RWE – OSD i sprzedawca prądu oraz gazu

RWE - logo

RWE

RWE jest jak sama o sobie mówi, firmą z ponad 100-letnią tradycją. Chwali się sprzedażą, która w roku 2013 wyniosła 5717 GWh, a jej przychody wyniosły 2 478,8 miliona zł. RWE w Polsce należy do wielkiej piątki największych sprzedawców prądu, jest także operatorem systemu dystrybucyjnego. Jeżeli chodzi o Europę, to RWE jest trzecim największym sprzedawcą prądu, jest także liderem na rynku niemieckim. Dowiedźmy się zatem coś więcej na temat tej firmy i jej ofert.

RWE – obecna działalność

Najbardziej interesującą nas działalnością spółki jest jej odnoga, która zwie się RWE Polska. Zajmuje się sprzedażą energii elektrycznej w naszym kraju. RWE Stoen Operator natomiast jest OSD, który zajmuje się dostarczaniem prądu w Warszawie i jej okolicach. Sieć RWE obejmuje obszar 517 km2.

Kolejną częścią spółki jest RWE Renewables, która odpowiada za farmy wiatrowe. Obecnie na terenie Polski funkcjonuje 6 takich farm, które posiadają łączną moc 197 MW.  Znajdują się w: Suwałkach, Tychowie, Nowym Stawie, Taciewie, Krzęcinie oraz Pieckach. Jest to jeden z większych inwestorów w farmy wiatrowe na naszym rynku.

RWE Polska Contracting zajmuje się natomiast kontraktingiem energetycznym, działając głównie w obszarze energetyki cieplnej. Jeżeli chodzi o wytwarzanie ciepła, to spółka korzysta z 35 kotłowni gazowych, które mają łączną moc 135,56 MW. Do tego, zajmuje się także eksploatacją zewnętrznych źródeł ciepła.

RWE Group Business Services Polska jest nowa spółką, która działa w celu wewnętrznej obsługi całej grupy. W skład jej obowiązków wchodzi zajmowanie się m.in. finansami, księgowością oraz innymi procesami biznesowymi.

RWE – oferta sprzedaży prądu dla domu

Jeżeli zajrzymy na stronę tego sprzedawcy, to żeby sprawdzić ofertę dla naszego regionu musimy wpisać nasz kod pocztowy. Okazuje się jednak, że dla większości potencjalnych klientów RWE nie posiada dostępnej taryfy. Jeżeli chcemy skorzystać z oferty RWE, to musimy być w obszarze, na którym RWE jest operatorem systemu dystrybucyjnego, czyli na terenie Warszawy lub jej okolic. Jeżeli łapiemy się pod ten obszar, to oferty wyglądają następująco:

Najprostsza dla Ciebie:

 • G11 – 0,2762 zł/kWh ( 0,3397 zł/kWh brutto)
 • opłata handlowa w zależności od cyklu rozliczeniowego:  2,29 zł/m-c; 4,29 zł/m-c; 20,20 zł/m-c

Najprostsza dzień i noc:

 • G12 – 0,2928 zł/kWh (0,3601 zł/kWh brutto) w szczycie i 0,2592 zł/kWh (0,3188 zł/kWh brutto) poza szczytem
 • opłata handlowa w zależności od cyklu rozliczeniowego: 2,89 zł/m-c; 4,84 zł/m-c; 22,20 zł/m-c

Taniej po godzinach:

 • G12w – 0,3030 zł/kWh (0,3727 zł/kWh brutto) w szczycie i 0,2646 zł/kWh (0,3255 zł/kWh brutto) poza szczytem (m.in. w weekendy)
 • opłata handlowa w zależności od cyklu rozliczeniowego: 2,89 zł/m-c; 4,84 zł/m-c; 22,20 zł/m-c

Jeżeli chodzi o opłatę handlową, to najdogodniej jest wybrać taki okres rozliczeniowy, by płacić najmniej. Ten najtańszy przewiduje rozliczenie za energię raz na 12 miesięcy oraz płatności co 2 miesiące. Najdroższy z nich opiera się na comiesięcznych rozliczeniach i opłatach.

W celu wybrania najbardziej dogodnej dla nas taryfy polecam przeczytanie artykułu: Jaką taryfę wybrać dla domu? G11, G12… a może G12W? Dzięki poradom, które zawarłem w artykule będziecie w stanie dopasowania do siebie taryfy, która pozwoli Wam na oszczędzanie na prądzie.

RWE – oferta gazu dla firm

Jeżeli jesteśmy zainteresowani ofertą gazu dla domu od RWE, to niestety musimy obejść się smakiem. Ale również małe firmy nie mają co szukać u tego sprzedawcy gazu, gdyż RWE przewiduje jedynie gaz dla dużych firm. Jakie to są duże firmy? Muszą posiadać zużycie gazu na poziomie większym niż 400 MWh oraz 37 000 m3, a miesięczne rachunki opiewać powinny na przynajmniej 4 000 zł.

RWE posiada dużo różnych ofert dla tego typu firm takich jak: Eco Prestige czy Full Supply. W zależności od zapotrzebowania i sposobu rozliczenia wybieramy inną ofertę. Niestety żeby poznać pełną ofertę razem z cenami tego sprzedawcy jesteśmy zmuszeni skontaktować się z nim bezpośrednio, gdyż nie są podane stawki za gaz na stronie.

RWE – reklama

Opisywałem już najciekawsze reklamy sprzedawców prądu, pytanie teraz, czy RWE postarała się o jakieś ciekawe i przekonujące do tej firmy formy promocji.

Pierwsza reklama, która mi się wyświetliła jest co prawda od RWE, ale za dużo z niej nie zrozumiałem. Lektor z pasją opowiada… coś, ale jednak reklama jest bodajże po czesku, więc dużo z niej nie wyniosłem. Jednak fajnie, że reklamują się nie tylko u nas. Poszukajmy dalej w takim razie.

Tym razem spot po polsku. Przedstawia nam ciekawe zestawienie normalnego prądu i „błękitnego”, czyli tego lepsze, bardziej dopasowanego, za który zapłacimy mniej. Reklama technicznie zrobiona całkiem dobrze, jednakże brakuje mi trochę bardziej merytorycznego podejścia. Dlaczego błękitny prąd jest bardziej dopasowany akurat dla salonu fryzjerskiego? W jaki sposób oznacza on oszczędności? Tego nie wiemy. Ale może właśnie o to chodziło w tym spocie. Zainteresowani udadzą się na stronę sprzedawcy i będą wyszukiwać dodatkowych informacji, przez co prędzej skuszą się na ofertę RWE.

RWE – kontakt

Kontakt z RWE jest dostępny za pomocą infolinii:

 • nr tel. 22 821 46 46
 • czynna 24/7

lub za pomocą formularzy:

Adres korespondencyjny wygląda natomiast następująco:

 • RWE Polska S.A.
 • ul. Włodarzewska 68
 • 02-384 Warszawa


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*