Fotowoltaika wolnostojąca – czyli panele fotowoltaiczne na gruncie!

Instalacje fotowoltaiczne dla domu, najczęściej można spotkać zamontowane na dachu. Co jeśli ktoś z różnych przyczyn nie może jej tam zamontować? Nie ma żadnego problemu, fotowoltaikę można montować również na gruncie! Jakie wymagania musi spełniać grunt? Jak wygląda konstrukcja wolnostojąca fotowoltaiki? Jakie dodatkowe koszty niesie za sobą fotowoltaika na gruncie?

Wymagania do fotowoltaiki na gruncie

Jakie formalności stoją za postawieniem fotowoltaiki wolnostojącej? W dużej mierze jest to zależne od wielkości planowanej instalacji fotowoltaicznej.

Czy montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie potrzebuje pozwolenia?

Jeśli moc planowanej instalacji fotowoltaicznej na gruncie nie przekracza 50 kW – pozwolenie nie jest potrzebne. Oczywiście są wyjątki od tej reguły. Oto one:

  • Obszar, na którym ma powstać instalacja jest wpisany do rejestru zabytków.
  • Inwestycja wymaga oceny, wpływania instalacji na środowisko lub obszar Natura 2000

Oprócz tego mogą być potrzebne uzgodnienia związane z wymaganiami planu miejscowego lub warunkami zabudowy. Dodatkowo konieczne jest zawiadomienie organów Państwowej Straży Pożarnej (PSP), jeśli moc instalacji jest większa niż 6,5 kW.

Fotowoltaika – odległość jaką powinna mieć od zabudowań

Nie jest wymagana żadna konkretna odległość fotowoltaiki od zabudowań. Warto jednak wziąć pod uwagę cienie jakie rzucają pobliskie budynki, drzewa itp. W przypadku farm fotowoltaicznych sprawa ma się podobnie, dobrą praktyką firm jest jednak stosowanie dystansu około 100 metrów od zabudowań, lasów itp.

Warunki jakich wymaga fotowoltaika na gruncie

Fotowoltaika wymaga odpowiednich warunków niezależnie od miejsca jej instalacji. Jakich warunków wymaga fotowoltaika wolnostojąca?

Oprócz braku zacienienia, odpowiedniego ustawienia paneli czy innych czynników związanych z każdą instalacją fotowoltaiczną, w przypadku instalacji wolnostojącej trzeba wziąć również dodatkowe aspekty pod uwagę. Na myśli mam mianowicie dwie rzeczy: rodzaj gleby i zabrudzenia, które wpływają na wydajność paneli.

  • Teren i sama gleba powinny być odpowiednio twarde, aby utrzymać instalację w miejscu. Jeden panel fotowoltaiczny waży około 20 kg, a do tego dochodzi jeszcze stelaż. Znajomość gleby pozwoli także dobrać odpowiedni sposób osadzenia elementów montażowych.
  • Zabrudzenia – szczególnie na terenach wiejskich, gdzie odbywają się w pobliżu różne prace rolnicze. Brudne panele tracą na wydajności, więc należy na to uważać.

Należy również zabezpieczyć panele fotowoltaiczne przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz kradzieżą, ryzyko w przypadku fotowoltaiki wolnostojącej jest wyższe niż w przypadku instalacji zamontowanej na dachu.

Konstrukcja wolnostojąca – fotowoltaika

Montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga więcej pracy niż montaż na dachu. Są dwa sposoby przytwierdzenia konstrukcji do gruntu:

  • System wbijania lub wkręcania w grunt – w tym przypadku wbija się na głębokość około 1,5 m (w zależności od gleby) elementy konstrukcyjne, do których dokłada się uchwyty i szyny, na których montuje się panele fotowoltaiczne.
  • Montaż na betonie – jest to bardziej skomplikowana metoda, wymagająca więcej pracy. Słupy montażowe przytwierdza się do przygotowanych fundamentów betonowych lub zalewa się je betonem w wcześniej przygotowanych otworach.

Warto zastanowić się również nad montażem fotowoltaiki na trackerach. Jest to sposób montażu fotowoltaiki na gruncie pozwalający zmieniać ustawienie paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu zawsze mogą być optymalnie ustawione, niezależnie od pory dnia.

Taki sposób montażu generuje dodatkowe koszty. A jak się one przedstawiają w fotowoltaice wolnostojącej?

Fotowoltaika wolnostojąca – jakie koszty?

Koszt instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest wyższy niż na dachu, głównie ze względu na bardziej skomplikowany sposób montażu. Ostatnio opisywałem ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 4 kW, więc porównam koszty właśnie takiej instalacji, tylko na gruncie.

Cena instalacji fotowoltaicznej z montażem na dachu wynosiła 18.490 zł. W przypadku montażu na gruncie, do ceny trzeba doliczyć około 2.000 – 3.000zł! Wraz ze wzrostem ceny wydłuża się czas zwrotu inwestycji, z 7 lat do około 8.

Dofinansowania do fotowoltaiki 2021 niczym nie różnią się w obu przypadkach. Śmiało można korzystać z takich programów jak Mój Prąd, Czyste Powietrze czy innych programów dofinansowania do fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne na gruncie, a podatek

Koszty fotowoltaiki na gruncie jeszcze do niedawna były również wyższe z powodu większej stawki VAT.

Do 2019 roku dla paneli fotowoltaicznych na gruncie wynosiła ona 23% (fotowoltaika na dachu wiązała się z podatkiem 8%). Jednak w 2019 roku, ujednolicono stawkę VAT na fotowoltaikę do 8%. Muszą być to jednak instalacje funkcjonalnie związane z budynkiem do 300m2.

Zalety i wady fotowoltaiki na gruncie

Fotowoltaika wolnostojąca ma swoje wady i zalety i nie dla każdego jest ona optymalna. Zacznę od wad:

  • Wyższe koszty – instalacja fotowoltaiczna na gruncie, jak już wspominałem jest droższa.
  • Zajęcie przestrzeni – jest to moim zdaniem dużo większa wada, instalacja zajmuje sporo miejsca, trzeba wziąć pod uwagę, aby panele wzajemnie się nie zacieniały, czyli muszą być od siebie odpowiednio oddalone. Niestety nie będziemy mogli wykorzystać tego miejsca, do np. rozbudowania domu. Te problemy nie pojawiają się w przypadku instalacji na dachu.

Teraz czas na zalety fotowoltaiki wolnostojącej:

  • Możliwość optymalnego ustawienia – w tym przypadku nie ogranicza nas ustawienie dachu, i możemy tak zamontować panele, aby działały jak najwydajniej.
  • Łatwy dostęp – fotowoltaika jest raczej bezobsługowa, jednak czasem warto ją wyczyścić. Przy instalacji na gruncie łatwiej to zrobić.
  • Lepsze chłodzenie – fotowoltaika działa najlepiej, gdy temperatura jest w okolicach 20 stopni, na gruncie może być chłodzona powietrzem z każdej strony.
  • Wykorzystanie nieużytków – jeśli mamy kawałek ziemi, na której nic nie rośnie, nie ma budynków i tylko stoi nieużywana, fotowoltaika jest dobrym sposobem na jej wykorzystanie. Pozwoli nam oszczędzić, dzięki wykorzystaniu nic nie znaczącemu gruntowi.

Fotowoltaika wolnostojąca jest dobrym wyborem dla osób, które mają dużo gruntów albo brak możliwości instalacji paneli na dachu. Osoby decydujące się na ten sposób instalacji mogą korzystać z wszystkich dostępnych dofinansowań, a koszty różnią się tylko w kwestii montażu. A wy jak byście woleli mieć zamontowaną instalację fotowoltaiczną, na gruncie czy na dachu?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*