Mój Prąd 2021 – co dalej z dofinansowaniem?

Mój Prąd 2021 - co dalej z dofinansowaniem?

Fotowoltaika jest coraz częściej stosowanym źródłem energii w Polsce. Moc zainstalowanej fotowoltaiki sięga już ponad 3,5 GW, a w tym roku fotowoltaika ma rozwijać się dalej! Duży wpływ na zwiększający się udział OZE w krajowym mixie energetycznym, mają podwyżki ceny prądu w 2020 roku oraz mniejsze koszty, potrzebne do założenia instalacji. Dodatkowo są dostępne różne dofinansowania do fotowoltaiki, które jeszcze bardziej zwiększają atrakcyjność instalacji fotowoltaicznej. Szczególnie popularnym dofinansowaniem jest “Mój Prąd”. Z czego to wynika i na czym polega program?

Czym jest program “Mój Prąd”?

“Mój Prąd” jest dofinansowaniem rządowym, które miało wspierać rozwój fotowoltaiki w Polsce. Oficjalnie został ogłoszony 23.07.2019 roku i od razu cieszył się dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego, ponieważ z programu “Mój Prąd”, można było otrzymać do 5 tys. zł, bezzwrotnej dotacji.

Dofinansowanie “Mój Prąd” jest dostępne tylko dla osób fizycznych, które korzystają z instalacji fotowoltaicznej na własny użytek. Dotację można przeznaczyć na zakup i instalację fotowoltaiki o mocy od 2 kW do 10 kW. “Mój Prąd” nie jest przyznawany na zwiększenie mocy instalacji lub remont już istniejącej mikroinstalacji.

Czy dotacja “Mój Prąd” będzie kontynuowana w 2021 roku?

Tak! Dofinansowanie “Mój Prąd” będzie kontynuowane w 2021 roku. Informacja ta została podana 27.10.2020 roku, na konferencji “Trendy Energetyczne”. Rząd dostrzega jak duży wpływ ma to dofinansowanie na rozwój energii słonecznej w Polsce. Dane ze stycznia tego roku, mówią, że wniosek o dotację “Mój Prąd” złożyło blisko 266.000 osób!

Budżet pierwszej edycji programu miał wynosić 1 mld złotych. Pod koniec roku dołożono do niego kolejnych 100 mln zł. NFOŚiGW w budżecie na 2021 rok zarezerwował 500 mln zł – środki te mają być wypłacone dla beneficjentów, którzy zgłosili się w drugim naborze do programu “Mój Prąd”.

Jakie zmiany nastąpią w nowej edycji programu “Mój Prąd”?

Program “Mój Prąd” obejmował do tej pory tylko mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy od 2kW do 10 kW. Poszperałem jednak i wiem, że w nowej edycji programu będzie dostępnych więcej rozwiązań, które będzie wspierać dotacja “Mój Prąd”. Kilka przykładów:

  • przydomowe ładowarki do aut elektrycznych,
  • systemy zarządzania energią w domu – będzie to krok do lepszej optymalizacji pobierania energii,
  • magazynowanie ciepła i zimna,
  • lokalne magazyny energii.

Zmiany wynikają z problemów, z jakimi boryka się sieć energetyczna. Nie radzi ona sobie z produkowaną energią przez posiadaczy instalacji fotowoltaicznych. Dlatego instalacje, w których będą urządzenia wykorzystujące bieżąco więcej energii, będą premiowane. Dzięki temu, operatorzy dostaną więcej czasu na usprawnienie swojej infrastruktury.

Ile będzie wynosić wsparcie z dotacji “Mój Prąd”? Jaka będzie forma wsparcia?

Niestety, kwestie finansowe nie są jeszcze znane. Podobno (według Ministra klimatu i środowiska) rząd chce wykorzystać środki unijne w najnowszej edycji programu “Mój Prąd”.

Jeśli spojrzeć na historię innych dofinansowań, np. “Agroenergia” czy “Czyste Powietrze”, kwota dotacji może być niższa niż dotychczas. Nieoficjalnie mówi się też o zmianie formy wsparcia – dotychczasowe bezpośrednie dopłaty miałaby zastąpić, pożyczki z opcją umorzenia. Niestety nie znalazłem co do tego dokładnych informacji i trzeba czekać na ruch ze strony rządu oraz NFOŚiGW

Kiedy ruszy dofinansowanie “Mój Prąd” 2021?

Trzeci nabór do dofinansowania “Mój Prąd” będzie mogło ruszyć dopiero po zakończeniu i podsumowaniu poprzedniej edycji. Na stronie mojprad.gov w zakładce “złóż wniosek”, widnieje informacja, że przewidywany start kolejnego naboru to pierwsze półrocze 2021 roku. Zakładam, że będzie to raczej koniec półrocza.

Mój Prąd 2021

źródło: mojprad.gov.pl

Niestety, wciąż jest dużo niewiadomych odnośnie trzeciej edycji programu “Mój Prąd”. Rząd zapewnia, że szczegóły programu będą dostępne pod koniec pierwszego kwartału 2021 roku. Pozostaje nam czekać na dalsze informacje!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*