Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika stała się niezwykle popularnym w Polsce źródłem energii. Moc instalacji PV jaką zainstalowano w Polsce wyniosła na koniec 2020 roku ponad 3,6 GW. Wiele wskazuje na to, że wszystko co związane z OZE będzie dalej rozwijane, w tym także energetyka słoneczna. Dofinansowania do fotowoltaiki obniżają koszty instalacji fotowoltaicznej, jednak nadal swoje ona kosztuje. Dużą część tych kosztów (przeciętnie ok. 50%) stanowią panele fotowoltaiczne. Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych? Ile kosztują panele fotowoltaiczne i od czego zależy ich cena?

Rodzaje paneli fotowoltaicznych a ich koszt

Jest kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, jednak ja omówię tylko te najważniejsze, które są najczęściej wykorzystywane w mikroinstalacjach. Podam również przykłady z cenami brutto a więc:

Panele monokrystaliczne – cena

To najdroższe i najbardziej wydajne ogniwa fotowoltaiczne dostępne na rynku. Są obecnie najczęściej stosowanym rodzajem ogniw fotowoltaicznych. Mają ciemną barwę i wyglądają najbardziej estetycznie. Wykonane są z jednego kryształu krzemu.

Przykładowe ceny monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych:

 1. Panel Sunlink 320W – 560 zł, firma Sunlink została założona w 2004 roku w Kalifornii i jest jednym z liderów branży.
 2. Panel Sunpro 310W – 527 zł, Sunpro zostało wywodzi się z Chin i od początku swojej działalności zajmuje się produkcją oraz badaniami nad fotowoltaiką.
 3. Panele IBC 330W – 539 zł, firma z najdłuższym doświadczeniem – działa od roku 1982. Siedziba główna firmy znajduje się na terenie Niemiec.

Panele polikrystaliczne – cena

Ceny paneli są niższe niż w przypadku ogniw monokrystalicznych, jednak nie na tyle, aby stanowiły one dla nich konkurencję. Łatwiej obecnie dostać moduły monokrystaliczne, które są zdecydowanie chętniej stosowane w instalacjach fotowoltaicznych. Mają niebieską barwę z widocznymi białymi wzorami. Stworzone są z wielu kryształów krzemu.

Przykładowe ceny polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych:

 1. Panel Sunlink 280W – 430 zł.
 2. Panel Sunpro 280W – 470 zł.
 3. Panele IBC 280W – 433 zł.

Oczywiście podane ceny są tylko przykładami, można znaleźć tańsze oferty, wiąże się to jednak z ryzykiem niskiej jakości. Na rynku występują także panele, których cena sięga nawet 2000 zł. I choć zwykle takie drogie moduły są naprawdę wysokiej jakości, wydaje mi się, że nie zawsze opłaca się po nie sięgać. Bo wiecie, dwa tańsze moduły, mogą dać Wam nawet więcej energii, co jeden drogi, wykonany w super technologii.

Od czego zależy koszt paneli fotowoltaicznych?

Koszt instalacji fotowoltaicznej w dużej mierze zależy m.in. od ceny ogniw fotowoltaicznych. Na cenę paneli składają się zasadniczo 3 rzeczy:

 • Marka – firmy istniejące na rynku już długi czas, są rozpoznawalne i popularne. Producenci znani, tacy jak LG czy Panasonic przy podobnej wydajności narzucają wyższe ceny niż mniejsze firmy. Popularne firmy bardzo dbają o jakość swoich produktów, aby ich ceny były uzasadnione.
 • Wydajność – tutaj zależność jest bardzo prosta, im wyższa wydajność tym cena bardziej rośnie. Wydajność paneli jest ważnym kryterium ich doboru. Dzięki wysokowydajnym panelom możemy użyć ich mniej do uzyskania mocy, takiej jak przy większej instalacji ze słabszymi modułami.
 • Gwarancja – to zabezpieczenie naszej inwestycji. W przypadku paneli fotowoltaicznych dzieli się ona na gwarancję na produkt (rzadko kiedy jest ona wyższa niż 15 lat) oraz gwarancję na moc (standardem jest tutaj 25 – letnia gwarancja na 80% mocy wyjściowej). Warto wybrać ogniwa z długa ochroną, ponieważ instalacja fotowoltaiczna ma nam służyć przez długi czas.

Ile zapłacę za panele fotowoltaiczne w mojej instalacji?

Trzeba pamiętać, że firmy w dzisiejszych czasach zazwyczaj zajmują się naszą instalacją fotowoltaiczną od początku do końca, “pod klucz”. Całkowita cena za domową elektrownię słoneczną to:

 • w 45% – koszt paneli fotowoltaicznych, na których opiera się cała instalacja,
 • w 20% falownik – taką część naszych wydatków będzie stanowić inwerter, zmieniający prąd stały na przemienny,
 • w 15% koszty okablowania i konstrukcji montażowej,
 • w 20% opłaty dla montażystów i elektryków podłączających naszą sieć.

Na wybór paneli jakie użyjemy w naszej instalacji wpływają takie rzeczy jak, zacienienie, powierzchnia dachu, zapotrzebowanie na moc, a nawet ustawienie dachu.

Wszystko jest kwestią obliczeń i dobrania najodpowiedniejszego rozwiązania, jednak gdy warunki nie są sprzyjające musimy liczyć się z większymi kosztami. W wypadku, gdy nie mamy dużego dachu, jestesmy wręcz zmuszeni do kupna ogniw monokrystalicznych o dużej wydajności, a co za tym idzie ich cena będzie wysoka. Podobnie dzieje się, gdy dach nie jest skierowany na południe lub występuje duże zacienienie w miejscu gdzie ma być nasza instalacja.

Cena instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW waha się w przedziale od 20 do 30 tysięcy złotych. Zatem w najdroższym wariancie według powyższych danych za panele zapłacimy około 13.500zł.

Jakie panele fotowoltaiczne najbardziej się opłacają?

Przy dużych elektrowniach słonecznych, nie licząc specyficznych warunków, zawsze najbardziej opłaca się kupić panele polikrystaliczne. Inwestowanie w ogniwa monokrystaliczne jest wówczas ekonomicznie nieuzasadnione.

W przypadku mikroinstalacji, do 10 kW, sprawa jest bardziej skomplikowana. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, które mają wpływ na naszą instalację. Rozwój nowych technologii sprawia, że ceny paneli fotowoltaicznych są mniejsze, a to ciągnie za sobą pytanie – czy nie lepiej kupić najlepsze obecnie panele? Większa wydajność paneli przekłada się na ich mniejszą ilość i przez to niższe koszty montażu. Zastosowanie najnowocześniejszych ogniw to też inwestycja na dłuższy czas. Tracą one mniej na wydajności z biegiem lat, przez co posłużą nam dłużej i więcej czasu będziemy na nich oszczędzać.

Wybór rodzaju paneli jaki zastosujemy to zawsze kwestia indywidualna. Jedni skuszą się niską ceną, inni wybiorą droższe ogniwa. Należy pamiętać, że cena ogniw nie powinna być głównym argumentem przy ich wyborze. Najważniejsza jest wydajność, jakość i długa gwarancja.

Przyszłość paneli fotowoltaicznych

W tym roku na rynku mają zadebiutować moduły, z dodatkiem warstwy perowskitów! Dzięki niej, panele mogą być wydajniejsze nawet o 33%. Obecnie perowskity mają być częścią obecnych paneli, jednak trwają badania nad ogniwami składającymi się wyłącznie z nich. Niestety nie znalazłem informacji o cenie nowych rodzajów paneli fotowoltaicznych. Wiem jednak, że to rozwiązanie może stanowić kolejny wielki krok, ku rozwojowi fotowoltaiki.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*