Większość z nas łączy obniżkę opłat za prąd ze zmianą sprzedawcy. Pamiętajmy, że odpowiednia dobrana taryfa też przyczynia się do zmniejszenia naszych rachunków. Aby wybrać optymalną taryfę należy wziąć pod uwagę kilka czynników i zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi taryfami. Dziś przybliżymy Wam trzecią najpopularniejszą taryfę dla gospodarstw domowych G12w.
Każdy znak w nazwie taryfy ma swoje znaczenie. Litera „G” oznacza, że taryfa przeznaczona jest dla gospodarstw domowych. Cyfra „1” mówi nam, że jest to taryfa przeznaczona dla klientów, których moc umowna nie przekracza 40 kilowatów. Cyfra „2” cechuje taryfę dwustrefową, która ma dwie różne stawki za kWh w ciągu doby (dzień i noc lub szczyt i pozaszczyt). Ostatnia litera „W” zarezerwowana jest dla taryfy weekendowej.
Taryfa G12w, inaczej taryfa weekendowa jest rozszerzeniem taryfy G12. Oprócz obniżek prądu między wyznaczonymi godzinami w ciągu dnia oraz strefy nocnej niższe stawki za prąd w taryfie G12w obowiązują również w weekendy oraz dni świąteczne (ustawowo wolnych od pracy). Zazwyczaj przyjmuje się, że weekend rozpoczyna się w piątek od godziny 22.00, a kończy w poniedziałek o godzinie 6.00. Należy pamiętać, że dokładne obowiązujące strefy czasowe wyznacza dostawca energii. Możecie je sprawdzić na dole artykułu.
Aby taryfa strefowa była dla nas opłacalna należy zużywać minimum 30-40 procent dobowego zapotrzebowania w strefie pozaszczytowej. Takie normy często spełniają osoby spędzające większość dni roboczych poza domem. Będąc w taryfie G12w najlepiej zmienić swoje przyzwyczajenia tak, aby większość prac pobierających prąd przypadała na weekend. Najlepiej takie czynności jak: prasowanie, zmywanie, odkurzanie, koszenie trawnika, pranie, majsterkowanie, ładowanie urządzeń elektrycznych przełożyć na sobotę lub niedzielę.
Taryfa weekendowa będzie dobrym rozwiązaniem dla wielu osób mieszkających w bloku będących w taryfie G12. Ze względu na ciszę nocną nie zawsze możemy sobie pozwolić na działanie hałaśliwych urządzeń elektrycznych. Kolejną grupą, która może skorzystać z taryfy weekendowej to osoby wykorzystujące elektryczne ogrzewanie swoich domów.
Pomimo faktu, że taryfa G12w głównie kierowana jest do gospodarstw domowych z oferty mogę również skorzystać m. in. akademiki, plebanie, hospicja, domy dziecka.
Taryfa G12w na pewno nie będzie opłacalna dla osób, które muszę codziennie, systematycznie korzystać z większości urządzeń elektrycznych i nie są w stanie wygospodarować wolnego czasu na te czynności w sobotę lub niedzielę.
Niestety, rodzaj taryfy obowiązuje cały rok. Dlatego G12w nie sprawdzi się również w gospodarstwach domowych, gdzie w sezonie letnim w weekendy często przebywamy poza domem.
Warto pamiętać, że powyższa taryfa nie jest oferowana przez wszystkich sprzedawców prądu. Na chwilę obecną taryfa weekendowa dostępna jest w: Enea, Energa, PGE, Innogy i Tauron. Ponadto, aby móc należeć do taryfy weekendowej musimy posiadać odpowiednie zainstalowane urządzenia pomiarowe.
Odpowiedzią na powyższe pytanie będzie oczywiście ta, która dopasowana jest do naszego dobowego, czy tygodniowego zużycia energii elektrycznej. Jeśli najwięcej prądu pobieramy w godzinach pozaszczytowych i w weekendy, to najlepszym rozwiązaniem będzie dla nas taryfa G12w. Gdy natomiast zużywamy ponad 70%energii elektrycznej w szczycie, to optymalna będzie dla nas G11. Taryfa G12 sprawdzi się jeśli najwięcej prądu pobieramy w godzinach pozaszczytowych.
Więcej o powyższym dylemacie napisałem w moim artykule: Jaką taryfę wybrać dla domu? G11, G12… a może G12w?
Taryfa weekendowa nie zawsze jest gwarantem obniżenia naszych rachunków. Natomiast jest to jedna z możliwości, która po dokładnej analizie może okazać się korzystna. Dlatego warto dowiedzieć się jak wygląda nasz tygodniowy rozkład energii w poszczególnych dniach i godzinach. Jeśli nasze zużycie w strefie pozaszczytowej będzie na poziomie minimum 30-40 procent, lub będziemy w stanie zmienić nasze nawyki, taryfa G12w z pewnością będzie optymalna. Jeżeli zdecydujemy się na zmianę taryfy i okaże się nieopłacalna to będziemy ją mogli zmienić nie wcześniej niż po 12 miesiącach. Aby mieć pewność, że zmiana będzie opłacalna najlepiej skorzystać z porównywarki cen prądu enerad.pl.
Dostawca energii | Strefa szczytowa | Strefa pozaszczytowa | Weekend |
Enea | Pn-Pt 6:00-21:00 | Pn-Pt 21:00 – 6:00 | Sobota + Niedziela + święta ustawowo wolne od pracy 00:00 – 24:00 |
Energa | Pn-Pt 7:00-13:00 i 16:00 – 22:00 | Pn-Pt 13:00 -16:00 i 22:00 – 7:00 | Sobota + Niedziela + święta ustawowo wolne od pracy 00:00 – 24:00 |
Innogy | Pn-Pt 6:00 – 22:00 | Pn-Pt 22:00 – 6:00 | Sobota + Niedziela + święta ustawowo wolne od pracy 00:00 – 24:00 |
PGE | Pn-Pt 6:00-13:00 i 15:00 – 22:00 | Pn-Pt 13:00 – 15:00 i 22:00 – 6:00 | Sobota + Niedziela + święta ustawowo wolne od pracy 00:00 – 24:00 |
Tauron | Pn-Pt 6:00 – 13:00 i 15:00 – 22:00 | Pn-Pt 13:00 – 15:00 i 22:00 – 6:00 | Sobota + Niedziela + święta ustawowo wolne od pracy 00:00 – 24:00 |
Piszę do Państwa w sprawie taryfy g12w, niestety sprzedawcy udało się oszukać mojego męża, zgodził się na tę taryfę pod warunkiem, że będzie można sobie ją zmienić. W chwili obecnej okazalo się, ze taryfy nie można zmienić i 1,5 roku przede mną. Pranie w nocy, kiedy za dnia ładnie słońce świeci i można na dworze powiesić , zmywarka w nocy, prasowanie w niedzielę, zamiast odpoczynku, najgorsze jest to, że jestem uzależniona od tej taryfy, która mnie coraz bardziej złości. Chyba wszystkie Panie domu mnie rozumieją, przestrzegam
Weekend to nie tylko niedziela ale także sobota, więc prasowania i odkurzania nie trzeba robić w święta. Jeśli chodzi o pranie i suszenie na świeżym powietrzu, to nawet jeśli pralka nie ma nastawianego czasu rozpoczęcia prania, można ją włączyć wieczorem i wieszać pranie rano albo prać w sobotę do południa i wywieszać na bieżąco. Nie rozumiem, czemu przeszkadza całodzienne zapełnianie zmywarki, włączanie jej wieczorem i opróżnianie rano? W naszej rodzinie zmywamy dwa razy dziennie, o 13.oo i 22.oo, wyłącznie w czasie „tanich” godzin. 13-15 lub 15-17 to też czas na pieczenie i robienie przetworów (mikser, maszynka do mięsa, piekarnik, sokowirówka itp.) Suszenie włosów, ładowanie telefonów po 22.oo to też nie problem. Prowadzę duży dom, przyuczenie rodziny do nowych zwyczajów trwało około tygodnia. Oszczędności są znaczne. Nie robię reklamy, tylko szczerze polecam z własnego doświadczenia, zwłaszcza te taryfy, które mają tańsze dwie godziny w środku dnia.
Trzeba wiedzieć na co się decydujesz a nie biadolić teraz…
aleś ty marudna babo…
Uwaga !!! Innogy w g12W nie ma taryfy Pn-Pt 13:00 – 16:00, również zauważyłem brak taryfy w dni ustawowo wolne. Szkoda , ze nie mogę zmienić operatora.
Dla tych którzy ogrzewają powinna być taryfa g12w:
Pn-Pt 7:00-13:00 i 16:00 – 22:00 — dzienna
Pn-Pt 13:00 -16:00 i 22:00 – 7:00 Sobota + Niedziela + święta ustawowo wolne od pracy 00:00 – 24:00 — nocna
Panie Andrzeju dziekuję bardzo za informacje!
Pozdrawiam,
Tomek
Czy aby na pewno G12w (PGE) uwzględnia dni ustawowo wolne od pracy w taryfie nocnej? W wyciągu z taryf PGE brak takiej informacji. Mowa tylko o takim rozliczaniu przy taryfie G12n. Pozdrawiam.
I zapomnial pań o bardzo ważnej re seczy – o której na stronie Pge nie ma ani słowem a ja sama dowiedziałam się po 6 latach korzystania z 12w pge- inne godziny są w czasie zimowym a inne w letnim – w czasie zimowym jest to 13:00-15:00 a w letnim 15:00-17:00!
O, dziękuję bardzo za tę informację! (bo mam nadzieję, że to nie Prima Aprilis! 😉 )
A orientuje się Pani w jakich miesiącach jest czas letni a w jakich zimowy?
Podobno dla liczników starego typu (tarcza) przez cały rok jest taniej w godzinach 13:00-15:00 taką informację dostałem podczas podpisywania umowy.
Na pewno są różne godziny w czasie zimowym i letnim ale też nie mogę nigdzie znaleźć informacji od kiedy dokładnie te godziny się zmieniają. ..
Czas letni od 1 kwietnia, czas zimowy od 1 pazdziernika. Działa tylko przy elektronicznych licznikach. W pozostałych przypadkach cały rok od 13 do 15
w taryfie g12w
czas letni kwiecien- wrzesien 15-17 godz
czas zimowy pazdziernik -marzec 13-15 godz
22-6 godz
Super sprawa z tym blogiem,bardzo pożyteczny blog energetyczny,wszystko w tym temacie pod ręką.Wielkie dzięki !!! :):):)
Bardzo dziękuję za miłe słowa!
Mały domek, na prąd tylko lodówka, zamrażarka, dwa komputery, w tym laptop. No, pralka też jest i żarówki świecą normalne. Prawie nie prasuję bo lubię ubrania, które po praniu i odpowiednim rozwieszeniu same się prasują, nie mam czajnika elektrycznego itp. Żadnej siły. A rachunki za prąd po 400 prawie złotych miesięcznie. I nikt nie wie dlaczego! 🙁 Zastanawiam się nad taryfą weekendową, ale czy to coś da…..
Wymień żarówki na led.
W przypadku taryfy G12 (dwustrefowej) aby zaczęło się opłacać trzeba ponad 60% zużycie mieć w tańszej taryfie (bo w nocy jest taniej niż w G11, ale za to w dzień drożej niż w G11). Zatem pralka, zmywarka właczamy po 22 lub w nocy albo w ciągu 2 godzin w ciągu dnia.
G12w ma tańszy także cały weekend, ale za to stawki są mniej korzystne.
U mnie G12w sprawdza się, rachunki miesięczne z 260zł spadły do 170, ale wszystkie energożerne urządzenia włączamy wieczorem. Latem ogrzewanie wody w bojlerze 300L grzałką, ale kupiłem elektroniczny wyłącznik czasowy i woda grzeje się w tańszej taryfie.
Kto wie dlaczego np. w 2003r kiedy podpisywałem umowę z PGE na taryfę G12w tanie godziny w środku dnia roboczego były od 13 do 16 czyli przez trzy godziny a teraz w zależności od pory roku 13-15 lub 15-17 czyli dwie
godziny?
Witam,
1. Energa operator w taryfie G12W strefę poza szczytową ma w godzinach 22:00 – 6:00 i 13:00:15:00
2. Jak wiadomo Ta taryfa obowiązuje w weekendy i DNI USTAWOWO wolne od pracy
3. Nie wiem jak inni ale Energa nie zastosowała się do tego i naraziła tysiące odbiorców na straty oraz wzbogaciła się nienależnie.
pozdrawiam
Te dni ustawowo wolne od pracy to chyba u żadnego operatora nie są przestrzegane. Mam te taryfę w pge i monter był bardzo zdziwiony jak mu powiedziałem, że w dni ustawowo wolne też powinno być taniej. Bo niby skąd licznik ma to wiedzieć, który dzień jest świętem?
Bojler na prąd? My przez niego mieliśmy kosmiczne rachunki. Założyłam przejściówkę z załączaniem bojlera w danych godzinach – pół godzinki w drogiej taryfie, żeby na wieczór była ciepła woda.
Czy ktoś ma pompę ciepła? Która taryfa jest przy niej bardziej opłacalna – G12 czy G12w?
Witam, świetne forum dziękuję za wiele cennych inf. Mam też pytanie – zużywamy około 2500 kw rocznie, mam taryfę G12w (60% tryb nocny 40 dzienny) zamontowałem fotowoltaikę 4,8kw (słabo lokalizacja prze 5 m-c 1200kw wyprodukowanego) i mam zamiar zamontować pompę ciepła do ogrzewania i wody o mocy 12kw.
Pytania – przy jakiej taryfie będę miał najniższe koszty ?
dziękuję za pomoc
A kiedy zaczyna się ten czas letni od czerwca?
Tak jak przestawiamy zegary. W Łodzi w porze letniej godziny od 13 do 15 i noc od 22 do 6 a w zimie od 15 do 17 i w nocy takie same jak w dzień.