Monitoring instalacji fotowoltaicznej – po co i jak to robić?

Jeśli wydaje się Wam, że po podłączeniu fotowoltaiki do sieci i montażu licznika dwukierunkowego nie musicie już więcej zajmować się swoją instalacją, to niestety, jesteście w błędzie. Jeśli chcecie mieć pewność bezproblemowej pracy i wysokich uzysków powinniście przeprowadzać kontrolę jej pracy. Dlaczego monitoring instalacji fotowoltaicznej jest ważny? Jakie parametry sprawdzać? Zapraszam do zapoznania się z moim wpisem!

Co nam daje monitoring instalacji fotowoltaicznej?

Po montażu instalacji fotowoltaicznej i jej uruchomieniu teoretycznie nie musimy nic robić. Panele fotowoltaiczne będą produkować dla nas energię elektryczną, gdy tylko będą docierać do nich promienie słoneczne. Jednak fotowoltaika to inwestycja i podobnie jak przy innych przedsięwzięciach, powinno się monitorować, jak instalacja pracuje. Korzyści płynących z monitorowania fotowoltaiki może być kilka:

  • Najważniejszą zaletą monitorowania instalacji fotowoltaicznej, jest możliwość wyłapania wszelkich nieprawidłowości, jak zacienienie, a nawet uszkodzenie modułu. Te czynniki mogą zmniejszyć uzysk energii nawet o 20%, a nawet więcej – szczególnie zacienienie. Regularne monitorowanie, pozwala na szybsze wyeliminowanie problemu, a przez to zapewnia mniejsze straty energii.
  • Możliwość lepszego zarządzania energią – dzięki wiedzy, jaką daje nam monitoring instalacji fotowoltaicznej, możemy lepiej wykorzystywać energię. Zamiast odsyłać nadwyżki do sieci (gdzie stracimy od 20% do 30% energii, w zależności od wielkości instalacji), powinniśmy tak zaplanować korzystanie ze sprzętów elektronicznych, aby działały w momencie największej produkcji energii.

Spośród dostępnych opcji monitorowania fotowoltaiki, które parametry są najistotniejsze? Sprawdźmy!

Monitoring instalacji fotowoltaicznej – jakie parametry sprawdzać?

Aby skutecznie monitorować, pracę instalacji fotowoltaicznej w zasadzie wystarczy skupić się na 2 podstawowych parametrach i je analizować:

  • Dostępna moc instalacji – będzie się różnić od pory dnia czy warunków atmosferycznych aktualnie panujących.
  • Energii wyprodukowanej w jakimś okresie – np. całość uzyskanej energii, pozyskanej w trakcie dnia itp.

Wszystkie te dane możemy odczytać z falownika, który jest jednym z głównych elementów instalacji fotowoltaicznej.

Ta dawka danych pozwoli wam ustalić, czy instalacja fotowoltaiczna działa prawidłowo, czy wymaga interwencji serwisu. Nie są to wszystkie dane, które możemy monitorować. W zależności od zaawansowania falownika, do wglądu będziemy mieć również:

  • temperaturę modułów i inwertera,
  • dane o stronie AC – napięcie, natężenie, częstotliwość,
  • dane o stronie DC – napięcie, natężenie, moc,
  • błędy falownika, ogniw czy sieci.

Bardziej zaawansowane liczniki lub aplikacje będą miały więcej funkcji, jak np. pokazywanie ilości energii zużytej w danym czasie, czy też oszczędności wynikające z posiadania instalacji fotowoltaicznej.

Czy monitoring online instalacji fotowoltaicznej to jedyny sposób?

Najbardziej popularnym sposobem obserwacji pracy naszego systemu, jest monitoring online instalacji fotowoltaicznej. Jest to też najwygodniejszy sposób (mamy po prostu dedykowaną do falownika aplikację), z największą liczbą opcji. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Bardziej “tradycyjną”, którą wymieniłem już wcześniej, jest obserwacja danych na falowniku i ich analiza. Jak wygląda sprawa w tych przypadkach?

Monitoring online instalacji fotowoltaicznej

Falowniki to aktualnie w większości nowoczesne urządzenia, wyposażone w systemy łączności bezprzewodowej. Ich producenci często tworzą dedykowane aplikacje na telefon, lub strony w przeglądarce, gdzie można sprawdzić dane. Dzięki temu możemy mieć wszystkie dane z falownika w naszym telefonie.

Rozwiązanie to umożliwia obserwację pracy naszej instalacji w dowolnym czasie i miejscu, jeśli inwerter jest podłączony do internetu. Ze względu na dużą cyfryzację, jest to najczęściej wykorzystywany sposób. Monitoring online instalacji fotowoltaicznej może być pomocny, zwłaszcza jeśli chcemy mieć oko na nasz system w każdym momencie!

Monitoring za pomocą falownika

Inwertery oprócz łączności bezprzewodowej do monitorowania online instalacji fotowoltaicznej, mają niekiedy wbudowany także wyświetlacz, z którego również możemy wyczytać sporo informacji.

W tym wypadku jednak musimy podejść do naszego falownika i spisać ręcznie wyświetlające się dane. Zbieranie danych w ten sposób może być dość żmudne i męczące, dlatego częściej stosuje się monitoring online.

Monitoring instalacji fotowoltaicznych przez firmy fotowoltaiczne – na czym to polega?

Czasem w ofercie firm fotowoltaicznych, można znaleźć informacje, że w ramach usługi fotowoltaiki otrzymamy rok monitoringu pracy fotowoltaicznej. Jest to dokładnie to samo, co możemy robić my, ponieważ firmy stosują monitoring online instalacji fotowoltaicznej. Więc korzyści są takie same, jednak w tym przypadku, obserwacją i analizą danych zajmuje się doświadczona osoba, które w bardziej precyzyjny sposób może nakreślić czy coś działa nieprawidłowo. Uważam, że jest to ciekawe podejście i istotna zaleta firm, które posiadają taką opcję w swoich ofertach. Jednak nawet gdy firma oferuje monitoring instalacji fotowoltaicznej, warto samemu obserwować, jak funkcjonuje nasza instalacja fotowoltaiczna.

A czy wy monitorujecie swoje instalacje fotowoltaiczne? Jeśli nie to obowiązkowo spróbujcie!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*