Zanieczyszczenie środowiska to duży problem w Polsce i na świecie. Aby wspierać rozwiązania, które są bardziej ekologiczne, np. fotowoltaikę czy pompy ciepła stosuje się różnego rodzaju dofinansowania. Popularnymi programami jest Mój Prąd, Agroenergia czy Energia Plus. Dziś opiszę dla was dofinansowanie Czyste Powietrze – czym jest? Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc skorzystać z programu?
Czyste Powietrze jest dofinansowaniem, którego istotą jest poprawienie jakości powietrza (jak sama nazwa wskazuje). Przepisy dotyczące czystości powietrza zostały zaostrzone, m. in. wprowadzono zakaz palenia w piecach takich materiałów jak np. drobny miał. Wprowadzono także nakaz wymiany “kopciuchów”. Program Czyste Powietrze ma pomóc w realizacji nowych wymogów. Pomoc ta na pewno się przyda, bo w większości domów jednorodzinnych piece na paliwo stałe mają swoje lata. Najwyższa pora, aby je wymienić.
Kolejnym aspektem, w którym mogą pomagać dofinansowania takie jak Czyste Powietrze jest zniwelowanie ubóstwa energetycznego (ubóstwo energetyczne oznacza problemy z zaspokojeniem potrzeb energetycznych, takich jak: ogrzewanie, prąd czy dostęp do ciepłej wody), które w naszym kraju dotyka około 12% mieszkańców.
Poprawić jakość powietrza i ogólnie środowiska można nie tylko poprzez wymianę starego pieca. Co oznacza, że dofinansowanie Czyste Powietrze można otrzymać także zmieniając czy modernizując inne elementy domu Czyste Powietrze może objąć koszty demontażu starego źródła ciepła i zakup oraz montaż nowego. A więc dofinansowanie możemy otrzymać między innymi na:
Są to dość często stosowane zmiany, ale doliczyć do nich można także zakup i montaż okien, drzwi zewnętrznych, drzwi/bram garażowych, przegród budowlanych, a nawet ekspertyzy, dokumentację projektową czy audyt energetyczny!
Program jest bardzo szeroki, więc każdy może szukać pomocy właśnie w dofinansowaniu Czyste Powietrze.
Warunki określające, kto może skorzystać z dofinansowania Czyste Powietrze są jasne, mimo że dość rozbudowane. Program dzieli się w zasadzie na dwie części:
Wnioski do programu Czyste Powietrze są przyjmowane w trybie ciągłym i będą przyjmowane do 31.12.2027 roku. Są dwa sposoby, aby złożyć wniosek: elektronicznie oraz w wersji papierowej. Złożenie wniosku nic nie kosztuje i należy go złożyć do funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Elektroniczne można to zrobić poprzez serwis gov.pl oraz przez aplikację internetową.
Złożenie wniosku w wersji papierowej ma dokładnie taki sam proces jak wersia przez Portal Beneficjenta, więc najpierw trzeba wysłać elektronicznie, wydrukować i przesłać w formie papierowej.
Niezbędne dokumenty potrzebne do otrzymania dofinansowania Czyste Powietrze:
Na szczęście nie ma tego dużo, jednak pewne rzeczy warto przygotować wcześniej 🙂
Wielkim plusem dofinansowania Czyste Powietrze jest fakt, że można go połączyć z innymi formami wsparcia. Dotacje można połączyć chociażby z programem Stop Smog, która przysługuje najbardziej potrzebującym gospodarstwom. Wysokość wsparcia może wynieść nawet 100%!
Skorzystać można również z ulgi termomodernizacyjnej, ale odliczeniu mogą ulec tylko koszty, które sami ponieśliśmy. Czyli wydatki, które nie zostały dofinansowane.
Dofinansowania takie jak Czyste Powietrze są dobrym rodzajem wsparcia OZE i ogólnej poprawy wydajności energetycznej. Cieszy również fakt, że program ten można łączyć z innymi formami wsparcia. A jakie jest wasze zdanie na temat programu Czyste Powietrze?