Ciepłe Mieszkanie – dofinansowanie dla budynków wielorodzinnych

Ciepłe Mieszkanie dofinansowanie

Dofinansowań do wymiany źródła ciepła czy termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych jest niewiele, właściwie jedynym programem jest Czyste Powietrze. Ma się to jednak zmienić od 2022 roku. Wtedy bowiem ma zostać wprowadzone dofinansowanie “Moje Ciepło”. Kiedy ruszy nabór wniosków? Jakie będą warunki i kto będzie mógł skorzystać z programu? Sprawdź!

Czym jest dofinansowanie Ciepłe Mieszkanie?

Ciepłe Mieszkanie jest programem dotacyjnym na wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację w budynkach wielorodzinnych. Został on stworzony na bazie programów pilotażowych prowadzonych w Pszczynie, a także w województwie dolnośląskim i zachodniopomorskim. Wniosek o dotację w tych programach pilotażowych złożyło łącznie 1.220 osób, a kwota wsparcia wyniosła ok. 19.745.297 zł. Zapotrzebowanie na pomoc finansową obejmującą termomodernizację budynków wielorodzinnych jest zatem dość duże.

Kiedy i dla kogo będzie dostępny program Ciepłe Mieszkanie?

Nowy program skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych oraz wydzielonych w budynkach wielorodzinnych mieszkań posiadających własną księgę wieczystą. Start programu Ciepłe Powietrze planowany jest na pierwszy kwartał 2022 roku, jednak, póki co nie została podana żadna konkretna data.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski zaznacza, że Ciepłe Mieszkanie jest programem zupełnie niepowiązanym z dofinansowaniem Czyste Powietrze. Oznacza to, że będę obowiązywać w nim inne zasady oraz terminy.

Co będzie obejmować program Ciepłe Mieszkanie?

Głównym celem programu Ciepłe Mieszkanie ma być wymiana nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe w lokalach mieszkalnych. Mają one zostać zastąpione przez:

  • pompy ciepła,
  • ogrzewanie elektryczne,
  • kotły gazowe,
  • podłączenie lokalu do wspólnego źródła ogrzewania.

Dofinansowanie to ma również wspierać inne działania termomodernizacyjne. Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski informuje, że wspierane dodatkowo mają być takie inwestycje jak:

  • wymiana okien i drzwi,
  • wykonanie instalacji ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania,
  • wykonanie wentylacji mechanicznej,
  • stworzenie dokumentacji projektowej.

Wraz ze zbliżaniem się startu projektu, powinniśmy dostać więcej dokładnych informacji na temat tego co będzie wspierane, jednak trzeba na to jeszcze poczekać.

Ciepłe Mieszkanie – ile dopłaty można uzyskać?

Niewiele informacji, póki co dostaliśmy na temat programu Ciepłe Mieszkanie. Również kwestia wysokości wsparcia nie została poruszona i na tę chwilę nie wiadomo, ile dokładnie będzie wynosić dotacja. Informacje te mają zostać podane wraz z ogłoszeniem informacji o naborze wniosków.

Budżet i nabory wniosków będą zależne od dostępnych środków finansowych, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dofinansowanie do termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła obejmujące budynki wielorodzinne jest w Polsce konieczne. Wiele miast w naszym kraju znajduje się na liście najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Europie. Kilka tysięcy osób rocznie umiera z powodu smogu, dlatego ważna jest likwidacja starych pieców, które przyczyniają się do powstawania smogu. Właśnie w tym pomagają takie programy jak Ciepłe Mieszkanie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*