Fotowoltaika Tauron – opinie i warunki

Fotowoltaika Tauron - opinie i warunki

Tauron to jedna z największych firm energetycznych w Polsce. Firma zajmuje się przede wszystkim wytwarzaniem prądu, ciepła i sprzedażą tych zasobów. Oprócz tego, jedną z jej gałęzi działalności jest również wydobywanie źródeł energii, na przykład węgla. Zgodnie z wymogami, Tauron inwestuje w odnawialne źródła energii, tak zwane OZE. Dzięki temu możemy zamówić u firmy fotowoltaikę, która jest ostatnio bardzo popularna. Czy moim zdaniem warto zwrócić uwagę na fotowoltaikę w Tauron? Jak się prezentuje oferta? 

Ekologiczna energia od Tauron?

W Polsce bardzo dynamicznie rozwija się fotowoltaika. W kwietniu, według danych Polskich sieci energetycznych, odnotowano przyrost energii pochodzącej z energii słonecznej o 180% względem poprzedniego roku. Jest to zasługa rosnącej konkurencji, co za tym idzie niższych cen. Do takiego rozwoju fotowoltaiki przyczyniła się też ustawa o OZE. 

Duże firmy, takie jak Tauron dostrzegły możliwości nowych źródeł energii. Przygotowały własne oferty fotowoltaiczne i zaczęły walczyć o klientów. Co dało wejście firmy Tauron w ten rynek? Przekonajmy się!

Oferta fotowoltaiki Tauron

Wydawać by się mogło, że tak duża firma wystawi rozbudowaną, mocno konkurencyjną ofertę. W rzeczywistości mamy do wyboru tylko dwa warianty usług fotowoltaicznych z Tauron, jedna nazywa się Optimum, druga zaś to PRO. Z tych dwóch wersji mogą skorzystać zarówno osoby indywidualne jak i przedsiębiorstwa. 

Fotowoltaika Tauron – oferta Optium

Ten zestaw jest skomponowany tak, aby stosunek jakości do ceny był jak najbardziej proporcjonalny. Jakie są najważniejsze punkty tej oferty? 

 • Jak już wyżej wspomniałem, stosunek jakości do ceny. 
 • Gwarancja i serwis na terenie całej Polski, przez długi okres czasu. 
 • Panele o niższej wydajności, dzięki temu cena zestawu jest niższa.
 • Inwerter – posiadający najwyższą sprawność, pozwoli nam na jak najlepsze wykorzystanie naszej instalacji.
 • Dobrej jakości podzespoły, posłużą nam niezawodnie przez wiele lat. 
 • Gwarancja zapewniająca stałą moc przez wiele lat.

W tej wersji oferty musimy dopilnować, aby nasze panele były równomiernie nasłonecznione, nie mogą być też zacienione. Jest tak, ponieważ panele fotowoltaiczne są ułożone szeregowo w tej ofercie, a prąd stały przez nie wytwarzany, przetwarzany jest tylko przez jeden inwerter. Jeśli nie spełnimy tych warunków, nasza instalacja będzie działać z mocą najsłabszego ogniwa, tracąc przy tym bardzo dużo swoich możliwości. Jest to zatem wariant, który sprawdzi się tylko w przypadkach, gdzie mamy dużą powierzchnię montażu, na których nie występuje zacienienie. 

Fotowoltaika Tauron – pakiet PRO

Jest to zestaw, który zdecydowanie poradzi sobie w trudniejszych warunkach. Oferta ta wpasuje się w małe dachy, nawet jeśli występuje na nim zacienienie. Jest to możliwe dzięki:

 • Użyciu paneli fotowoltaicznych o dużej wydajności – dzięki temu, na mniejszym obszarze mogą wytworzyć taką samą ilość energii, co mniej wydajne panele.
 • Inwerterowi, który monitoruje osobno pracę każdego ogniwa. 
 • Optymaliztorowi mocy – eliminuje on wcześniej wspomniane problemy z zacienieniem i brudem na panelach.

Podzespoły stosowane w tym wariancie pochodzą z Europy. Dzięki temu możliwe jest serwisowanie i korzystanie z gwarancji na terenie Polski znacznie szybciej. Jest to niewątpliwie dodatkowy atut. 

Oferta jest skonstruowana tak, aby pasowała jak największemu gronu klientów. W zestawach jednak nie ma nic, co wyróżniało by Tauron na tle innych firm, z łatwością możemy znaleźć korzystniejsze ofert. 

Instalacja fotowoltaiki z Tauron

Aby móc cieszyć się ekologicznym źródłem energii od Tauron, trzeba przejść kilka kroków:

Kontakt z Tauron

Jest to oczywisty pierwszy krok, jeśli chcemy posiadać instalację fotowoltaiczną. Aby skontaktować się z firmą, należy wypełnić specjalny formularz, podany jest on na stronie. Musimy w nim podać dane, kontaktowe oraz adresowe, po tym zadzwoni do nas konsultant firmy i przedstawi ofertę. W razie potrzeby możemy skorzystać z zakładki “Kontakt”, wybrać sposób połączenia i tam poprosić o informację.

Projekt i dobór podzespołów

Po przejściu pierwszego etapu, czeka nas audyt. Jest on przeprowadzany przez autoryzowanych partnerów firmy: Hymon Energy, OEM Solar, Grodno SA i Soleo PV. Na podstawie audytu zostanie dobrana moc i wersja instalacji. 

Montaż fotowoltaiki od Tauron

Jeżeli pasują nam przedstawione warunki, to w tym kroku podpisujemy umowę. Jedyne co musimy zrobić na tym etapie, to udostępnić miejsce, resztą zajmą się montażyści. Czas instalacji może potrwać od jednego do kilkunastu dni. 

Podpięcie do sieci

Tauron deklaruje pomoc przy przejściu wszystkich procedur, które występują na tym etapie. Jest to między innymi, zgłoszenie instalacji do sieci czy złożenie wniosku o zmianę licznika na dwukierunkowy. 

Cieszenie się ekologiczną energią

Jeśli przeszliśmy wszystkie powyższe kroki, możemy już cieszyć się tanią i ekologiczną energią w naszym domu. 

Fotowoltaika Tauron – koszt

Na cenę fotowoltaiki wpływają takie czynniki jak:

 • rodzaj paneli 
 • moc i wielkość instalacji
 • miejsce montażu

Cena instalacji o mocy 4 tys. kW, według Tauronu może wynosić od 20.000 do 40.000 zł. Zatem jak łatwo policzyć 1kW kosztuje w tej firmie od 5.000 do 10.000 zł. Cena ta jest znacznie wyższa niż w przypadku innych firm fotowoltaicznych. Jednak czy to źle? Póki nie otrzymamy konkretnej oferty, w której będą zawarte podzespoły, nie będziemy mogli dokonać rzetelnej analizy. 

Fotowoltaika od Tauron – moja opinia i podsumowanie

Według mojej opinii Tauron mógłby się zdecydowanie mocniej wykazać. Inne, zazwyczaj mniejsze firmy, oferują większą pomoc przy uzyskaniu dofinansowań czy innej dokumentacji. Na niekorzyść działa też fakt, że firma posiada zaledwie dwie opcje fotowoltaiki, konkurencja ma z reguły bardziej rozbudowane oferty. Mimo iż oferty są tylko dwie, są one dobrze przemyślane i można je dopasować do wielu instalacji. Dużym plusem (tylko dla osób rozliczających się w Tauronie) jest zwrot 2% inwestycji.

Jeśli szukacie wskazówek o tym jak znaleźć najlepszą firmę fotowoltaiczną, to zerknijcie do mojego artykułu: Ranking firm fotowoltaicznych – Jak wybrać najlepszą firmę?


 1. Jaromski

  Porównywałem TAURONA z lokalną firmą. Powiem tak – wygrali lokalni z sunflash a zdecydowało szczerze mówiąc podejście do tematu. Goście regionalni z Sun Flash widać, że dbają o pozyskanie klienta. Konkretne i rzetelne rozmowy. Jakoś bardziej mnie przekonali tym bardziej że dwóch sąsiadów miało od nich i nie narzekają.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*