem musimy podać nasze dane osobowe.

Źródło: energiadirect.pl

formularz z danymi energia direct

Źródło: energiadirect.pl

Są to standardowe dane w takich przypadkach, imię, nazwisko telefon i e-mail. Bardzo późno pojawia się pytanie o lokalizację, które powinno pozwolić dobrać oferty lokalnych firm. Po tym kroku możemy przesłać formularz i przejść do wyników.

Jak wyglądają wyniki porównywarki Energia Direct?

Jeśli liczycie na wylistowaną liczbę różnych firm, wraz z podanymi cenami, podzespołami takimi jak panele fotowoltaiczne oraz inwerter zastosowane w instalacji, to muszę Was zmartwić, nic takiego się nie stanie. Jedyne co otrzymamy to potwierdzenie przesłania formularza wraz z informacją, że ktoś wkrótce się z nami skontaktuje.

informacja po wypełnieniu formularza

Źródło: energiadirect.pl

Jest to kolejny raz, gdzie zamiast pokazania nam paru ofert, z których wybierzemy te interesujące nas, będziemy dostawać telefony od pracowników różnych firm fotowoltaicznych, którzy będą na usilnie spróbować nam sprzedać instalacje ich firmy. Takie rozwiązanie może być dobre, jednak musi być poprzedzone odpowiednio przygotowanym formularzem, a liczba firm, które dostaną nasze dane, powinna być ograniczona. Niestety w przypadku Energia Direct, jak wskazują opinie i moje własne doświadczenia, po wysłaniu formularza otrzymamy ogromny spam. Ja już to zrobiłem i odradzam.

Czy opłaca się używać porównywarki Energia Direct?

Porównywarki ofert fotowoltaiki, a także innych produktów, miało na celu ułatwienie i zawężenie wyboru klientom, którzy nie znają się na tym lub nie mają czasu, aby samemu sprawdzać informacje. Ilość nieadekwatnych wiadomości, jakie dostajemy po wypełnieniu formularza Energia Direct, moim zdaniem przeczy tej idei. Same pytania, które mają pomóc dobrać optymalną ofertę są niedokładne. Kilku istotnych brakuje, co przekłada się na otrzymanie nietrafnych propozycji instalacji fotowoltaicznych.

Korzystanie z serwisu jest rzeczywiście darmowe, choć prawdopodobnie Energia Direct rozlicza się z partnerami, a więc jeśli kupimy instalację za pośrednictwem ich strony, pośrednio będziemy im płacić. Jeśli tak jest to ciężko mówić tutaj o obiektywnym dobraniu ofert. Ze swojej strony nie widzę większego powodu, aby korzystać z porównywarki fotowoltaiki Energia Direct.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*