Rachuneo – opinia o porównywarce fotowoltaiki

Porównywarka ofert fotowoltaiki Rachuneo jest kolejną na mojej liście “do sprawdzenia”. Wcześniej przetestowałem dla Was już dwa inne serwisy w podobnym charakterze – Ekofachowcy oraz Optimal Energy. I jak do tej pory, udało mi się ustalić, że obie porównywarki mają jeszcze nad czym popracować. Jak to będzie w przypadku usług Rachuneo? Jak wyglądają wyniki ich narzędzia fotowoltaicznego? Sprawdźmy!

Porównywarka fotowoltaiki Rachuneo – co warto wiedzieć o serwisie?

Rachuneo jest polskim serwisem, zajmującym się porównywaniem cen prądu, gazu oraz fotowoltaiki. Strona zajmuje się również sprawdzaniem ofert z zakresu telefonii komórkowej, a wkrótce także TV czy internetu. Strona świadczy wsparcie m.in. w zakresie zmiany sprzedawcy energii. Możemy tutaj liczyć na załatwienie przez specjalistów Rachuneo wszystkich formalności. Serwis dostarcza również automatyczną płatność za prąd, gaz oraz doładowania telefoniczne. Założenie konta i prowadzenie go jest darmowe, ponieważ jak podaje na swojej stronie Rachuneo, zarabiają oni na rozliczeniach z partnerami.

Właśnie tutaj pojawiają się moje wątpliwości co do działania porównywarki fotowoltaiki Rachuneo. Zaraz po wejściu w zakładkę z porównaniem ofert, zobaczymy zachęcenie do skorzystania z usług partnerów serwisu:

baner z partnerami rachuneo

Źródło: rachuneo.pl

I choć w takich współpracach, z zasady nie ma nic złego, to jednak można się zastanawiać, czy nie zależności biznesowe nie będą wpływały na wyniki porównania.

Postanowiłem przetestować porównywarkę fotowoltaiczną Rachuneo i przekonać się, czy jej wyniki będą rzetelnym porównaniem, czy tylko formą reklamy partnerów strony.

Porównywarka fotowoltaiki w Rachuneo – krok po kroku

Korzystanie z porównania ofert fotowoltaiki w Rachuneo jest proste. Przewrotnie, powiedziałbym nawet, że zbyt proste. Jak to wygląda? Po wejściu na stronę i wybraniu opcji „Porównywarki” przejdziemy do zakładki, w której znajdują się różne narzędzia oraz ich krótkie opisy.

porównywarki ofert rachuneo

Źródło: rachuneo.pl

Po kliknięciu w interesującą mnie porównywarkę fotowoltaiki zobaczyłem dwie opcje, z których można skorzystać, aby otrzymać oferty. Pierwszą z nich jest opcja czatu ze specjalistą (Choć tak naprawdę jest to chatbot, który zbiera od nas dane kontaktowe). Bot prosi nas o podanie wyłącznie imienia i nazwiska, adresu mailowego czy telefonu. Narzędzie to nie pomoże nam w doborze żadnego konkretnego systemu, ponieważ nie dostaje żadnych informacji na ten temat. W praktyce służy ono jedynie do pozyskania kontaktu.

Chatbot rachuneo

Źródło: rachuneo.pl

Drugą opcją jest samodzielne porównanie, czyli właściwa porównywarka. Niestety w tym przypadku jest to określenie mocno na wyrost, ponieważ nie ma to zbyt wiele wspólnego z porównaniem ofert, (a przynajmniej rzetelnym porównaniem ofert). Porównywarka Rachuneo wymaga od nas jedynie podania regionu (wybieramy województwa, choć znacznie lepiej lokalne oferty mogłyby zostać dobrane poprzez podanie kodu pocztowego) i rocznego zużycia prądu (tutaj też mamy kilka przedziałów do wyboru).

dane potrzebne w porównywarce fotowotlaiki rachuneo

Źródło: rachuneo.pl

Jest to zdecydowanie zbyt mało informacji, aby jakkolwiek dobrać moc instalacji. A co za tym idzie koszty, które będą podane, mogą mocno odbiegać od realnych ofert pasujących do naszych potrzeb i warunków. Jak to powinno wyglądać? Powinny paść pytania precyzujące, takie jak:

  • Dla kogo ma być instalacja: dla osoby indywidualnej, dla firmy a może dla rolnika? – wszystkie te grupy odbiorców mają nieco inne potrzeby i warto byłoby je rozgraniczyć już na etapie sprawdzania ofert.
  • Gdzie będzie montowana instalacja: dach czy grunt? Oba te rozwiązania różnią się znacznie konstrukcją montażową i mogą mieć zupełnie inne ceny.
  • Kierunek nachylenia dachu – jest to istotne pytanie, które pozwoli lepiej dostosować moc paneli fotowoltaicznych, jaką będziemy potrzebować.
  • Czy miejsce montażu jest zacienione, nawet częsciowo – zacienienie może znacznie obniżyć wydajność całego systemu. Dzięki pytaniu będzie można dobrać oferty z mikroinwerterami lub optymalizatorami mocy, które poprawią pracę całej instalacji.
  • Przydałoby się pytanie o powierzchnię dachu – jest ono jednym z najważniejszych przy wyborze paneli fotowoltaicznych. Moduły różnią się wymiarami, w zależności od mocy, marki czy technologii. I nie każde mogą się zmieścić na ograniczonej przestrzeni.
  • Kiedy planowana jest inwestycja – ostatecznie zwykle inwestorowi zależy na czasie (szczególnie teraz, gdy zmienia się system rozliczeń). Dzięki tej informacji porównywarka powinna móc wybrać oferty firm, którym zgadzają się terminy.
  • Jaki rodzaj oferty nas interesuje – można to podzielić na 3 grupy, zakup fotowoltaiki, montaż instalacji oraz połączenie tych dwóch rzeczy. Nie każdy szukający ofert jest zainteresowany pełną kompleksową usługą, a to pytanie pozwoli zaoszczędzić szukającemu czas.

Nie oczekiwałem zbyt wiele od porównywarki Rachuneo, właśnie ze względu na znikomą ilość danych wymaganych do znalezienia oferty. Firmy, jakie zostały mi przedstawione w wynikach, nie były dla mnie niespodzianką. Powiem nawet, że się ich spodziewałem.

Rachuneo porównywarka – omówienie wyników

Efekty kalkulacji, w dowolnym wariancie zawsze są bardzo podobne i mają wiele wspólnego z banerem, na którym znajdują się partnerzy serwisu Rachuneo powiązani z fotowoltaiką:

baner z partnerami rachuneo

Źródło: rachuneo.pl

Ponieważ miałem bardzo dużo czasu, sprawdziłem wszystkie województwa i przedziały zużycia prądu, które są dostępne w porównywarce fotowoltaiki Rachuneo. W każdym przypadku wyniki ograniczają się wyłącznie do firm, które są partnerami Rachuneo. Ciężko zatem mówić o rzetelnym porównaniu ofert i usług różnych firm, ponieważ po prostu tutaj tego nie ma. Tak prezentują się wyniki dla województwa wielkopolskiego:

Wyniki porównywarki rachuneo

Źródło: rachuneo.pl

Różnice między poszczególnymi regionami prawdopodobnie występują tylko z powodu ograniczonego obszaru działania danej firmy. Tak wyglądają wyniki dla województwa kujawsko-pomorskiego:

Wyniki porównywarki rachuneo

Źródło: rachuneo.pl

Tak jak już mówiłem, wyniki są kompletnie nieobiektywne oraz mocno ograniczone. Jednak same opisy ofert są według mnie dobrze pokazane. W ofercie nie ma zbędnych informacji, a one same są wystarczające, aby porównać cenę zestawu oraz jakość. Prócz krótkich, wypunktowanych zalet danej firmy, w opisie ofert znajdziemy:

  • Zastosowane podzespoły – zawsze podany jest model paneli fotowoltaicznych, zazwyczaj możemy także zobaczyć, jaki inwerter jest stosowany przez daną firmę (brakuje go jedynie przy opisie MaxSol).
  • Moc instalacji – jest ona zazwyczaj nieco większa niż w podanych przez nas ramach zużycia prądu. Przewymiarowanie jest zapewne związane z systemem net-meteringu, gdzie część energii oddajemy sprzedawcy.
  • Liczba paneli fotowoltaicznych – nie wiadomo jednak czy zmieszczą się nam na dachu, ponieważ nie było pytania o jego powierzchnię. Moduły nie były więc dobierane pod tym kątem.
  • Cena brutto – jest to kwota podana za ten konkretny zestaw. Po skontaktowaniu się z daną firmą otrzymamy bliższy kosztorys, za instalację dostosowaną do naszych potrzeb.

Ostatnim punktem w opisie oferty jest czerwony guzik „Sprawdź”, bardzo mocno wyróżniający się i przyciągający uwagę, co raczej nie jest przypadkiem. Gdy go nacisnąłem, zostałem przekierowany do formularza kontaktowego:

Formularz kontaktowy Rachuneo

Źródło: rachuneo.pl

Z regulaminu wynika, że nasze dane mogą trafić również do innych firm, a nie tylko do tej, którą jesteśmy zainteresowani. Jeśli zdecydujecie się podać te dane, przygotujcie się na masę telefonów i spamu na mailu odnośnie ofert fotowoltaiki. Ja przerabiałem to już przy opisywaniu porównywarki Optimal Energy, a także Ekofachowcy. Nieco zmądrzałem i teraz już staram się unikać podawania swoich prawdziwych danych 🙂

Czy warto korzystać z porównywarki fotowoltaiki Rachuneo?

Na ten moment, moje zdanie na temat porównywarki fotowoltaiki Rachuneo może być tylko jedno – według mnie nie warto z niej skorzystać. Jej wyniki są uzależnione wyłącznie od tego czy dana firma jest partnerem serwisu. Korzystanie z porównywarki Rachuneo nie ma żadnego uzasadnienia. Użytkownikowi nie daje właściwie nic – dostaje bowiem jedynie ograniczone oferty firm partnerskich. Podane ceny są niewiarygodne, ponieważ nie są indywidualnie dopasowane. Skoro nie ma żadnej korzyści ze stosowania usług pośrednika (w tym przypadku serwisu Rachuneo) to po co to robić? Mimo że usługi serwisu są darmowe, ostatecznie i tak pośrednio za nie płacimy. Jak samo Rachuneo zaznacza, rozlicza się z partnerami. A więc gdy skorzystamy z usługi wykonawcy wybranego przez serwis, prędzej czy później pośrednio zapłacimy za jego korzystanie (ostatecznie klient ma udział we wszystkich kosztach firmy). W takim wypadku lepiej zająć się samemu zamówieniem usług i pominąć wszelkich pośredników.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*