Fotowoltaika hybrydowa – czym jest?

Instalacje fotowoltaiczne off-grid i on-grid cieszą się dużą popularnością. Jedni inwestorzy decydują się na pierwsze rozwiązanie ze względu na możliwość uniknięcia awarii prądu, drudzy z kolei wolą tańsze rozwiązanie jakim jest podłączenie do sieci. Co gdyby jednak była możliwość połączenia największych zalet obu typów instalacji? Ideę tę niesie ze sobą fotowoltaika hybrydowa – czym dokładnie jest i komu się może przydać? Sprawdzam to dla Was!

Czym jest fotowoltaika hybrydowa?

Fotowoltaika hybrydowa jest połączeniem rozwiązań znanych z instalacji off-grid i on-grid. To znaczy, że instalacja hybrydowa jest podłączona do sieci energetycznej, a także wykorzystuje akumulatory jako magazyny energii. Tym samym czerpiemy korzyści z systemów, z których powstała, czyli unikamy podwyżek cen prądu, a także zmniejszamy wpływ awarii prądu na nasze gospodarstwo.

Fotowoltaika hybrydowa jest też jedną z możliwych przyszłości rozwoju fotowoltaiki. Wspominałem już we wcześniejszych artykułach, że sieć energetyczna jest przeciążona (pojawiła się przez to opłata mocowa), a rozwój instalacji OZE jest powiązany z magazynami energii.

Jak działa hybrydowa instalacja fotowoltaiczna?

Główną zaletą systemu hybrydowego jest kolejność magazynowania i pobierania energii. Podczas gdy jesteśmy w domu, w godzinach kiedy świeci słońce i panele fotowoltaiczne produkują energię, wyprodukowany prąd trafia do urządzeń, których właśnie używamy lub które zostały wcześniej nastawione na pracę, jak pralka, zmywarka czy suszarka.

Wszystkie nadwyżki prądu, których nie wykorzystamy trafiają najpierw do akumulatorów, dopiero gdy one będą pełne, prąd zostanie przekazany do sieci energetycznej. Gdy będziemy chcieli skorzystać z urządzeń elektrycznych, np. w nocy, system sięgnie wpierw po zasoby z magazynów energii, zaś dopiero potem po te z sieci. Dzięki temu nie musimy płacić wyższych stawek za pobieranie prądu z sieci, które trafiają tam w bardzo małych ilościach, ponieważ większość wykorzystamy lub zostanie zachowana w naszych akumulatorach.

Jak już wspominałem jest to bardzo ciekawy i dobrze działający system, dzięki któremu zawsze mamy dostęp do energii, więc zawsze możemy z niej korzystać. Co więcej, fotowoltaika hybrydowa, dzięki wykorzystaniu magazynów, pozwala na:

  • zarządzanie mocą bierną,
  • regulację mocy i napięcia,
  • ograniczenie skutków przeciążeń,
  • likwidację drgania energii.

Warto zatem zastanowić się, czy fotowoltaika hybrydowa nie sprawdzi się w naszym domu!

Instalacja fotowoltaiczna hybrydowa – cena

Ceny instalacji fotowoltaicznych mają tendencję spadkową już od wielu lat, nadal jednak ich ceny są dość wysokie. Niestety, jeśli chodzi o koszty związane z fotowoltaiką hybrydową, są one znacznie wyższe niż przy dwóch pozostałych opcjach. Dzieje się tak z kilku powodów:

  • konieczność kupienia magazynów energii – już one same w sobie mogą kosztować tyle co cała instalacja fotowoltaiczna,
  • trzeba kupić specjalny, hybrydowy inwerter, pozwalający rozprowadzać energię między akumulatory i sieć energetyczną,
  • projekt i montaż instalacji – jest to znacznie bardziej skomplikowany system, dlatego też te koszty mogą być droższe.

Ostatecznie koszt hybrydowej instalacji fotowoltaicznej może być nawet dwa razy większy niż instalacji on-grid. Przykładowo koszt instalacji fotowoltaicznej 5 kW, o którym wcześniej już pisałem wynosi 15.000 – 25.000 zł. Cena podobnego zestawu, w systemie hybrydowym to koszt już około 50.000 zł! Czy warto aż tyle dopłacać? Z mojego punktu widzenia nie, moim zdaniem powinniśmy poczekać na rozwój technologii związanej z magazynowaniem energii, spadek cen oraz dofinansowania do magazynów energii.

Kiedy warto zdecydować się na fotowoltaikę hybrydową?

Aktualnie niewiele osób może sobie pozwolić na fotowoltaikę hybrydową. W mojej opinii, zastosowanie jej ma póki co największy sens u osób, które zdecydowały się na fotowoltaikę off-grid. Te osoby, na koszty związane z magazynami energii były już przygotowane, a ewentualne przyłączenie do sieci oraz zmiana projektu, nie wyniesie ich aż tak wiele. Za to zyskają sporo korzyści, a najważniejszą będzie pewność, że nie zabraknie im prądu w razie gdyby coś się stało z instalacją.

Fotowoltaika hybrydowa – wady i zalety

Panele fotowoltaiczne w systemie hybrydowym łączą wiele zalet rozwiązań off-grid i on-grid:

  • niezależność względem podwyżek cen prądu,
  • uniezależnienie się od sieci i awarii sieci energetycznej,
  • oszczędności płynące z odnawialnych źródeł energii,
  • dbanie o środowisko.

Jednak rozwiązanie to ma bardzo dużą wadę, którą ciężko przeskoczyć, chodzi mi tu o wspomniane już wcześniej koszty. Niestety póki ceny nie spadną, nie znajdzie się wiele chętnych na fotowoltaikę hybrydową.

Fotowoltaika hybrydowa może w przyszłości stać się jedynym słusznym wyborem, jednak jeszcze daleka droga do tego. Oprócz dofinansowań do fotowoltaiki jest potrzebny dedykowany program wsparcia dla magazynów energii. Oprócz tego ceny samych akumulatorów muszą spaść, dopiero wtedy zasadne będzie stosowanie tego typu rozwiązań. A jakie jest wasze zdanie na temat fotowoltaiki hybrydowej?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*