EkoFachowcy – opinie o porównywarce fotowoltaiki?

LOgo ekofachowcy

Fotowoltaika jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi odnawialnych źródeł energii (OZE). Przez to pojawiało i nadal pojawia się wiele firm zajmujących się montażem instalacji fotowoltaicznych. Jest ich na tyle dużo, że ciężko znaleźć i wybrać jedną. Aby ułatwić inwestorom decyzję, wiele serwisów tworzy rankingi firm fotowoltaicznych lub porównywarki fotowoltaiki. Dziś przyjrzymy się bliżej porównywarce EkoFachowcy. Jakie dane trzeba podać? Jak wyglądają oferty?

Ekofachowcy – porównywarka fotowoltaiki. Kilka słów o serwisie

Serwis EkoFachowcy działa od 2014 roku. Jak sam informuje, przez ten czas, z oferowanych przez niego rozwiązań skorzystało 5.000 klientów. Jeśli chodzi o fotowoltaikę, to portal współpracuje z ponad 200, sprawdzonymi instalatorami z całej Polski. Z pomocą Ekofachowców (jak można przeczytać na stronie) powstało już ponad 1.350 instalacji PV.

Co jeszcze warto wiedzieć, zanim przejdziemy do testowania porównywarki? Ekofachowcy zapewniają, że jeśli zdecydujemy się na ich usługi, zajmą się nami niezależni eksperci i otrzymamy najlepsze oferty, a także gwarancję satysfakcji. Bardzo ciekawą inicjatywą, którą znalazłem na stronie, jest zapewnienie nam wsparcia przed i po montażowego oraz sprawdzenie projektu i dokumentacji instalacji. Jest to dodatkowa pomoc, poza usługami wybranej firmy fotowoltaicznej, które ma zapewnić bezpieczeństwo inwestycji.

Firma odważnie zaznacza, że jest jedyną obiektywną porównywarką OZE w Polsce:

ekofachowcy informacje

Źródło: ekofachowcy.pl

Czy aby na pewno? Postanowiłem to sprawdzić!

Jak skorzystać z porównywarki fotowoltaiki EkoFachowcy?

Wchodząc na stronę Ekofachowcy, znajdziemy przejrzysty interfejs i dwa warianty interakcji. Pierwszy z nich to „Pomoc Eksperta”, czyli bezpośredni kontakt z fachowcem. W czym może nam doradzić? Oprócz fotowoltaiki będzie można z nim omówić temat dofinansowań do fotowoltaiki, formalności związane z każdym etapem powstawania instalacji czy inne zagadnienia związane z energią słoneczną. Aby skorzystać z tej opcji, trzeba podać informacje o sobie – imię, nazwisko, telefon i e-mail. Nasze dane będą przetwarzane, jednak nie wiadomo w jaki sposób i na jakich zasadach, ponieważ jak odkryłem przez przypadek, przycisk „Czytaj dalej” (który miał dostarczyć nam szczegółowych informacji na temat przetwarzania danych osobowych)… nie działa, przynajmniej na dzień 29.12.2021.

Na szczęście Wy nie musicie ich podawać, ponieważ już to zrobiłem za Was! Po wysłaniu formularza zobaczymy takie okienko:

sprawdź oferty ekofachowcy

Źródło: ekofachowcy.pl

Wspomniany powyżej darmowy eBook zawiera ciekawe wiadomości na temat fotowoltaiki. Wszystko jest pokazane i opisane w przystępny sposób. Na końcu znajduje się słowniczek wyjaśniający pojęcia związane z energią słoneczną, a także informacje na temat EkoFachowców.

Szkoda, że nie podano dokładniej, w jakie dni można spodziewać się telefonu. Zakładam, że kontakt ze strony Ekofachowców odbywa się od poniedziałku do piątku (takie godziny pracy znajdziemy bowiem na stronie).

Zielony przycisk „Sprawdź oferty” jest odesłaniem do kolejnego sposobu sprawdzenia ofert, który opisany jest poniżej.

Drugą opcją jest porównywarka ofert fotowoltaiki Ekofachowcy. Aby z niej skorzystać, wystarczy wejść na stronę główną serwisu oraz kliknąć jeden z kilku przycisków “Porównaj Oferty” (lub, jak wiecie, można się również do niej przenieść po zamówieniu “Pomocy od eksperta”).

Potem wystarczą 4 kroki, abyśmy mogli zobaczyć oferty z naszego rejonu. Jakie dane będą potrzebne? Po kolei trzeba określić:

  • Lokalizację – czyli miejscowość, w której chcemy zamontować instalację. Można to zrobić samodzielnie, wpisując nazwę w wybranym polu. Jeśli mamy włączoną lokalizację, aplikacja może też odnaleźć nas automatycznie. Po co jest to potrzebne? Informacja ta jest istotna ze względu m.in. na ilość promieniowania słonecznego, ale także pozwoli dobrać oferty lokalnych firm.

formularz ekofachowcy

Źródło: ekofachowcy.pl

  • Dla kogo jest instalacja – tutaj mamy do wyboru fotowoltaikę dla domu oraz firmy. W obu przypadkach pojawi się jeszcze podwariant do zaznaczenia, określający czy budynek jest jeszcze w trakcie budowy. Co ważne, w opcjach brakuje jednak kategorii „Dla rolników”. I choć raczej nie oznacza to, że osoby prowadzące gospodarstwo rolne nie będą mogły skorzystać z porównywarki, to może jednak być nieco mylące i zniechęcające.

formularz ekofachowcy

Źródło: ekofachowcy.pl

  • Jaka moc instalacji nas interesuje – sposób podania tych danych może się różnić w zależności od tego, który wariant wybraliśmy wcześniej. W przypadku firmy można podać wysokość miesięcznego rachunku za prąd lub zaznaczyć konkretną, interesującą nas moc instalacji (np. 5, 10, 20 czy 50 kW). Jeśli wybraliśmy fotowoltaikę dla domu, oprócz rachunku i mocy instalacji, można określić wielkość instalacji po liczbie domowników.

formularz ekofachowcy

Źródło: ekofachowcy.pl

  • Wybór rodzaju instalacji – do wyboru są trzy opcje: dach płaski, skośny lub fotowoltaika na gruncie. Co ciekawe, formularz nie rozróżnia typu poszycia dachu (np. blachodachówka, blach trapezowa czy dachówka ceramiczna), choć niekiedy ma on wpływ na wycenę.

formularz ekofachowcy

Źródło: ekofachowcy.pl

I to tyle. Po odpowiedzeniu na te pytania powinniśmy dostać listę ofert dostosowaną do naszego regionu oraz potrzeb.

Generalnie lubię krótkie formularze, ale moim zdaniem brakuje tutaj kilku dodatkowych pytań, które mogłyby pomóc lepiej dobrać moc zestawu czy całą ofertę. Chodzi tu m.in. o kierunek, w który skierowany jest dach. Instalacja najlepiej będzie działać, gdy jest on ustawiony w kierunku południowym. Warto byłoby dodać także pytanie o zacienienie – czy występuje i jak duże jest. Brak tu również pytań o powierzchnię dachu czy rodzaj pokrycia. Dane te pozwoliłyby określić jakiej mocy moduły fotowoltaiczne będzie można zastosować, jaką konstrukcję montażową wybrać oraz pomogłyby doprecyzować koszty instalacji.

EkoFachowcy fotowoltaika – jak wyglądają wyniki porównywarki?

Choć brakowało mi kilku ustaleń na etapie uzupełniania formularza, postanowiłem wykonać porównywanie ofert fotowoltaiki dla mojego miasta. Wykonałem wszystkie kroki wymienione powyżej, a następnie dostałem wyniki. Co mogę o nich powiedzieć?

Przede wszystkim nie są tak zróżnicowane, jakby się mogło wydawać. Otrzymałem 9 propozycji, czyli w teorii sporo. Ale były to oferty przygotowane przez jedynie 3 firmy. Wyniki różnią się jedynie panelami fotowoltaicznymi, a także nieznacznie mocą i ceną instalacji. Byłem zaskoczony, że wykonawców było tak niewielu, bo wiem, iż w mojej okolicy jest znacznie więcej firm zajmujących się instalacją fotowoltaiki.

Ekofachowcy - porównanie ofert fotowoltaiki dla domu.

Ekofachowcy – porównanie ofert fotowoltaiki dla domu. Źródło: ekofachowcy.pl

Co więcej, gdy z ciekawości wpisałem inne dane – tym razem dotyczące firmy… dostałem niemalże identyczne wyniki. Pojawił się tylko jeden dodatkowy instalator.

Ekofachowcy - porównanie ofert fotowoltaiki dla domu

Ekofachowcy – porównanie ofert fotowoltaiki dla domu. Źródło: ekofachowcy.pl

Pomyślałem, że może jednak nie znam się na lokalnym rynku i może faktycznie działa na nim tylko 3 wykonawców 😉 więc sprawdziłem też, jak wyglądają wyniki w innych miastach. Niestety było podobnie. Wyświetlały się oferty maksymalnie 3 firm i to nie bardzo znanych, takich jak Columbus Energy czy Smartsolar, a raczej wykonawców lokalnych (co oczywiście nie jest niczym złym).

Dobra wiadomość jest taka, że wyniki rzadko powtarzają się między różnymi miejscowościami, co może świadczyć o tym, że naprawdę ci wykonawcy działają lokalnie. I choć uważam, że usługi mniejszych firm nie są gorsze od tych oferowanych przez gigantów, to jednak taki dobór wyników nie do końca wskazuje na tak szumnie wskazywaną obiektywność. Przede wszystkim powinno być ich zdecydowanie więcej.

Trzeba też pamiętać, że raczej nie ma co liczyć na to, że zaprezentowana cena nie ulegnie zmianie. Porównywarka nie pyta nas o zacienienie, orientację dachu względem słońca czy jego powierzchnię, więc ostateczny koszt, w przypadku bardziej skomplikowanych dachów, skierowanych np. na wschód-zachód może się mocno różnić.

Wyceny EkoFachowcy – co dalej po sprawdzeniu wyników?

Niezniechęcony tymi niedociągnięciami, postanowiłem dowiedzieć się jeszcze, jak wygląda sprawa po wybraniu konkretnej oferty?

I tu bez większego zaskoczenia. Powiedziałbym wręcz, że standardowo. Musimy wypełnić formularz kontaktowy, w którym podajemy imię i nazwisko, numer telefonu, a także e-mail.

formularz kontaktowy ekofachowcy

Źródło: ekofachowcy.pl

Inaczej niż w przypadku wielu innych porównywarek, po wysłaniu formularza nie otrzymamy jedynie podziękowania, ale również ekran z informacjami dotyczącymi wybranej przez nas oferty. Jest to w mojej opinii jedna z najlepiej zrealizowanych opcji w całym serwisie. Znajdziemy tutaj krótki opis wykonawcy, informacje o podzespołach i ich gwarancjach czy oszczędności, jakie przyniesie fotowoltaika.

opis oferty na ekofachowcy

Znajduje się tutaj dość dokładnie rozpisane koszty za poszczególne elementy instalacji – moduły, inwerter, montaż, projekt oraz wszystkie inne elementy, składające się na ogólny koszt instalacji. Oprócz tego znajdziemy tutaj także opisane opcje finansowania:

opcje finansowania ekofachowcy

Źródło: ekofachowcy.pl

W ostatniej części znajdziemy informacje o wybranym instalatorze, a także opinie na jego temat. Co ciekawe, wszystkie są pochlebne. Co albo znaczy, że faktycznie trafił nam się idealny kontrahent lub… że trafiły tu po starannej selekcji:

ekofachowcy informacje o instalatorze i opinie

Źródło: ekofachowcy.pl

A co potem? Powinien się z nami skontaktować przedstawiciel firmy z wybranej oferty. Udzieli nam on wszelkich interesujących nas informacji i będzie próbował sprzedać instalację.

Porównywarka fotowoltaiki EkoFachowcy czy ranking firm fotowoltaicznych?

Porównywarki fotowoltaiki zazwyczaj podają bardzo niewiele informacji na temat proponowanych ofert – zazwyczaj tylko tyle, aby zachęcić nas do kontaktu. W przypadku Ekofachowców informacji jest sporo, ale otrzymamy je dopiero po podaniu naszych danych osobowych.

Moim zdaniem lepiej jednak korzystać z rankingów firm fotowoltaicznych. W obu przypadkach wszystkie poszukiwania zazwyczaj i tak kończą się na rozmowie z ekspertem, telefonicznej lub osobistej, jednak w przypadku rankingów mamy do wyboru więcej firm. Są też w nich podane bardziej szczegółowe informacje na temat wykonawców – np. w bardziej rozbudowanych rankingach można znaleźć recenzje na temat firmy i jej oferty. Co najważniejsze, ranking pozwala nam zdobyć wiele informacji na temat instalatorów, bez podania naszych danych.

EkoFachowcy – moja opinia o porównywarce fotowoltaiki

Porównywarki ofert fotowoltaiki mają ułatwić wybór firmy, która zamontuje nam instalację. Niestety, EkoFachowcy pokazują niewielki wycinek wszystkich dostępnych instalatorów. W konkretnym mieście czy regionie zobaczymy właściwie wyłącznie kilka (2-3) tych samych przedsiębiorstw, niezależnie od wybranych parametrów, co nie daje nam większego pola manewru. Dostępne są wyłącznie usługi lokalne – w wynikach, próżno szukać ogólnopolskich instalatorów. To ma swoje zalety, ale ma też i wady. Mniejsza firma z pewnością będzie mogła zaoferować lepszą obsługę klienta i partnerskie zasady. Jest jednak większe ryzyko, że po kilku latach zniknie z rynku, a my zostaniemy bez wsparcia.

Ograniczona liczba potencjalnych partnerów i kompletne wykluczenie dużych firm sprawia, że sam nie mogę nazwać tej porównywarki “jedyną obiektywną” – w mojej ocenie jest to spore nadużycie. Narzędziu brakuje szczegółowości, przez co prezentowane ceny mogą nie być precyzyjne. Na plus trzeba jednak uznać fakt, że możemy zobaczyć oferty przed udostępnieniem swoich danych, takich jak e-mail czy numer telefonu. Są one potrzebne dopiero wtedy, gdy chcemy skontaktować się z konkretną firmą.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*