Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika przeżywa obecnie wielki wzrost popularności. Coraz więcej osób pragnie mieć u siebie ekologiczną i tanią energię słoneczną. Przy tej inwestycji największe koszty generuje zakup paneli fotowoltaicznych. Jakie są rodzaje ogniw? Od czego zależy ich cena? W naszym artykule znajdują się odpowiedzi na te pytania.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Na rynku znajduje się duża ilość paneli fotowoltaicznych różnych producentów. Najpopularniejszymi rodzajami ogniw są: 

Panele monokrystaliczne

To najdroższe i najbardziej wydajne ogniwa fotowoltaiczne dostępne na rynku. Nie są najbardziej popularne w Polsce, ze względu na cenę i fakt że bardziej opłacalne są moduły polikrystaliczne. Mają czarną barwę i wyglądają najbardziej estetycznie. Wykonane są z jednego kryształu krzemu. 

Panele polikrystaliczne

Są to moduły najbardziej rozpowszechnione w Polsce, stanowią około 60% wszystkich instalacji. Są mniej wydajne od modułów opisanych wyżej, jednak ich cena jest niższa, a to przekłada się na możliwość instalacji większej ilości modułów. Mają niebieską barwę z widocznymi białymi paskami. Stworzone są z wielu kryształów krzemu. 

Panele z krzemu amorficznego

Ogniwa te kuszą najniższą ceną na rynku. W zamian oferują jednak bardzo niską wydajność, nawet dwa razy mniejszą od wyżej wymienionych. Często stosuje się je w małych urządzeniach takich jak kalkulatory. 

Od czego zależy koszt paneli? 

Koszt instalacji fotowoltaicznej w dużej mierze zależy od ceny ogniw fotowoltaicznych. Na cenę paneli składają się zasadniczo 3 rzeczy:

  • Marka – firmy istniejące na rynku już długi czas, są rozpoznawalne i popularne. Producenci znani, tacy jak LG czy Panasonic przy podobnej wydajności narzucają wyższe ceny niż mniejsze firmy. Popularne firmy bardzo dbają o jakość swoich produktów, aby ich ceny były uzasadnione.
  • Wydajność – tutaj zależność jest bardzo prosta, im wyższa wydajność tym cena bardziej rośnie. Wydajność paneli jest najważniejszym elementem ich doboru. Dzięki mocno wydajnym panelom możemy użyć ich mniej do uzyskania mocy, takiej jak przy większej instalacji ze słabszymi modułami. 
  • Gwarancja – to zabezpieczenie naszej inwestycji. Długość gwarancji zaczyna się od 8 lat do nawet 35, choć najbardziej popularna obecnie gwarancja to 25 lat. Warto wybrać ogniwa z długa ochroną, ponieważ instalacja fotowoltaiczna ma nam służyć przez długi czas. 

Ile zapłacę za panele fotowoltaiczne w mojej instalacji?

Trzeba pamiętać, że firmy w dzisiejszych czasach zazwyczaj zajmują się naszą instalacją fotowoltaiczną od początku do końca, “pod klucz”. Całkowita cena za domową elektrownię słoneczną dzieli się na: 

  • 45% – koszt paneli fotowoltaicznych, na których opiera się cała instalacja,
  • 20% – taką część naszych wydatków będzie stanowić inwerter, zmieniający prąd stały na przemienny, 
  • 15% – są to koszty okablowania i konstrukcji montażowej,
  • 20% – tyle stanowią opłaty dla montażystów i elektryków podłączających naszą sieć. 

Na wybór paneli jakie użyjemy w naszej instalacji wpływają takie rzeczy jak, zacienienie, powierzchnia dachu, zapotrzebowanie na moc oraz nawet ustawienie dachu.

Wszystko jest kwestią obliczeń i dobrania najodpowiedniejszego rozwiązania, jednak gdy warunki nie są sprzyjające musimy liczyć się z większymi kosztami. W wypadku gdy nie mamy dużego dachu, jestesmy wręcz zmuszeni do kupna ogniw monokrystalicznych o dużej wydajności, a co za tym idzie ich cena będzie wysoka. Podobnie dzieje się gdy dach nie jest skierowany na południe lub występuje duże zacienienie w miejscu gdzie ma być nasza instalacja. 

Cena instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 Kwh waha się w przedziale od 20 do 30 tysięcy złotych. Zatem w najdroższym wariancie według powyższych danych za panele zapłacimy około 13,500zł. 

Jakie panele fotowoltaiczne najbardziej się opłacają?

Przy dużych elektrowniach słonecznych, nie licząc specyficznych warunków, zawsze najbardziej opłaca się kupić panele polikrystaliczne. Inwestowanie w ogniwa monokrystaliczne jest ekonomicznie nieuzasadnione. 

W przypadku mikroinstalacji, do 10 Kwh, sprawa jest bardziej skomplikowana. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, które mają wpływ na naszą instalację. Rozwój nowych technologii sprawia, że ceny paneli fotowoltaicznych są mniejsze, a to ciągnie za sobą pytanie – czy nie lepiej kupić najlepsze obecnie panele? Większa wydajność paneli przekłada się na ich mniejszą ilość i przez to niższe koszty montażu. Zastosowanie najnowocześniejszych ogniw to też inwestycja na dłuższy czas. Tracą one mniej na wydajności z biegiem lat, przez co posłużą nam dłużej i więcej czasu będziemy na nich oszczędzać. 

Wybór rodzaju paneli jaki zastosujemy to zawsze kwestia indywidualna. Jedni skuszą się niską ceną, inni wybiorą droższe ogniwa. Należy pamiętać, że cena ogniw nie powinna być głównym argumentem przy ich wyborze. Najważniejsza jest wydajność, jakość i długa gwarancja. 

Przyszłość paneli fotowoltaicznych

Obecnie trwają prace nad 3 generacją ogniw fotowoltaicznych. Są to ogniwa polimerowe i barwnikowe. Cechują się niskim kosztem wytworzenia ale też i nie najlepszą wydajnością. Jednak nadal trwają badania nad tymi ogniwami i możliwe, że w przyszłości zdominują one rynek! 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*