Dachówka fotowoltaiczna zamiast zwykłego poszycia dachu?

Dachówka fotowoltaiczna zamiast zwykłego poszycia dachu

Fotowoltaika na dobre zawitała w domach i firmach tysięcy Polaków. Z każdym rokiem przybywa instalacji fotowoltaicznych i dzieje się to z kilku powodów: organizowane są dofinansowania do fotowoltaiki, można odliczyć ją od podatku, a ceny za montaż spadają. Do tego wszystkiego dochodzi większa niezależność energetyczna, która pozwala odetchnąć od rosnących cen prądu. Już nie wspominam o wartościach ekologicznych jakie daje fotowoltaika. Osoby budujące domy i chcące posiadać od początku instalację fotowoltaiczną, mają ciekawą opcję – dachówki fotowoltaicznej? Czym są dachówki solarne? Jakie są ich ceny? Czy dachówka fotowoltaiczna zamiast tradycyjnych rozwiązań się sprawdzi?

Czym są dachy solarne?

W dużym skrócie – dachy solarne to poszycie dachu wykonane z przystosowanych paneli słonecznych. Jest to rozwiązanie, którego główną zaletą jest lepsze komponowanie się z domem, co wpływa na estetykę budynku i instalacji. Co ciekawe, dachy solarne mogą być częścią dachu lub pokrywać jego całość.

Dachówki fotowoltaiczne połączone z tradycyjnym pokryciem dachu

Dachówka fotowoltaiczna może stanowić tylko część dachu, które ładnie połączy się z resztą pokrycia. Rozwiązanie to jest dobre, gdy nasze zapotrzebowanie na energię nie jest duże i nie ma sensu pokrywać całego dachu panelami fotowoltaicznymi. Odpowiedni dobór koloru i tekstury może sprawić, że panele nie będą się niczym odróżniać od zwykłej dachówki.

Dach słoneczny, czyli panele fotowoltaiczne jako indywidualne pokrycie dachowe

Panele fotowoltaiczne mogą stanowić też pokrycie całego dachu. Jest to dobre wyjście w przypadku dużego zapotrzebowania na energię oraz wtedy, gdy kształt dachu ma być skomplikowany, występują w nim tzw. jaskółki itp. Dobrze pomyśleć o tym rozwiązaniu, gdy budujemy nowy dom lub w momencie kiedy jesteśmy zmuszeni do wymiany pokrycia dachu w naszym domu.

Zdjęcie dachówki fotowoltaicznej

Czy warto położyć panele fotowoltaiczne zamiast dachówki?

Jeśli chodzi o ceny dachówki fotowoltaicznej, to są one bardzo wysokie. Za metr kwadratowy takiego poszycia, zapłacimy od 900 zł w górę. Dla porównania dachówka ceramiczna to koszt około 65 zł/m2, a blachodachówka 58 zł/m2. Różnica jest ogromna. Można jednak znaleźć oszczędności przy wyborze dachówki słonecznej. Po pierwsze metr kwadratowy tego poszycia jest znacznie lżejszy, jego waga wynosi od 18 do 28 kg. Blachówka ceramiczna waży za to od 40 do 75 kg za metr kwadratowy, i trzeba do niej doliczyć ciężar panelu fotowoltaicznego, który waży około 10 kg/m2. A więc dzięki dachówce fotowoltaicznej możemy oszczędzić na ciężarze konstrukcji dachu.

Zobaczmy teraz, ile to kosztuje. Aby pokryć dach o powierzchni 100 m2 musimy przeznaczyć na dachówkę słoneczną plus minus 90.000 zł (licząc, że za jeden metr kwadratowy zapłacimy 900 zł). Do tego dochodzą koszty montażu oraz elementów montażowych, kolejne 30 – 40 tys. Czyli 120 – 130 tys. zł za instalację fotowoltaiczną o mocy około 10 kW i pokrycie dachu.

W przypadku dachówki ceramicznej, koszt materiału wyniesie nas około 6.500 zł, a koszt robocizny i materiałów montażowych, w zależności od firmy około 10 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć instalację fotowoltaiczną o mocy 10 kW, która wraz z montażem kosztuje około 45 tys zł. Łączny koszt to jakieś 61.500 zł. Połowę taniej niż pokrycie dachu dachówką solarną.

Wady i zalety dachówki fotowoltaicznej

Tak jak w wielu kwestiach, tak i w przypadku dachówek fotowoltaicznych występują wady i zalety. Jakie one są?

Zalety Wady
Estetyka – dachówka fotowoltaiczna wygląda znacznie korzystniej niż inne rozwiązania PV. Koszt – fotowoltaika połączona z dachem może być droższa nawet o 300%. Jest to podstawowa wada tego rozwiązania.
Możliwość personalizacji – dachówkę solarna można dobrać pod względem koloru i tekstury. Wydajność – dachówki fotowoltaiczne są o połowę mniej wydajne niż zwykłe panele fotowoltaiczne.
Odciążenie dla dachu – metr kwadratowy dachówki fotowoltaicznej jest znacznie lżejszy od zwykłej dachówki (dodać trzeba do niej również ciężar paneli fotowoltaicznych). Montaż – w Polsce funkcjonuje kilka firm zajmujących się tym m. in. Sunroof czy Fotton, jednak nadal nie jest to popularne rozwiązanie, co przekłada się na problemy związane ze znalezieniem odpowiedniej ekipy monterskiej.
Wytrzymałość – w wielu przypadkach, dachówka fotowoltaiczna wykazuje większą wytrzymałość na czynniki mechaniczne.
Możliwości montażowe – dachówka słoneczna sprawdza się w przypadku skomplikowanych dachów.

Dachówka fotowoltaiczna zamiast zwykłego dachu – moja opinia

W swoim domu, nie zdecydowałbym się na dach solarny z jednego względu – koszty. Za cenę pokrycia dachu dachówką fotowoltaiczną mógłbym wybudować sobie dach z instalacja fotowoltaiczną i jeszcze drugi taki sam machnąć sąsiadowi. Jak dla mnie cena jest zaporowa, a nie mam aż tak silnego poczucia estetyki. Oczywiście, dachy solarne mają wiele zalet, wspomniana estetyka, to że tak wykonana instalacja fotowoltaiczna spełnia dwie funkcje (pokrycie dachowe i źródło energii), brak dublowania kosztów montażu (instalacji fotowoltaicznej i dachówki). Koszty jednak są obecnie na tyle wysokie, że skutecznie by mnie odstraszyło takie rozwiązanie. Chociaż pewnie kwestią czasu jest spadek ich cen. Przecież jeszcze 10 lat temu, zwykłe, krzemowe panele fotowoltaiczne były o 80% droższe niż teraz. Dachy solarne na tą chwilę, sprawdzą się tylko u kogoś, kto chce mieć ładnie wyglądający dom z zieloną energią. Z ekonomicznego punktu widzenia, obecnie znacznie lepsze są zwykłe instalacje fotowoltaiczne.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*