Instalacja fotowoltaiczna 5 kW – cena

Instalacje fotowoltaiczne stale zyskują na popularności. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić dużą ilość pieniędzy na przestrzeni lat. Wcześniej omówiłem dla Was koszt instalacji fotowoltaicznej 4 kW, a teraz przyszedł czas na kolejną często wybieraną wielkość instalacji – czyli cenę instalacji fotowoltaicznej 5 kW! Od czego zależy? I w jaki sposób ją obniżyć? Już to przedstawiam!

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW – cena w 2021

Ceny instalacji fotowoltaicznych spadają z każdym rokiem, a przez rosnące ceny prądu, fotowoltaika staje się bardzo ciekawym alternatywnym źródłem energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kW jest często wybierana w Polsce, ponieważ spełnia zapotrzebowanie na energię w średnich domach. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 5 kW?

Cena fotowoltaiki 5 kW waha się od 15.000 zł do 25.000, w zależności od tego czy jest to zestaw z montażem czy bez montażu, a także od rodzaju wykorzystanych podzespołów, czy też usług dodatkowych.

Koszt jest zatem podobny do kosztu instalacji fotowoltaicznej 4 kW, którą opisywałem parę miesięcy wcześniej, co pokazuje jak fotowoltaika tanieje!

Cena fotowoltaiki 5 kW – z montażem

Koszty instalacji fotowoltaicznej 5 kW z montażem są różne, zależą one od jakości podzespołów czy firmy wykonującej instalację. Niekwestionowanymi zaletami fotowoltaiki z montażem jest bezpieczeństwo i spokój, że nie musimy wykonywać tego sami. Niektóre firmy dają gwarancję na montaż, czego nie dostaniemy, gdy sami postanowimy zamontować panele. Najtańsza oferta na jaką trafiłem wynosiła 19.500 zł i wygląda następująco:

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW z montażem:

 • Panele fotowoltaiczne – Trina Solar 385W (13 sztuk, około 24 m2)
 • Inwerter – Sofar
 • Zabezpieczenia AC i DC
 • Stelaże montażowe
 • Przewody
 • Konektory
 • Transport
 • Montaż

Cena: 19.500 zł, co w przeliczeniu na 1 kW daje 3900 zł!

Cena fotowoltaiki 5 kW – bez montażu

W tym wariancie odpadają koszty montażu przez firmę, które stanowią nawet 20% kosztu całej instalacji! Oczywiście wszystkie prace będziemy musieli wykonać na własną rękę, co wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich narzędzi oraz z ryzykiem wypadku, zwłaszcza jeśli prace są na dachu.

Zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu, który wybrałem jest kompletny i składa się z odpowiednio dobranych podzespołów:

Przykładowa instalacja 5 kW – bez montażu:

 • Panel Mono fotowoltaiczny LONGI 360W (14 sztuk)
 • Inwerter sieciowy Huawei SUN 2000-5KTL-M1 ON-GRID 3-fazowy
 • Zabezpieczenia AC i DC
 • Stelaże montażowe
 • Przewody
 • Konektory
 • Transport
 • Instrukcja montażu

Cena: 16.237 zł, co daje 3247,40 zł za 1 kW. W cenie czasem znajduje się przygotowana dokumentacja przyłączeniowa lub sprzedawca oferuje pomocą przy tym.

Od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej 5 kW?

Czynników mających wpływ na cenę instalacji fotowoltaicznej 5 kW jest wiele, a to kilka najważniejszych:

 • Wybrana firma fotowoltaiczna – różnice w cenie pomiędzy poszczególnymi firmami fotowoltaicznymi, wynikają między innymi z stosowania różnych podzespołów, oferowanych usług w ramach instalacji i wreszcie od marży. Warto poszukać takich firm, które kompleksowo realizują instalację, ale również takich które przy takim samym zestawie usług, mają niższą cenę. Przygotowałem ranking firm fotowoltaicznych, z którego możecie wybrać idealną firmę dla siebie!
 • Jakość podzespołów – to jest bardzo istotny czynnik, na którym nie warto oszczędzać. Lepsze jakościowo urządzenia, które będą nieco droższe, powinny dłużej działać bezawaryjnie, dzięki czemu będą produkować więcej energii, a my tym samym zaoszczędzimy.
 • Wielkość instalacji – im instalacja jest większa, tym niższy koszt za 1 kW. Dla przykładu, koszt za 1 kW w instalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kW wynosi około 4.600 zł, a w przypadku instalacji 5 kW już tylko 3900 zł!

Jak obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej 5 kW?

Koszt instalacji fotowoltaicznej mimo, że spada, nadal jest dość wysoki. Na szczęście OZE jest chętnie wspierane wszelakimi dofinansowaniami (po części przez wymogi UE dotyczące odnawialnych źródeł energii), dzięki którym można obniżyć koszty inwestycji w fotowoltaikę.

Dofinansowania do fotowoltaiki 2021 – najczęściej stosowane programy!

Aby najłatwiej obniżyć koszty instalacji fotowoltaicznej 5 kW, warto skorzystać z dofinansowań do fotowoltaiki. Najczęściej stosowanym dofinansowaniem przy fotowoltaice jest Mój Prąd, którego 3 edycja powinna wystartować już 1 lipca tego roku! Dodatkowo są takie dofinansowania jak Czyste powietrze, Agroenergia, czyli dofinansowanie dla rolników czy Energia Plus mająca wspierać przedsiębiorstwa zainteresowane fotowoltaiką. Oczywiście można również korzystać z Regionalnych Programów Operacyjnych, dzięki którym w ciągu 6 lat sfinansowano systemy solarne na łączną kwotę blisko 6 mld zł!

Odliczenie fotowoltaiki od podatku – czy można?

Tak, można odliczyć część poniesionych kosztów od podatku! Możliwość taka istnieje od 01.01.2019. Co ciekawe, odliczenie fotowoltaiki można połączyć z innym dofinansowaniem!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*