Cena prądu budowlanego a normalnego

Budując nasz wymarzony dom lub prowadząc inne prace budowlano-montażowe musimy zaplanować wiele różnych rzeczy. Jedną z nich są na pewno sprawy związane z kosztem prądu budowlanego, a także rodzajem taryfy, którą musimy wybrać. Dobrze jest zapoznać się z tym tematem wcześniej, aby skorzystać z najtańszej opcji i uniknąć w razie czego przykrych niespodzianek w postaci wysokich rachunków.

Co to jest prąd budowlany?

Prąd budowlany jest taryfą energii elektrycznej, dzięki której firma energetyczna sprzedaje swój prąd w celu prowadzenia prac budowlano-montażowych. Trzeba tu zaznaczyć, że częsta praktyka czerpania prądu od pobliskich odbiorców jest nielegalna i może grozić konsekwencjami w postaci kary grzywny.

Sprzedażą energii mogą zajmować się tylko i wyłącznie podmioty do tego uprawnione. Dlatego zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie podpisanie umowy z firmą energetyczną. Warto też pamiętać o tym, żeby w czasie takich prac nie korzystać ze zwykłej taryfy dla domu.

Kiedy korzystamy z prądu budowlanego i jak wybrać taryfę budowlaną?

Na pewno przy wszystkich większych pracach remontowych, takich jak budowa domu, garażu, zakładu produkcyjnego czy pawilonu usługowego, a także kiedy chcemy zasilić w prąd plac budowy.

Na rynku pojawia się coraz więcej ofert proponowanych przez firmy energetyczne. Istnieją trzy podstawowe taryfy prądu budowlanego: C11, C12a i C12b. Najczęściej wybieraną jest C11, która charakteryzuje się stałą ceną kilowatogodziny, niezależnie od pory dnia. Dzięki czemu nie musimy sobie jakoś specjalnie planować, kiedy będziemy wykonywać prace.

Taryfy C12a i C12b są dwustrefowe gdzie są dwie stawki za kilowatogodziny i strefy szczytowa, pozaszczytowa lub dzień i noc. Musimy wtedy konkretnie wiedzieć, które godziny dnia pracy nam bardziej odpowiadają, żeby zmieścić się w strefie tańszej. Przy czym żeby taryfa dwustrefowa była opłacalna trzeba wykorzystać minimum 30-40% całego zużycia energii, w których obowiązuje tańsza strefa. Wybierając ofertę trzeba też zobaczyć, czy nie zawiera ona dodatkowych opłat za prąd, takich jak opłata abonamentowa i handlowa. Po tym wszystkim możemy zawrzeć umowę ze sprzedawcą prądu. Opis wszystkich taryf znajdziecie w „Jakie są taryfy energetyczne?„.

Jak przejść z taryfy budowlanej na zwykłą?

Gdy już ukończymy budowę lub remont należy przejść z taryfy budowlanej na taryfę typu G, z której korzystają gospodarstwa domowe. Sposób, w jaki tego dokonamy, będzie zależał od tego, czy budowę zasilaliśmy z przyłącza tymczasowego czy docelowego. Jednak w obu przypadkach będziemy musieli przedstawić dokumenty potwierdzające odebranie budynku.

By móc przejść do taryfy G, musimy złożyć dokument zezwalający na użytkowanie obiektu wystawiony przez właściwy organ Starostwa Powiatowego i dostarczyć zawiadomienie o całkowitym lub częściowym zakończeniu prac budowlanych (również potwierdzony przez właściwy organ Starostwa Powiatowego). Im wcześniej dokonamy tych zmian, tym szybciej będziemy się mogli cieszyć z tańszej energii. Możesz od razu tez sprawdzić, jaką taryfę wybrać dla domu.

Czy każdy sprzedawca ma prąd budowlany?

Oczywiście prąd budowlany oferuje większość firm energetycznych, należą do nich np. Enea S.A., Energa Operator S.A., innogy Polska, PKP Energetyka, Orange Polska S.A., PGE Obrót, Tauron Sprzedaż czy Tradea. Oferty różnią się ceną netto i stawkami opłaty handlowej.

Ceny prądu budowlanego

Prąd budowlany jest znacznie droższy od zwykłego, używanego w gospodarstwach domowych, często nawet o połowę. Przeważnie cena wynosi od 30 do 50 groszy za 1kWh. Wszystko jest też uzależnione od tego, z jakiej taryfy korzystamy, jednostrefowej czy dwustrefowej. Do tego trzeba też doliczyć także opłatę abonamentową i handlową.

W przeciwieństwie do taryfy G w przypadku prądu budowlanego składnik stały stawki sieciowej i stawka opłaty przejściowej są mnożone przez wybraną przez nas moc umowną. W taryfie G obie te opłaty są stałe i ich wysokość nie jest zależna od mocy umownej. Powoduje to, że niezależnie od naszego zużycia będziemy płacić tym wyższe opłaty dystrybucyjne, im wyższa będzie nasza moc umowna.

Jak przedstawiłem powyżej, cena prądu budowlanego będzie odgrywać istotną rolę, jeżeli chodzi o nasze finanse przy budowie domu. Warto więc wcześniej przejrzeć oferty sprzedawców energii i wybrać rodzaj taryfy, która najbardziej będzie odpowiadać naszym potrzebom. Unikniemy wtedy nieoczekiwanego wzrostu kosztów całej inwestycji i w pełni będziemy korzystać z uroków naszego nowego domu. A jeśli chcesz sprawdzić, jaki sprzęt do domu kupić, to przeczytaj koniecznie: Klasy energetyczne a zużycie prądu.

fot. pixabay.com


  1. Milena

    Szczerze mówić, jak sprawdzałam ceny prądu budowlanego, to zaczęłam sie zastanawiać, czy nie lepiej pociągnąć prąd od rodziców. Mam blisko, a ile mniej formalności! Potem po prostu zrobię zwykłe przyłącze prądu i będę miała normalną cenę prądu.
    P{ytanie tylko, jak rozliczać sie z rodzicami. Macie może jakąś podpowiedź?

    Odpowiedz

    1. Tomek

      Dzień dobry,
      a może spróbuje Pani z podlicznikiem prądu? To nie jest plombowane urządzenie pomiarowe, a będzie wiadomo, ile prądu pobrała Pani na budowę. Nawet w marketach można kupić mierniki zużycia prądu dla poszczególnych urządzeń – te może Pani wykorzystać potem w domu, by sprawdzać jak prądożerne są Pani sprzęty AGD i RTV. Mi na przykład opłaciło się wymienić zamrażarkę na energooszczędną (inwestycja zwróciła się w ciągu 1,5 roku, bo starą sprzedałem).
      Dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie,
      Tomek

      Odpowiedz

  2. Oretka

    a ja nawet nie wiedziałam, ze jest coś takiego i prąd ciągnęliśmy od sąsiadów – płaciliśmy po prostu połowę rachunku, bo tak wypadała na podstawie ich poprzednich faktur za prąd.

    To trochę głupota, żeby taki prąd budowlany był droższy od zwykłego. Przecież wiadomo, ze przyłącze energetyczne i tak tam powstanie, bo nikt sobie teraz chat kurnych bez energii elektrycznej nie stawia

    Odpowiedz

  3. bibim

    Serio, bardziej opłaca sie ciągnąć od sąsiada. prac budowalny jest meeega drogi, jak prąd dla firm. a i jeszcze wysokie są koszty abonamentu!

    Odpowiedz

  4. Andrzej

    To, że w ogóle istnieje coś takiego jak „prąd budowlany” (i jego wyższa cena) jest dla mnie totalnym zdzierstwem firm sprzedających energię. Czy do wyprodukowania 1 kW „prądu na budowę” użytego do np. wiercenia otworów w ścianie na budowie potrzeba większych nakładów niż do wyprodukowania 1 kW energii do wywiercenia tej samej ilości otworów w naszym mieszkaniu np. w kuchni?
    Dobrze, że zamawiając pizzę na budowę nie kasują nas więcej (pizza budowlana !) itp.
    To jest „popieranie budownictwa”. Masz kasę na budowę, remont. Płać więcej!
    Cholera mnie bierze!

    Odpowiedz

  5. bodek

    Wymyślony tzw. prąd budowlany to kpl. głupota, nikomu nie potrzebne ceregiele i formalności urzędowe. Ten kto to wymyślił powinien dostać Nobla w dziedzinie głupoty.

    Odpowiedz

  6. Karlos

    Nie ma czegoś takiego jak „prąd budowlany”. Taryfa „C” jest taryfą dla podmiotów gospodarczych, a, skoro jestem osobą fizyczną (obojętnie czy buduję samemu dom, czy garaż to jaki ze mnie podmiot gospodarczy? Nigdzie w aspektach prawnych nie ma czegoś takiego jak „prąd budowlany” a każdy kto idzie do ZE i otrzymuje od nich taryfę „C” zostaje skrojony jak owca z wełny. Niestety jest to jawny proceder ze strony ZE, ale skoro ludzie na to przystają a w artykułach jak powyżej jeszcze pisze się takie bzdury to czemu się dziwić?

    Odpowiedz

    1. Grazyna

      To co Pan proponuje?Jaką umowę podpisać z zakładem energetycznym,tzn na jaki prad?Chodzi mi o budowę domu.Pozdrawiam

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*