Ceny prądu w 2018 – ceny urzędowe

Pieniądze na stole na tle portfela - jakie są ceny prądu w 2018?

Jeśli nie zmieniliście do tej pory sprzedawcy energii elektrycznej, to płacicie za kWh stawki urzędowe. Kwoty te nie są stałe, dlatego warto je monitorować i co jakiś czas przyjrzeć się im dokładniej. Dzięki temu będziemy bardziej świadomi ponoszonych przez nas kosztów za zużycie prądu. Warto wiedzieć, dlaczego nasze rachunki za prąd często wydają się nam zbyt wysokie.

W ostatnich latach rynek energii elektrycznej w Polsce przeszedł gruntowne zmiany. Mamy prawo wyboru od kogo i za ile będziemy kupować prąd. Jeśli odbiorca nie skorzysta z takiego prawa wyboru firmy energetycznej, to przysługuje mu oferta „sprzedawcy z urzędu” w zależności od zamieszkiwanego regionu.

Co oznacza termin stawki urzędowe?

Taryfy urzędowe za kWh ustalają sprzedawcy z urzędu, którzy zajmują się dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej wszystkim klientom zamieszkującym przydzielony im region. Ceny przedstawiają się różnie w poszczególnych obszarach dystrybucyjnych. Na terenie naszego kraju działa pięć spółek, które są sprzedawcami z urzędu. W Polsce centralnej i północnej działa Energa S.A., w Polsce zachodniej Enea S.A., w Warszawie innogy Polska dawniej RWE, wschodnia część kraju to Polska Grupa Energetyczna PGE, a na południu Tauron Polska Energia. To o czym trzeba pamiętać to fakt, że ceny urzędowe zaproponowane przez sprzedawców z urzędu zatwierdza Prezes URE (Urzędu Regulacji Energetyki) na podstawie aktualnej sytuacji na rynku energetycznym. Może on zatwierdzić bądź odrzucić zaproponowaną przez sprzedawcę stawkę za kWh. Umowy zawierane są na czas nieokreślony i nie gwarantują nam stałej ceny, tak naprawdę w każdej chwili możemy spodziewać się podwyżki cen za kWh, a tym samym nigdy nie mamy pewności o ile wzrosną rachunki za zużycie energii elektrycznej w naszych domach.

Urzędowe ceny prądu w 2018 roku

Przyjrzymy się teraz dokładnie stawką za kWh w taryfie G11 i obliczymy rachunek za prąd w gospodarstwie domowym, którego miesięczne zużycie energii elektrycznej wynosi 250 kWh.

Innogy Polska – cena za kWh wynosi aktualnie 0,3397 zł. Za samo zużycie prądu zapłacimy 84,93 zł. Łącznie z opłatą handlową i za dystrybucję prądu nasz rachunek będzie opiewał na kwotę około 175 zł.

Tauron Polska Energia – stawka za kWh wynosi w 2018 0,2983 zł. Rachunek za prąd przy miesięcznym zużyciu 250 kWh wyniesie w granicach 150 zł, brak opłaty handlowej. Koszt samego zużycia prądu to 74,57 zł.

Polska Grupa Energetyczna PGE – stawka za kWh to aktualnie 0,2989 zł. Nasz rachunek za ustalone wcześniej miesięczne zużycie prądu 250 kWh wyniósłby około 155 zł. Za samo zużycie prądu zapłacimy 74,72 zł.

Enea S.A – opłata za kWh wynosi obecnie 0,2982 zł, za zużycie 250 kWh zapłacimy 74,54zł, a nasz miesięczny rachunek wyniesie całkowicie około 145 zł.

Energa S.A. – cena za kWh to 0,2979 złotego czyli 74,48 za zużycie 250 kWh prądu. Nasz całkowity miesięczny koszt za energię elektryczną to kwota około 160 zł.

Gdzie zapłacimy najwięcej w 2018?

Jak widzimy z powyższego zestawienia cen prądu w 2018 w taryfach urzędowych najwięcej za zużycie prądu zapłacimy w Warszawie, a najmniej na północy, na obszarze objętym przez dystrybutora i sprzedawcę Energa S.A. Sama stawka za kWh nie gwarantuje nam jednak najniższych rachunków. Musimy przecież pamiętać, że płacimy jeszcze za dystrybucje prądu do naszego gospodarstwa domowego oraz opłatę handlową za obsługę (za wystawianie i wysyłkę faktur i inne czynności administracyjne). O ile nie mamy wpływu na koszt opłaty za dystrybucję, tak możemy zadbać o niskie stawki za kWh oraz niską opłatę handlową lub nawet jej brak.

Ceny urzędowe czy rynkowe?

Nie możemy zmienić dystrybutora energii elektrycznej, który odpowiada za stały dostęp do prądu na danym obszarze. Mamy jednak prawo zmiany sprzedawcy energii, który odpowiada przecież za ustalanie naszych stawek za kWh. Dzięki porównaniu ofert dostępnych na rynku energetycznym mamy wpływ na wysokość naszych rachunków za prąd. Możemy zmienić sprzedawcę prądu, płacić mniej i dodatkowo mieć gwarancję stałej ceny energii elektrycznej na cały czas trwania naszej umowy z danym sprzedawcą.

Umowa na czas określony daje nam dodatkowo możliwość zmiany decyzji i wyboru innej, korzystniejszej w danej chwili oferty po zakończonym okresie umownym. Zmiana sprzedawcy prądu nie jest skomplikowana, nie musimy obawiać się biegania ze stosem dokumentów i żadnych ukrytych opłat. Coraz więcej osób korzysta z prawa wyboru oferty sprzedawcy energii elektrycznej. Może warto więc przeanalizować faktury za energię, porównać dostępne oferty i mieć realny wpływ na wysokość naszych rachunków za prąd?


 1. bogus

  nie wiem, jak można korzytsać ze sprzedawców z urzędu serio. nikogo nie biją po oczach te wysokie rachunki? przecież to jakaś granda. innogy to przykład jak zarobić na naiwniakach.

  ludzie nie bójcie sie zmiany sprzedawcy prądu – tylko na tym skorzystacie i utrzecie nosa aństwowym molochom

  Odpowiedz

 2. Monika

  Stawki urzędowe są w ogólnym rozrachunku znacznie niższe niż te sprzedawane przez handlowców, w stawkach urzędowych nie płacimy za obsługę handlową co znacznie obniza koszty miesieczne.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*