Enerad.pl – opinia o porównywarce fotowoltaiki

Logo Enerad.pl

Sprawdziłem już kilka porównywarek fotowoltaiki i jak do tej pory, ich wyniki nie zawsze były zadowalające. Większość z nich miała spore braki, już w samych formularzach dotyczących warunków, jakie panują w miejscu planowanej instalacji fotowoltaicznej. Dziś weźmiemy pod lupę porównywarkę fotowoltaiki Enerad.pl. Czy nas zaskoczy? Zobaczmy! 

Porównywarka fotowoltaiki Enerad.pl – co warto wiedzieć o serwisie? 

Serwis Enerad.pl.pl bliżej poznałem przy okazji przygotowywania cyklu na temat porównywarek cen prądu. Już wtedy dobrze wypadał na tle konkurencji, dlatego, gdy zobaczyłem, że Enerad.pl zajmuje się fotowoltaiką, postanowiłem sprawdzić, jak mu pójdzie w moim teście. 

Ci, którzy nie znają serwisu Enerad.pl.pl, powinni wiedzieć, że rozpoczął swoją działalność w 2008 roku. W tym czasie był to pierwszy tego typu serwis w Polsce. Sami twórcy serwisu zapewniają, że stawiają przede wszystkim na przekazywanie rzetelnych i sprawdzonych informacji. I rzeczywiście, tę jakość można zobaczyć. Ich artykuły są takie, jak lubię – merytoryczne i regularnie aktualizowane (zwłaszcza różne rankingi). 

Gdy już o rankingach mowa, to muszę przyznać, że ich ranking firm fotowoltaicznych to jedno z lepszych porównań w internecie (oczywiście, tuż obok rankingu firm fotowoltaicznych na blogu energetycznym ;). Aktualnie posiada kilkadziesiąt pozycji – blisko setki. Zawiera niezbędne informacje i mimo ilości firm znajdujących się w nim, zachowuje on przejrzystość i kompaktowość. Co więcej, wszystkim firmom znajdujące się w nim poświęcono oddzielny artykuł, w którym są opisane różne aspekty działania danego instalatora. 

To właśnie, dzięki doświadczeniu i takiemu zaangażowaniu Enerad.pl rozrósł się z porównywarki cen prądu do znacznie bardziej rozbudowanego projektu

Czym dodatkowo zajmuje się Enerad.pl? 

Bo Enerad.pl.pl działa z rozmachem. Zajmuje się porównaniem ofert, związanych głównie z szeroko pojętą branżą energetyczną. Oprócz porównywarki ofert fotowoltaiki i cen prądu znajdziemy tutaj także opcje sprawdzenia ofert gazu, prądu, pomp ciepła czy magazynów energii. Dodatkowo serwis zajmuje się weryfikowaniem i recenzowaniem firm, a także produktów związanych z branżą energetyczną, a zwłaszcza z OZE. Na stronie Enerad.pl.pl znajdziemy też wiele przydatnych informacji na temat dofinansowań czy to do fotowoltaiki, czy do innych urządzeń bądź usług. 

Nie będę jednak zagłębiał się w te tematy, bo żeby sprawdzić całą działalność serwisu Enerad.pl, potrzebowałbym sporo czasu. W tym cyklu prześwietlam dla Was porównywarki ofert fotowoltaiki i tym tylko się zajmę.

Jak skorzystać z porównywarki fotowoltaiki Enerad.pl – krok po kroku? 

Korzystanie z porównywarki fotowoltaiki Enerad.pl jest bardzo proste. Na stronie głównej wystarczy najechać na zakładkę fotowoltaika, a gdy rozwinie się lista, kliknąć pierwszą opcję: „Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert”.

Strona główna enerad.pl

Źródło: enerad.pl

Zauważyłem jednak, że również na czytanych stronach znajdują się przyciski przenoszące do formularza kontaktowego. Jest to duży plus, ponieważ można się tam przenieść bezpośrednio po rozwiązaniu wszelkich wątpliwości. 

przycisk z odniesieniem do porownywarki fotowotlaiki

Źródło: enerad.pl

Wybierając opcję w menu lub przycisk „Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki”, przejdziemy do formularza, który zawiera 9 kroków. 

I tutaj jestem mile zaskoczony, ponieważ (wreszcie!) zawiera on większość istotnych pytań, które pozwalają precyzyjniej określić moc i koszt potrzebnej instalacji. Jeśli śledzicie moje artykuły, zauważycie, że wielu z tych kroków brakowało w poprzednio opisywanych porównywarkach. 

O co więc pyta nas Enerad.pl.pl? O wszystko, co ważne, czyli o:

  • Zacienienie – jest to istotne pytanie ze względu na utratę mocy, którą powoduje cień. Takie pytanie pomaga dobrać oferty, chociażby z mikroinwerterami czy optymalizatorami (które są kosztem dodatkowym).
  • To gdzie ma powstać instalacja – dach czy grunt? Oba te rozwiązania mają różne konstrukcje montażowe, które wpływają na cenę całego zestawu. 
  • Lokalizację – podanie kodu pocztowego pomaga dobrać lokalne oferty, albo wykluczyć firmy, które nie działają na danym terenie. 
  • To, co ma obejmować szukana ofert – nie każdy szuka kompleksowego rozwiązania. Czasem potrzebujemy jedynie firmy, która zamontuje nam kupione wcześniej podzespoły, lub odwrotnie, potrzebujemy tylko urządzeń, ponieważ decydujemy się na samodzielny montaż fotowoltaiki. 
  • Powierzchnię dachu – dzięki temu będziemy mogli dobrać ilość paneli fotowoltaicznych oraz również ich moc. W końcu, po co nam dziesiątki paneli, skoro nie będziemy mogli ich zamontować przez brak miejsca? 😀
  • To ile płacimy za prąd – jest to jedno z ważniejszych pytań, na podstawie którego wyliczane jest zużycie energii, a co za tym idzie potrzebna moc całego systemu.
  • To, dla kogo jest instalacja – osoby indywidualne, firmy czy rolnicy mają nieco inne potrzeby, dotyczące wielkości zestawów jak i samych podzespołów. Dobrze, że Enerad.pl zaczyna właśnie od tego punktu. 

Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to przydałoby się jeszcze pytanie o rodzaj poszycia dachu – bo to pozwoliłoby na jeszcze dokładniejszą wycenę. Ale ostatecznie, później i tak przedstawiciele firm, którzy będą tworzyć dla Was oferty, indywidualnie ustalą z Wami tę kwestię.

Sam formularz wygląda następująco: 

Formularz kontaktowy porównywarki fotowoltaiki enerad

Źródło: enerad.pl

Prosto, schludnie i bez niewnoszących niczego bajerów.

Po kliknięciu „Sprawdź oferty” przejdziemy do następnego kroku. I tu standardowo, jak to bywa w przypadku porównywarek, pojawia się prośba o dane osobowe. 

formularz z danymi osobowymi

Źródło: enerad.pl

Od razu dostajemy informacje, że otrzymamy „nawet 3 oferty” fotowoltaiki. I tutaj drobna zagwozdka, ponieważ 3 oferty to niezbyt duża liczba. Z drugiej jednak strony, dzięki dobrze opracowanemu formularzowi z pytaniami, te 3 oferty mogą idealnie odpowiadać naszym potrzebom. Koniec końców, 3 dobre oferty znacznie bardziej mi się podobają niż dziesiątki złych

Jak wyglądają wyniki porównywarki Enerad.pl? 

Po podaniu wszystkich danych w formularzu otrzymujemy powiadomienie o tym, że już wkrótce skontaktuje się z nami jakiś specjalista (to będzie właśnie jedna z ofert). 

Ekran po wysłaniu formularza kontaktowego porównywarki fotowoltaiki enerad

Źródło: enerad.pl

Wyniki otrzymujemy zatem tylko drogą telefoniczną lub mailową, a więc nie da się ich porównać na bieżąco. Choć może to i lepiej, bo w przypadku wcześniej sprawdzanych porównywarek, w ciemno wiedziałem, że wyświetlone “od razu” oferty nijak będą się miały do moich rzeczywistych potrzeb. Tu, starannie przygotowany formularz, z adekwatnymi pytaniami, budzi nadzieję, że otrzymane propozycje współpracy (opracowane przez specjalistów, a nie algorytm) będą “w sam raz”.

Wzmianka o tym, że otrzymamy 3 darmowe oferty, dla mnie brzmi jak zapewnienie, że nie otrzymamy też spamu od przypadkowych handlowców (a to ważne, bo do tej pory otrzymuję telefony po wypełnieniu formularzy z poprzednich porównywarek :/). Co jeszcze? Podoba mi się ta zielona świnka, wygląda ja ta z gry Angry Birds 😉

Czy jest sens skorzystać z porównywarki Enerad.pl? 

Do tej pory stosowanie porównywarek nie miało większego sensu. Powody były różne – oferty pochodziły tylko od partnerów danego serwisu, było ich bardzo mało i/lub były nierzetelne, ze względu na niedokładność formularzy.

Porównywarka fotowoltaiki Enerad.pl nieco inaczej wygląda pod tym względem. Ich formularz jest najdokładniejszy ze wszystkich, dzięki czemu powinien pozwolić na precyzyjny dobór oferty do naszych potrzeb. Brakuje mi tutaj jakiegoś przedstawienia graficznego ofert (żebym mógł je widzieć i sobie samodzielnie porównać). Ograniczenie jednak ilości ofert do tych najkorzystniejszych i brak spamu, jest dobrą alternatywą, jeżeli nie chcemy szukać samodzielnie, bo się na tym nie znamy lub nie mamy na to czasu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*