Fotowoltaika Foton Technik/E.ON Foton – opinie i warunki

Fotowoltaika Foton Technik - opinie i warunki

Foton Technik jest częścią firmy Innogy. W 2021 roku finalizując etapy współpracy, Foton Technik zmienił nazwę na E.ON Foton. Obu nazw będę więc używał zamiennie. Firma realizuje zarówno duże, jak i małe inwestycje, montując instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwach domowych, rolnych i różnych przedsiębiorstwach. Dzięki instalacjom od Foton Technik/E.ON Foton można zaoszczędzić minimum 80% na rachunkach za prąd. Jak przedstawia się oferta firmy?

Foton Technik/E.ON Foton fotowoltaika   

Foton Technik, jest jednym z liderów branży fotowoltaicznej. Dzięki ciężkiej pracy i dużemu doświadczeniu, w 2016 roku głównym udziałowcem firmy stało się Innogy – czołowy koncern energetyczny. Dzięki temu klienci są znacznie bezpieczniejsi, ponieważ dzięki Innogy, Foton Technik wprowadził unikalną i najlepszą ofertę abonamentową. Firma posiada najlepsze gwarancje na rynku. 

E.ON Foton jest specjalistą w zakładaniu przydomowych elektrowni słonecznych. Dzięki świetnej jakości paneli, używanych przez firmę, klienci mogą zaoszczędzić minimum 80% na prądzie oraz oczywiście dbać o środowisko naturalne. Firma tworzy zarówno duże, jak i małe instalacje. Ciekawe jest to, że Foton Technik gwarantuje obniżenie rachunków lub zwrot różnicy w cenach za energię, co jest zawarte w umowie. Jest to jedyna taka oferta w Polsce. 

Firma wykonała ponad 3.500 instalacji dachowych. Foton Technik posiada również własne farmy fotowoltaiczne, swoim klientom może zapewnić:

 • 25 letnią gwarancję,
 • darmowy audyt i wybór optymalneju wielkości instalacji oraz podzespołów, 
 • profesjonalny montaż,
 • projekt i pełną dokumentację. 

Instalacja “pod klucz” z E.ON Foton

Zamówienie instalacji fotowoltaicznej w Foton Technik to bardzo prosta sprawa. Zrobimy to w kilku krokach, podczas których będziemy mogli ciągle liczyć na pomoc specjalistów firmy.

Kontakt

Aby skontaktować się z firmą wystarczy zadzwonić pod numer podany na stronie lub wysłać wiadomość. Następnie umówimy się na audyt. 

Darmowy audyt

Po uzgodnieniu terminu spotkamy się z doradcą firmy, który dokona bezpłatnej analizy. Wykona on pomiar zapotrzebowania na energię sprawdzi, jakie mamy możliwości instalacyjne oraz przygotuje projekt, dostosowany do naszych potrzeb. Specjalistę możemy również wypytać o instalację i jej finansowanie. 

Podpisanie umowy

Po ustaleniu warunków i akceptacji przez nas umowy, możemy ją podpisać. W tym kroku ustalamy też sposób finansowania naszej elektrowni fotowoltaicznej. 

Montaż instalacji

Instalacji dokona doświadczona grupa monterska. Aby założyć fotowoltaikę nie potrzebujemy żadnych pozwoleń budowlanych. Montaż trwa zazwyczaj 1 – 2 dni, w zależności od wielkości i miejsca montażu. 

Podłączenie do sieci energetycznej

Po montażu firma zgłasza nasza instalację do OSD, a następnie jest ona uruchamiana. 

Koszt fotowoltaiki w Foton Technik/E.ON Foton

Fotowoltaika jest coraz bardziej popularna wśród firm i gospodarstw domowych. Zielona energia wpływa pozytywnie na środowisko i panuje coraz większa świadomość tego. Dzięki niej można się także uniezależnić od rosnących cen prądu. Spadek cen instalacji fotowoltaicznych i różne dofinansowania czynią tą inwestycję niezwykle atrakcyjną, pozwalającą zaoszczędzić duże pieniądze. 

E.ON Foton nigdzie nie podaje informacji ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna. Aby otrzymać te informacje trzeba umówić się na bezpłatną analizę. Firma podaje informacje, według których instalacja fotowoltaiczna dostarcza energię przez ponad 40 lat, a oszczędności w tym czasie wynoszą ponad 60.000 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że instalacja dzięki dofinansowaniom spłaca się po około 7 latach, jest to bardzo dobra inwestycja. 

Obecnie średni koszt 1 kW to średnio od 4.500 do 6.500. Na ten koszt składa się głównie:

 • wielkość instalacji – musimy kupić więcej paneli i mocniejsze podzespoły co przekłada się na wyższą cenę,
 • miejsce montażu – montaż na prostych dachach jest tańszy, dodatkowo więcej zapłacimy za montaż na gruncie, 
 • rodzaj paneli – wybór rodzaju paneli jest wymuszony warunkami jakie mamy. 

Jeśli jesteś ciekaw czy warto instalować u ciebie fotowoltaikę i na co zwrócić uwagę przeczytaj artykuł: “Czy warto zakładać fotowoltaikę?”.

Finansowania w Foton Technik/E.ON Foton

Ceny fotowoltaiki od 2010 roku spadły o 70%. Niestety nadal cena instalacji przekracza możliwości wielu gospodarstw, domów i firm. Cena jednak może znacznie spaść jeśli wykorzystamy różne dofinansowania. Najpopularniejszy program rządowy, “Mój prąd” oferuje dotację nawet do 50% inwestycji, jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych. Osoby zainteresowane fotowoltaiką mogą skorzystać z innego rodzaju finansowania niż wyłożenie całej sumy. Mogą oni skorzystać między innymi z kredytu na fotowoltaikę czy leasingu. E.ON Foton posiada największe doświadczenie w pozyskiwaniu dotacji, oraz szeroki zakres korzyści dla klientów i partnerów. 

Fotowoltaika Foton Technik/E.ON Foton – podsumowanie

Jeśli się zdecydujemy na fotowoltaikę, to robimy duży krok do oszczędności i ochronie środowiska naturalnego. Wybór firmy jest ciężki, ponieważ jest ich bardzo dużo, warto jednak zwrócić uwagę na Foton Technik. Dużym minusem jest brak ceny, nawet orientacyjnej, podanej na stronie. Jednak z Foton Technik możemy liczyć na pomoc przy każdym etapie instalacji naszej elektrowni fotowoltaicznej. Co więcej, firma należy do dużego koncernu energetycznego jakim jest Innogy, zapewnia nam to większe bezpieczeństwo na długie lata. Kolejnym ważnym aspektem jest pomoc w dobraniu i uzyskaniu dofinansowania.  


 1. Bogdan

  D0 podpisania umowy i zapłacenia wszystko się zgadza .Dalej już nic Foton Technik nie obowiązuje bałagan tumiwisizm i tylko jedyna ich racja w interpretacji umowy pod względem terminów wykonania.
  np.Podpisany „Montaż ekspres” ( Przecież mamy w umowie , że wykonanie do 90 dni.
  Każdy etap wymuszany telefonicznie brak obiecywanego dozoru nad przebiegiem procesu. Dostaliśmy kasę to teraz się kliencie martw.
  Ostrzegam przed Firmą Foton Technik drodzy i nie solidni.nie polecam

  Odpowiedz

 2. Mariusz

  Też się zastanawiałem na d tą firmą, ale finalnie zdecydowałem się na Columbusa i w sumie jestem zadowolony. Całą papierologię załatwili za mnie i w miarę sprawnie uwinęli się z montażem.

  Odpowiedz

 3. Mateusz

  Nie polecam.. ciężko się dogadać, ciężko o zwrot pieniędzy, instalacja pół roku stoi, zaczeta a końca nie widać

  Odpowiedz

 4. Anna K.

  Naobiecywali, że mi zdążą z instalacją przed zakończeniem składania wniosków itp itd i się nie wywiązali. Teraz umywają ręce od wszystkiego, Nie polecam!

  Odpowiedz

 5. Dariusz

  Nie polecam tej firmy. Od 3 miesięcy wyjaśniam sprawę źle dobranej instalacji. Oddaje sprawę do rzecznika spraw konsumenta i będę zasięgał opinii niezależnego rzeczoznawcy. Foton Technik nie przyjmuje do wiadomości że ich przedstawiciel złe dobrał moc instalacji. Po wysłaniu wszystkich dokumentów i odczytów z urządzeń do serwisu Foton Technik panowie stwierdzili że nie ma możliwości uzyskania mocy którą powinna osiągnąć moja instalacja. Dla Foton Technik ta informacja nie ma znaczenia ponieważ w momencie podpisania umowy akceptuje projekt instalacji. Na to wychodzi że ja mam obowiązek posiadania wiedzy na temat instalacji fotowoltaicznych. Teraz firma Foton Technik oferuje mi dołożenie paneli żebym mógł uzyskać większa moc instalacji. Dodam ze w moim domu przez czas od założenia instalacji nie dołożyłem żadnych dodatkowych odbiorników elektrycznych.

  Odpowiedz

 6. Kamila

  Podpisałem umowę z foton technik na22. 5 kw za 80 tys netto obiecywał przedstawiciel że max 3 tygodniepanene zamontowane oczywiście w umowie zapis że do90 dni montaż na każdym etapie zaliczki w pa ile pierwsza zaliczkę i minęło 6 tygodni i paneli nawet nie wiedzieli gdzie mają zamontowac wcześnie stwierdzili że i się dach zawali na hali i zrezygnowałem bo zaczelo się sprawdza to o klienci piszą na internecie mają moja zaliczkę faktury nie przysłali zaliczkowej zaczęli mię straszyć że 20 procent kary zapłacę ze paneli od nich nie zakupie nagle wszyscy zaczeli dzwonić do mnie i mnie przekonywać dobrze zrobiłem że nie podjelem dalszej współpracy bo w piśmie opciazyli mnie kara sprawa zaja się oj adwokat bo są nie uczciwi dużo obiecują mało robią po drugie są drodzy myślałem że jak drogota będzie dobrze ale to słaba firma wziąłem tańsza i zrobili to migiem za tydzień od zgłoszenia bez zaliczek firam Zych polecam

  Odpowiedz

 7. Tadeusz

  Instalacja jest ok ale obiecanki cacanki
  przed instalacją gadali ze są dwie dotacje
  że jedną oni załatwiają a drugą mamy odebrać z gminy a okazało się ze trzeba było nie na gminie ale z podatku odliczyć i nie 3000zł tak jak obiecali ale 1300zł a dotacja z programu Mój Prąd my wszystko załatwimy proszę się nie martwic
  nie załatwili nic oszuści
  a instalacja jest od 2020.03.05
  teraz sam próbuję i jeśli się uda to dostane 3000zł a nie 5000zł przesz tych oszustów

  Odpowiedz

 8. Elżbieta

  Dramat. Pan sprzedawca, co jest oczywiste, wykazywała zainteresowanie do momentu podpisania umowy i załatwienia, w ciągu 5 minut kredytu. Teraz mam kredyt do spłaty ( od dwóch miesięcy) a panele w salonie 🙂 Kontakt z Foton Technik jest niemożliwy. Już nikt nie odbiera telefonu poza infolinią, pod kilkudziesięciominutowym oczekiwaniu. Pan sprzedawca – w szpitalu. Jego przełożony – nie odbiera żadnych telefonów. Ekipa montażowa – robi sobie jaja – teraz jest zimno i nie montują. Śpią chłopaki do południa i wydzwaniają w niedzielę – że przyjdą we środę, po czym znowu jest za zimno. TO JEST KATASTROFA.
  Jak na razie, a minęły dwa miesiące, to sobie kupiłam panele jako wystrój salonu. Kasa poszła do firmy i mają WY……

  Odpowiedz

 9. Jan

  Firma bierze zaliczkę i śled po nich ginie.
  Nie ma instalacji,nie ma zwrotu kasy,nie ma kontaktu,nic nie ma.
  Nie podpisujcie z nimi umowy.
  A już w ogóle jak jesteście z pomorskiego to pan Krzysztof Wach to zwykly oszust,
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

 10. Wojtek

  Witam
  Generalnie zachowanie firmy w stylu gwarancja do bramy póżniej się nie znamy. Przy prezentacji oferty i podpisaniu dokumentów wszystko cacy. W Pana imieniu dopełniamy wszystkich formalności, składamy dokumenty o dofinansowanie, mamy ludzi którzy cały czas monitorują Pana instalację. Gdyby wystąpiła jakaś awaria od razu reagujemy. Praktyka?
  Proszę bardzo:
  – montaż super, nie mogę mieć o nic pretensji, inna bajka, że to była firma zewnętrzna gdzieś ze śląska, ja mieszkam w miejscowości Mników, gm. liszki w Małopolsce. Chłopaki instalację 10kW zamontowali szybko, sprawnie, śmiesznie pogwarzyli, posprzątali po sobie nie zostawiając najmniejszego syfu, gorąco polecam, mam nr do chłopaków więc w razie w mogę udostępnić
  – pierwszy problem to wyłączająca się instalacja i „monitorująca” ją firma, nic takiego nie ma miejsca, nikt tego nie monitoruje, jak zareagowałem to usłyszałem że przecież wszystko jest w porządku, to chmury są…. uwaga, panele (falownik) z ich oferty w słoneczny dzień jest w stanie wyłączyć chmurka przysłaniająca słońce (podkreślam słowo wyłączyć nie ograniczyć produkcję), z tym tematem walczę bo firma jak i tauron narazie ma temat w pompie, a ja przez 8 miesięcy funkcjonowania instalacji oddałem 2x mniej energii niż pobrałem
  – a teraz wisienka, dofinansowanie, usłyszałem od pracownika, że wszystko jest złożone w odpowiednim urzędzie, więc cierpliwie czekałem, odezwałem się ponownie, zadzwoniłem na infolinię, podałem swoje dane, dokumenty są złożone proszę dzwonić na infolinię urzędu który wypłaca dofinansowania, po 1,5h oczekiwania na infolinii w ciągu 30s dowiedziałem się żadne dokumenty nie zostały złożone, dzwonię więc do foton technik/eon z zapytaniem czy dokumenty zostały złożone, tak zostały złożone, to proszę o przesłanie mailem dokumentów które zostały złożone, ok, prześlamy. Poniżej mail jaki dostałem z „wysłanymi dokumentami”: ”
  „Po weryfikacji systemowej, dział dotacyjny nie znalazł wysłanych przez Państwa niezbędnych dokumentów do dotacji Mój Prąd 3.0. Wniosek nie został złożony przez naszą firmę z uwagi na brak wymaganych upoważnień.”
  Oczywiście wszystkie dokumenty z mojej strony zostały podpisane i przekazane pracownikowi podczas podpisywania umowy. Mam taką informację, potwierdzającą złożenie papierów o dofinanswanie do odpowiedniego urzędu, w postaci wiadomości na telefonie. Generalnie porażka jeśli chodzi o podejście do klienta, zero odpowiedzialności, dali ciała i myślą, że ujdzie im to płazem. Będę składał pozew sądowy, jeśli ktoś chce się przyłączyć ponieważ ma podobne doświadczenia, zapraszam. Kontakt do mnie to molus1@op.pl
  Powyższa informacja pojawi się we wszystkich portalach do których dotrę, ażeby przestrzec potencjalnych klientach o kłamstwach w ofercie jak i podejściu po całym zabiegu montażu instalacji do klienta przez firmę FotonTechnik, a obecnie Eon.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*