Taryfa G12 – czy warto ją wybrać?

taryfa g12

[su_heading size=”15″ class=”1″]Taryfa G12[/su_heading]

Jak już moi stali czytelnicy wiedzą, wybór taryfy jest bardzo ważny. Dzięki najtrafniejszemu dobraniu taryfy do naszych potrzeb, jesteśmy w stanie znacznie zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Przyjrzyjmy się zatem tej taryfie i zastanówmy się, czy warto ją wybrać.

Taryfa G12 nie jest podstawową taryfą, więc w przeciwieństwie do G11, nie mamy jej wybranej z automatu. Musi zostać ona przez nas świadomie wskazana. Jest to druga najpopularniejsza taryfa po G11 i szacuje się, że korzysta z niej około 3 miliony odbiorców. Ta taryfa posiada już nie jedną, lecz dwie strefy. Jedna ze stref jest tańsza – w godzinach pozaszczytem, natomiast druga jest droższa – w godzinach szczytu. Godziny szczytu przypadają przeważnie od 22.00 do 6.00, oraz dwie godziny w dzień od 13.00 do 15.00. W pozostałych godzinach czyli od 6.00 do 13.00 i od 15.00 do 22.00 płacimy za prąd więcej. Godziny w których płacimy za prąd mniej lub więcej mogą się różnić w zależności od naszego OSD (operatora systemu dystrybucyjnego), ale te, które podałem występują najczęściej.

[su_heading size=”15″ class=”1″]Dla kogo jest taryfa G12?[/su_heading]

Na pewno powinniśmy się zastanowić nad tą taryfą, jeżeli ogrzewamy mieszkanie za pomocą prądu. Ogólnie, jeżeli korzystamy z wielu urządzeń, które pracują 24/7, to bardziej opłacalna właśnie jest taryfa G12 lub G12w, niż jednostrefowa taryfa G11.

Taryfę G12 mogę też polecić osóbom zdyscyplinowanych. Jeżeli potrafisz zaplanować korzystanie ze sprzętów elektronicznych w tańszych godzinach, to masz szansę na spore oszczędności. Wystarczy wstrzymać się z praniem lub zmywaniem do godziny 13.00 lub 22.00 i już oszczędzamy na rachunkach za prąd. Także w przypadku, gdy przebywasz większość dnia poza domem, a energię elektryczną używasz głównie w godzinach nocnych, to zastanów się nad tą taryfą.

[su_heading size=”15″ class=”1″]Dla kogo nie jest taryfa G12?[/su_heading]

Taryfa G12 nie jest zalecana dla osób, które używają energii elektrycznej głównie w ciągu dnia. Jeżeli nie możesz, lub nie chcesz korzystać z energii w określonych, tańszych godzinach, to lepiej pozostań przy G11. Jeżeli posiadasz dużą rodzinę i wszyscy korzystają z prądu wtedy, kiedy chcą i nie jest możliwe korzystanie z prądu głównie w godzinach pozaszczytowych, to też lepiej nie zmieniaj taryfy na G12.

[su_heading size=”15″ class=”1″]Taryfa G12w[/su_heading]

Taryfa G12w jest odmianą taryfy G12. To dwustrefowa taryfa weekendowa, której tańsza strefa występuje tak samo jak w G12, a do tego dochodzi tańszy weekend.  Weekend w taryfie G12w zaczyna się przeważnie w piątek o 22.00, a kończy w poniedziałek o 6.00. Polecałbym tą taryfę dla osób, które w ciągu tygodnia nie zużywają dużo energii, gdyż np. w dni robocze nie przebywają zbyt wiele godzin w domu. Za to weekendy spędzają w domu i właśnie wtedy zużywają najwięcej prądu.

[su_heading size=”15″ class=”1″]Czy warto zmienić taryfę na G12?[/su_heading]

Na tego typu pytanie nigdy nie ma prostej odpowiedzi. Musisz przeanalizować wszystko to, co napisałem powyżej. Zastanów się, czy potrafisz zachować dyscyplinę i używać urządzeń elektrycznych głównie w tańszych godzinach. Czy odpowiada Ci dostosywanie swoich nawyków do taryf prądu? Czy w ogóle jest to warte zachodu? Najlepiej wszystko na spokojnie przeliczyć i samemu zdecydować. Jeżeli dalej zastanawiasz się, która taryfa dla domu jest najodpowiedniejsza dla Ciebie najlepsza, to przeczytaj tez artykuł, w którym porównuję taryfy G11, G12 i G12w.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*