Fotowoltaika na trackerach

fotowoltaika na trackerach

Fotowoltaika jest popularnym rozwiązaniem OZE, z którego korzystają już setki tysięcy osób w całej Polsce. Wielu wie, że instalacja działa najwydajniej, gdy panele fotowoltaiczne są skierowane w kierunku południowym. Zapomina się jednak, że promienie słoneczne padają na ziemię pod różnymi kątami, co wpływa na wydajność fotowoltaiki. Aby ten efekt zniwelować, dobrym rozwiązaniem może być fotowoltaika na trackerach. Czym ona jest? Komu się opłaca?

Czym są i jak działają systemy nadążne?

Trackery solarne to nic innego jak konstrukcja montażowa, umożliwiają instalacji fotowoltaicznej śledzić promienie słoneczne i ustawić się do nich w idealnym położeniu.

Aby system nadążny, na którym znajdują się panele działał, wyposaża się go w siłownik i niezbędną elektronikę. Za pomocą czujników światła lub GPS, sterownik trackera wyznacza najlepsze ułożenie w danym momencie i kieruje panele słoneczne w tym kierunku. Trackery są zwykle napędzane przez silniki elektryczne, a energia do ich zasilenie pochodzi znikąd indziej niż z instalacji fotowoltaicznej. Trackery zwiększają zapotrzebowanie na energię i mogą pochłonąć nawet 10% rocznego uzysku energii.

Wyróżnić możemy dwa rodzaje trackerów, ze względu na funkcjonalność:

  • trackery jednoosiowe – w tej opcji, instalacja może się przesuwać tylko w jednej płaszczyźnie. Uzysk energii względem tradycyjnie zamontowanej instalacji jest większy o ok. 20 – 30%.
  • trackery dwuosiowe – w tym przypadku, panele przesuwają się w pionie i poziomie, co ułatwia ustawienie ich precyzyjniej do słońca. Uzysk energii jest większy nawet o 40% względem tradycyjnie zamontowanej instalacji!

Systemy nadążne – cena

Teraz przejdę do bardzo ważnej kwestii, jaką są koszty trackerów. Jak w innych przypadkach ceny różnią się w zależności od:

  • producenta,
  • wielkości – trackery solarne mogą być przystosowane do połączenia różnej ilości paneli fotowoltaicznych. Im więcej ich może się zmieścić, tym konstrukcja będzie droższa,
  • zastosowanej technologii – chodzi tutaj głównie o takie rzeczy jak: napęd, system sterowania czy ilość osi, w których może się poruszać instalacja.

Sprawdziłem na różnych serwisach i ceny za tracker na 16 paneli, na których możemy zamontować instalację o mocy ok. 5 kW kosztuje od 7.000 zł do 13.000 zł.

Opłacalność fotowoltaiki na trackerach – kiedy jest największa?

Fotowoltaika na trackerach jest drogim rozwiązaniem, które nie wszędzie znajdzie swoje zastosowanie. Są jednak przypadki, gdzie idealnie sprawdzi się system nadążny.

Chodzi mi przede wszystkim o inwestycje, gdzie liczy się opłacalność, farmy fotowoltaiczne będą tu najlepszym przykładem.. Inwestorom często zależy, aby instalacja była jak najbardziej wydajna, a jak już wcześniej wspominałem, trackery pozwalają podnieść wydajność nawet o 40%! Zatem na farmach fotowoltaicznych system nadążny sprawdzi się bardzo dobrze.

Kolejnym przypadkiem, kiedy warto zastanowić się nad fotowoltaiką na trackerach jest sytuacja, gdy mamy ograniczone miejsce na działce. Jeśli nie mamy wystarczającej ilości miejsca na panele fotowoltaiczne i jesteśmy zmuszeni do założenia mniejszej ilości paneli. Trackery pozwolą nam w takim przypadku na rekompensatę różnicy mocy, spowodowaną mniejszą ilością modułów fotowoltaicznych.

Wady i zalety fotowoltaiki na trackerach

W pewnych aspektach, fotowoltaika na trackerach sprawdza się bardzo dobrze, jednak ma ona też swoje bolączki. Jakie są wady i zalety systemów nadążnych?

Zalety fotowoltaiki na trackerach:

  • Poprawiają wydajność instalacji fotowoltaicznych – dzięki śledzeniu promieni słonecznych, fotowoltaika działa zawsze z najwyższą możliwą wydajnością.
  • Wygodny dostęp do paneli – w przypadku, gdy panele będą wymagać czyszczenia, naprawy czy wymiany, dzięki możliwości ich ustawienia będzie to prostsze.
  • Mniejsza podatność na zabrudzenia – dzięki zmianom pozycji zanieczyszczenia nie przylegają tak mocno do paneli.
  • Oszczędzają miejsce – dzięki poprawie wydajności jakie oferują, można zamontować mniej paneli, dzięki czemu zajmują one mniej miejsca.

Wady fotowoltaiki na trackerach:

  • Koszty – niestety ceny fotowoltaiki na trackerach są bardzo wysokie. System nadążny potrafi kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, dlatego sprawdza się tylko w farmach fotowoltaicznych lub w sytuacjach gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na panele fotowoltaiczne.
  • Duże ryzyko problemów z mechanizmami – system nadążny posiada części ruchome, które mogą się popsuć. Co więcej, łożyska, silniki konstrukcji i inne elementy potrzebują konserwacji, co może generować dodatkowe koszty.

Jak już wspominałem, systemy nadążne sprawdzą się w specyficznych warunkach lub w farmach fotowoltaicznych, gdzie liczy się zysk. Dla mnie fotowoltaika na trackerach ma sens, jednak jej koszt jest głównym czynnikiem wpływającym na ostateczną decyzję o montażu tego systemu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*