Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 4 kW?

ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 4 kw?

Nie da się ukryć, że fotowoltaika jest u nas chętnie stosowana, zwłaszcza w domach. W samym 2019 roku przyłączono ponad 104 tys. mikroinstalacje fotowoltaiczne. Według danych, na koniec 2020 roku, w Polsce przybyło ich aż 300 tys. Energia słoneczna może być wykorzystana różnych warunkach, a jej moc dobrać można do własnych potrzeb. Przyjrzę się dziś instalacji fotowoltaicznej 4 kW, której moc powinna pokryć zapotrzebowanie 4-osobowej rodziny. Jaka jest cena instalacji 4 kW w 2021 roku? Od czego zależy wysokość kosztów i jak je obniżyć?

Instalacja fotowoltaiczna 4 kW – cena w 2021

Fotowoltaika była kiedyś bardzo droga i nie każdy mógł sobie pozwolić na jej instalację. W przeciągu ostatnich 10 lat, ceny paneli fotowoltaicznych spadły jednak o 80%, co pozwala realnie myśleć o inwestycji w energię słoneczną. Ile trzeba mieć pieniędzy na instalację fotowoltaiczną 4 kW? Pozwoliłem sobie opisać dwie sytuacje: gdy wszystko robi za nas firma fotowoltaiczna, oraz gdy postanawiamy sami zamontować wszystkie urządzenia.

Cena fotowoltaiki 4 kW – z montażem

Ceny instalacji fotowoltaicznych 4 kW z montażem, są bardzo zróżnicowane. Możemy znaleźć oferty za 15.000 zł oraz za 25.000 zł. Wpływ na tę sytuację ma wiele czynników (o których więcej napiszę nieco później). W tym przypadku jest istotne ile firma fotowoltaiczna liczy sobie za montaż i przygotowanie projektu.

Przykładowa fotowoltaika 4 kW – cena z montażem:

 • Panele fotowoltaiczne: IBC MonoSol 370 OS9 – HC-370 Wp (12 sztuk, 22 m2)
 • Inwerter: Fronius Symo 3.7-3-S
 • Zabezpieczenia AC i DC
 • Stelaże montażowe
 • Przewody
 • Konektory
 • Transport
 • Montaż

Cena: 18.490 zł

Cena fotowoltaiki 4 kW – bez montażu

Sprawdziłem też, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 4 kW w formule “DIY”. W tym przypadku pomijamy koszty związane z montażem podzespołów na dachu i pomieszczeniu, gdzie ma być inwerter.

Najtańsza oferta zestawu fotowoltaicznego do samodzielnego montażu o mocy 4 kW na jaką trafiłem to 10.900 zł. Jednak musimy tutaj sami ocenić, ile warty jest nasz czas (i nerwy jeśli coś się nie uda). Firma fotowoltaiczna instalację fotowoltaiczną o mocy 4 kW instaluje zwykle w dzień (tylko bardzo niesprzyjające warunki mogą ten czas wydłużyć). Ponadto, dochodzą koszty narzędzi oraz nasze bezpieczeństwo.

Przykładowa instalacja fotowoltaiczna 4 kW – cena bez montażu:

 • Panele fotowoltaiczne: Jinko 315W (szt.13, około 22 m2) 
 • Inwerter: Growatt 3000S
 • Konstrukcja montażowa z akcesoriami
 • Przewody solarne
 • Złączki MC4
 • Zabezpieczenia (AC, DC)
 • Transport
 • Instrukcja montażu

Cena: 10.900 zł

Od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej 4 kW?

Jak już wspominałem, ceny instalacji mogą się różnić. Ostateczny koszt fotowoltaiki 4 kW zależy od:

 • Firmy fotowoltaicznej – na rynku istnieje wiele firm zajmujących się montażem paneli fotowoltaicznych. Jednak zakres usług oraz ich jakość są różne. Oferty tańsze, często zakładają tylko dowóz podzespołów i montaż na dachu. Warto trochę dopłacić i w ramach kompleksowej obsługi mieć pomoc przy uzyskaniu dofinansowania, wsparcie w zgłoszeniu instalacji czy monitoring pracy paneli fotowoltaicznych.
 • Lokalizacji i miejsca montażu – niektóre firmy fotowoltaiczne doliczają sobie dodatkowo opłatę, gdy miejsce montażu znajduje się daleko od siedziby firmy. Miejsce montażu też nie jest bez znaczenia. Instalacje wykonywane na nieskomplikowanych dachach są tańsze, ponieważ nie ma w nich elementów utrudniających pracę. Dachy wielospadowe, z jaskółkami itp., nie dość, że są mniej optymalne dla funkcjonowania fotowoltaiki, to jeszcze montaż na nich jest droższy.
 • Podzespołów – jakość i moc idą w parze z ceną. Nie ma tutaj dużej filozofii, dobre podzespoły są droższe. Chodzi tutaj nie tylko o ich wydajność, jakość wykonania czy gwarancje. Marka, która wyrobiła sobie renomę, będzie się lepiej cenić – koniec.
 • Wielkości instalacji – tutaj raczej ogólnie dodam, im instalacja większa, tym niższa cena za 1 kW mocy. Na przykład: instalacja 4 kW, która kosztuje 20.000 zł, po przeliczeniu daje koszt 5.000 zł/kW. Instalacja 6 kW kosztująca 26.000 zł po przeliczeniu daje około 4.350 zł/kW.

Jak obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej 4 kW?

Cena instalacji fotowoltaicznych nadal spada, jednak są sposoby, aby zapłacić jeszcze mniej. Istnieją różne rozwiązania, oczywiste i te mniej, o których się często zapomina, lub o których nie wiemy, że można je wykorzystać.

Dofinansowania do fotowoltaiki 2021

Najbardziej oczywisty sposób obniżenia kosztów instalacji fotowoltaicznej 4 kW to dofinansowania do fotowoltaiki. OZE jest chętnie wspierane przez różne inicjatywy. Mamy dofinansowania dla firm, domów czy rolników. Często stosowanym programem jest Mój Prąd (nowa edycja ma wystartować w połowie tego roku). Możemy otrzymać z niego do 5 tys. zł, co stanowi dużą zachętę do wdrożenia fotowoltaiki. Inne dofinansowania to Czyste Powietrze, Agroenergia (dla rolników) czy Energia Plus (dla firm).

Odliczenie fotowoltaiki od podatku

Od 01.01.2019 roku fotowoltaikę można odliczyć od podatku, zwracając sobie w ten sposób część poniesionych kosztów. Odliczenie można połączyć np. z programem Mój Prąd, jednak kwota odliczenia będzie pomniejszona o wartość przyznanego dofinansowania.

Szukanie ofert i negocjacje

To sposób, o którym mówiłem, że może być mniej oczywisty. Szukanie niskich cen jest dobre jeśli chcemy oszczędzić, jednak nie wolno zapomnieć o jakości usług i podzespołów! Negocjacja cen – firmą fotowoltaicznym musi się opłacać wykonanie fotowoltaiki u klienta. W różnych dziedzinach biznesu czy handlu można negocjować ceny, więc czemu nie spróbować przy instalacji fotowoltaicznej 4 kW? Nic na tym nie stracimy, a możliwość zaoszczędzenia kilkuset złotych jest dość kusząca.

Czy warto zakładać instalację fotowoltaiczną 4 kW? Jak najbardziej tak, jest to prosty sposób na oszczędzanie pieniędzy w przyszłość i większą niezależność energetyczną. Dodając do tego możliwość korzystania z wielu źródeł wsparcia, warto przynajmniej rozważyć wdrożenie w swoim domu instalacji fotowoltaicznej 4 kW!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*