Fotowoltaika a brak prądu – czy instalacja będzie działać?

Wiele osób zakłada, że instalacja fotowoltaiczna będzie lekiem na częste awarie prądu. W końcu do działania potrzebuje jedynie promieni słonecznych. Niestety w wielu przypadkach fotowoltaika tego nie gwarantuje, a awaria sieci, podobnie jak innych (nieposiadających fotowoltaiki), pozbawi prądu także i nas. Dlaczego instalacja słoneczna może nie działać w przypadku awarii prądu? Czy można tego uniknąć?

Czy fotowoltaika działa jak nie ma prądu w sieci?

Wydaje się, że skoro produkujemy prąd ze słońca, a do sieci oddajemy tylko część niezużytą na bieżąco, to awarie w dostawie prądu z sieci nie będą nas dotyczyć, zwłaszcza za dnia. Niestety nawet jako prosumenci nie jesteśmy wolni od braków energii spowodowanych awarią sieci energetycznej.

Powodem przez który instalacja fotowoltaiczna nie działa, jest fakt, że większość instalacji to systemy on-grid, które są połączone z siecią energetyczną licznikiem dwukierunkowym. Nie jest to jednak wada, tylko specjalne zabezpieczenie mające chronić instalację fotowoltaiczną.

Awaria w sieci energetycznej – fotowoltaika a brak prądu

Panele fotowoltaiczne produkują prąd, gdy docierają do nich promienie słoneczne. Następnie przekazują energię do naszych urządzeń, a nadwyżki energii z fotowoltaiki do sieci energetycznej. Instalacja jest odłączana automatycznie przy awarii, ponieważ jeśli dalej by działała, istniałoby ryzyko porażenia ludzi pracujących przy naprawie sieci.

Nawet gdy jest słoneczny dzień i panele fotowoltaiczne powinny produkować energię, specjalne zabezpieczenie wysypowe, zamontowane w falowniku wyłączy instalację. Ten system zadziała, gdy przestaje dopływać do niego prąd z sieci energetycznej. Zwiększa to bezpieczeństwo osób pracujących przy awarii, ale niestety pozbawia nas dostępu do prądu.

Jest to oczywiście scenariusz w przypadku instalacji on-grid. Jak sytuacja ma się przy systemach off-grid i hybrydowych?

Fotowoltaika przy braku prądu – co zrobić, aby być niezależnym od awarii sieci?

Istnieją miejsca, gdzie fotowoltaiki nie można podłączyć do sieci, lub jest to bardzo utrudnione. Z tego powodu trzeba było opracować systemy, pozwalające zainstalować fotowoltaikę, która inaczej będzie sobie radzić z nadwyżkami prądu oraz która będzie niezależna, w całości lub częściowo od sieci energetycznej. Obecnie stosuje się dwa takie rozwiązania:

  • fotowoltaika off-grid,
  • fotowoltaika hybrydowa.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid, jest systemem, który jest całkowicie niezależny od sieci energetycznej. Jej układ jest zamknięty, wyprodukowana energia trafia w pierwszej kolejności do urządzeń zużywających energię na bieżąco, a nadwyżki, do magazynów energii, czyli akumulatorów. Dzięki temu, osoba posiadająca taki system, może zapewnić sobie ciągłość dostaw energii i być całkowicie niezależnym od awarii prądu w sieci.

Fotowoltaika hybrydowa, łączy oba rozwiązania w całość, to znaczy, że wykorzystuje zarówno sieć energetyczną, jak i magazyny energii. Dzięki temu podłączeniu również można uniknąć braku prądu spowodowanym awarią sieci. Wszystko przez kolejność użytkowania i magazynowania energii. Najpierw jest ona zużywana na bieżąco, jej nadwyżki trafiają do magazynów energii, a na końcu do sieci energetycznej. Jeśli więc nastąpi awaria, nasza instalacja dalej będzie zasilać magazyny energii, tylko nie będzie nadwyżek wysyłać do sieci energetycznej.

Aby jednak zapewnić bezpieczeństwo, instalacje o mocy 10 kW – 50 kW, powinny posiadać możliwość zdalnego sterowania mocą czynną i zdalnego odłączenia instalacji.

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, przy czym minus w obu powyższych przypadkach jest dość duży – cena. A jak wygląda cała reszta?

Wady i zalety fotowoltaiki instalacji off-grid

Największym plusem fotowoltaiki off-grid jest całkowita niezależność względem sieci energetycznej, nie dotyczą nas ani podwyżki cen prądu, ani awarie, które występują w sieci.

Jeżeli chodzi o wady to pierwszą jest cena magazynów energii, które nadal są bardzo wysokie. Kolejną wadą jest skomplikowanie tego systemu, przez co rośnie ryzyko wystąpienia awarii.

Wady i zalety instalacji hybrydowych

W tym przypadku zalety są podobne, przede wszystkim niezależność względem sieci energetycznej. Ponadto elastyczność – instalacja może pobierać energię bezpośrednio z paneli, z systemu on-grid oraz off-grid.

Wadą instalacji hybrydowych jest to, że system ten jest dość skomplikowany i występuje większe ryzyko awarii instalacji. Kolejną wadą jest fakt, że jest to drogie rozwiązanie. Prócz zakupu akumulatorów, trzeba kupić specjalny falownik hybrydowy lub dwa inwertery: on-grid i off-grid. Niestety cena za taką niezależność jest wysoka.

W większości przypadków instalacja fotowoltaiczna nie będzie działać w przypadku awarii prądu. Jest to dobre rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo pracowników, walczących z awariami. Jeśli jednak zależy nam na stałym dostępie do prądu, istnieją specjalne rozwiązania, z których można skorzystać, jednak trzeba liczyć się z wyższymi kosztami.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*