Taryfa G11 – najpopularniejsza taryfa prądu

taryfa g11

[su_heading size=”15″ class=”1″]Taryfa G11[/su_heading]

W zależności od tego, z jakiej taryfy prądu korzystamy, zmieniają się sposoby naliczania opłat za zużytą energię elektryczną. Sprawdźmy zatem, co niesie ze sobą użytkowanie tej taryfy i czy opłacalnym jest jej wybranie lub pozostanie przy niej.

Taryfa G11 to najprostsza taryfa, która używana jest przez większość z nas. Dlaczego? Bo jest to domyślna taryfa, którą wszyscy dostajemy z automatu. Dopiero jeżeli jesteśmy dość zorientowani i obliczymy, że nam się to opłaca, to zmieniamy taryfę na inną np. G12 lub G12w. A jak działa taryfa G11? Jak już wspomniałem, jest to bardzo prosta taryfa, a to dlatego, że płacimy za prąd cały czas tyle samo. Na cenę prądu za kWh nie ma wpływu ani godzina, ani dzień tygodnia. Dlatego nie musimy się martwić tym, kiedy mamy włączyć pranie czy zmywarkę. Używamy urządzeń elektrycznych kiedy i jak nam się podoba.

[su_heading size=”15″ class=”1″]Dla kogo jest taryfa G11?[/su_heading]

Ta taryfa jest używana przez większość gospodarstw domowych, ale to nie tylko taryfa dla domu. Z taryfy G11 korzystają również podmioty, które są podpięte do sieci nieskiego napięcia. Przykładami będą domy dziecka, plebanie czy hospicja. 

Nie polecam zmieniać taryfy z G11 osobom, które mają problemy z samodyscypliną. Jeżeli cenicie sobie wolność, macie luźny styl życia lub nie zawsze jesteście w stanie czekać na odpowiedni moment by zrobić pranie czy zmywanie, to lepiej nie zmieniajcie tej taryfy. Jest to zatem wygodniejsza taryfa, dzięki której mamy mniej na głowie, bo nie przejmujemy się godziną używania sprzętów elektrycznych. Niestety za ten luksus płacimy przeważnie trochę więcej, niż osoby wykorzystujące do maksimum tańsze godziny za prąd. Jeżeli Wam to nie przeszkadza, to wybierzcie taryfę G11.

[su_heading size=”15″ class=”1″]Dla kogo nie jest taryfa G11?[/su_heading]

W taryfach G12 czy G12w są wyznaczone godziny i/lub dni w których ceny prądu są niższe. Korzystając z takich taryf musimy dopasować swój styl życia do tańszych pór użytkowania energii. Nie zrobimy prania o 17.00, tylko poczekamy do 22.00, natomiast obiad na elektrycznej płycie grzewczej będziemy starali się zrobić przed 15.00, bo w takich godzinach przeważnie występują niższe ceny prądu. Jeżeli nie jest dla Was problemem dopasować swój tryb życia i korzystania ze sprzętów w wyznaczonych godzinach, to powinniście korzystać z taryf innych niż G11. Dzięki zmianie taryfy możecie zmniejszyć swoje rachunki za prąd, a dodatkowo polecam też stosowanie się do porad, które zawarłem w artykule pt. Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd?

Taryfa G11 nie jest także dla osób, które energią elektryczną ogrzewają swoje mieszkania. Jak wiadomo najzimniej jest w nocy, a właśnie wtedy w taryfach takich jak G12 mamy niższe ceny za prąd. Dlatego korzystając z G11 przy ogrzewaniu mieszkania płacimy znacznie wyższe rachunki. W takim przypadku również polecam zastanowienie się nad zmianą taryfy.

[su_heading size=”15″ class=”1″]Czy warto pozostać przy taryfie G11?[/su_heading]

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Musicie sami przemyśleć w jaki sposób korzystacie z energii elektrycznej i ocenić, czy zmiana taryfy Wam się opłaca. Warto też zastanowić się, czy jeżeli potencjalne oszczędności nie są duże, to czy  jest sens rezygnować z wygody i prostoty taryfy G11. Jeżeli dalej nie wiecie czy zmienić taryfę z G11 na inną, to możecie także przeczytać moje rady na temat wyboru między taryfą G11, G12, a G12w.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*