Fotowoltaika w mieszkaniu w bloku – czy to możliwe?

Instalacje fotowoltaiczne pojawiają się coraz częściej i u przeróżnych klientów, indywidualnych, biznesowych, rolników czy gmin. Są to jednak osoby, które zwykle mają sporo miejsca na montaż instalacji. Co jednak z mieszkańcami bloków? Czy można zamontować fotowoltaikę na balkonie w bloku? Czy opłaca się instalacja fotowoltaiczna w bloku?

Gdzie najlepiej zainstalować fotowoltaikę w bloku?

Miejsca na zainstalowanie fotowoltaiki w bloku nie jest za wiele. Najlepiej sprawdzi się w tym wypadku balkon, na którym panele fotowoltaiczne można zainstalować zarówno jako balustrada, jak i na niej. Kolejnym miejscem na fotowoltaikę w bloku mogą być zewnętrzne parapety. Dach i fasada budynku jest częścią wspólną, więc zazwyczaj nie ma możliwości zamontowania tam prywatnej instalacji fotowoltaicznej. Niestety w większości mieszkań ciężko o większą ilość miejsca na panele, jednak przy odpowiednim rozplanowaniu systemu, jest to możliwe!

Fotowoltaika na balkonie w bloku – sposób na tańszy prąd dla mieszkańców

Ceny prądu stale rosną i jest to między innymi powód, dla którego wiele osób decyduje się na fotowoltaikę. Jednak osoby nie mieszkające w bloku, mają wiele miejsca, aby móc wdrożyć te systemy. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe też często z nich korzystają, wtedy napędzane są jednak tylko rzeczy wspólne, takie jak oświetlenie, bramy, windy czy pompy ciepła, jeśli są zainstalowane.

Ale tak jak już wspominałem, osoby mieszkające w bloku, również mogą skorzystać z fotowoltaiki, montując ją na przykład na balkonie i zmniejszyć w ten sposób rachunki za prąd.

Panele fotowoltaiczne na balkonie – krok po kroku

Aby realnie myśleć o fotowoltaice w bloku, trzeba do tego podejść bardzo poważnie i dobrze zaplanować cały system.

Przede wszystkim należy rozpocząć od uzyskania zgody wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej. Dlaczego? Jest to wymagane, ponieważ balkon nie jest w pełni własnością właściciela mieszkania. Zgodnie z orzecznictwem NSA, tylko ściana wewnętrzna balkonu oraz jego podłoga jest na własność. To co widać na zewnątrz i co jest połączone z bryłą budynku, jest już tak zwaną częścią wspólną.

Warto zapoznać się także ze statutem wspólnoty czy spółdzielni, ponieważ często są tam zawarte zasady gospodarowania częściami wspólnymi na rzecz indywidualnych celów mieszkańców. Warto również zaopatrzyć się w projekt uwzględniający wytrzymałość balkonu oraz wszelkie kwestie bezpieczeństwa.

Po zebraniu pozwoleń trzeba przemyśleć jakie zapotrzebowanie ma spełnić instalacja i które urządzenia będą się najlepiej nadawać. Dobór instalacji i jej montaż wykona w ramach usługi większość firm, np. któraś z mojego rankingu firm fotowoltaicznych. Jednak warto mieć trochę pojęcia o tym, jaka instalacja fotowoltaiczna najlepiej sprawdzi się na balkonie w bloku. Pod uwagę należy wziąć kilka aspektów:

 • Rodzaj instalacji – dobrze sprawdzi się zarówno instalacja on – grid, czyli podłączona do sieci, a także off – grid, która wykorzystuje magazyny energii do zatrzymywania wytworzonego prądu.
 • Zacienienie – należy go jak najbardziej unikać, niewielkie zacienienie może bowiem wpłynąć na wydajność instalacji zmniejszając ją o nawet 20%!
 • Nachylenie modułów – aby uzysk energii był największy, kąt nachylenia paneli słonecznych powinien na balkonie powinien wynosić 35 – 40 stopni.
 • Podzespoły – trzeba w tym wypadku uwzględnić zastosowane technologie, czy panele będą monokrystaliczne czy polikrystaliczne, pod uwagę należy także wziąć ich wydajność, żywotność oraz czas gwarancji.

Które panele fotowoltaiczne sprawdzą się na balkonie?

Ze względu na to, że balkon jest dość niewielkim miejscem i mało w nim przestrzeni do realizacji instalacji fotowoltaicznej, trzeba ją odpowiednio skonfigurować. Moduły fotowoltaiczne na balkon, powinny być przede wszystkim bardzo wydajne, aby nadrobić straty wynikające z możliwości instalacji ich małej ilości. Inwerter również powinien posiadać wysoką sprawność, aby mógł bez strat przekazywać energię.

Opłacalność fotowoltaiki w mieszkaniu w bloku

Opłacalność fotowoltaiki w bloku będzie niestety mniejsza niż w przypadku domów jednorodzinnych, głównie przez niewielką ilość miejsca na panele. Wciąż jest to jednak sposób na obniżenie rachunków za energię.

Dla przykładu, Państwo Nowakowie miesięcznie na prąd wydają 125 zł. Ze względu na kawałek miejsca na balkonie, oraz jego dobre położenie zdecydowali się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w swoim mieszkaniu. Cały system słoneczny, o mocy 0,68 kWp, wyniósł ich około 4.000 zł wraz z montażem, a po uruchomieniu instalacji miesięczne rachunki za prąd spadły do ok. 92 zł miesięcznie. Po prostych obliczeniach wychodzi, że rocznie na prądzie oszczędzają 400 zł, w takim wypadku instalacja zwróci im się po 10 latach (biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu, czas ten spadnie), kolejne lata funkcjonowania instalacji to czysty zysk!

Dofinansowania do paneli fotowoltaicznych na balkonie w bloku

Fotowoltaika na balkonie ze względu na swoje niewielkie wymiary, nie jest aż tak bardzo droga. Jednak inwestor decydujący się na nią, wciąż może skorzystać z dostępnych dofinansowań do fotowoltaiki.

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, która polega na możliwości odliczenia podatku, za wydatki związane z instalacja fotowoltaiczną. Z odliczenia można korzystać przez 6 lat, jeśli instalacja została ukończona w przeciągu 3 lat od poniesienia pierwszych kosztów. Niestety program Mój Prąd często się nie łapie, ponieważ wymaga instalacji o mocy co najmniej 2 kW.

Wady i zalety fotowoltaiki w bloku

Instalacja fotowoltaiczna ma bardzo wiele zalet, ekologicznych oraz ekonomicznych. Dla właścicieli mieszkań w bloku, do najważniejszych korzyści z instalacji fotowoltaicznych można zaliczyć:

 • obniżenie rachunków za prąd,
 • większa ochrona przed rosnącymi cenami prądu,
 • możliwość skorzystania z ulgi podatkowej,
 • lepsze zagospodarowanie miejsca,
 • zabezpieczenie w razie awarii prądu (niestety tylko w dzień, gdy jest pozyskiwany prąd i przy instalacji off-grid. Instalacja on-grid się wyłączy, ponieważ ma wbudowany automatyczny wyłącznik.

Niestety istnieje również kilka wad, po części wynikających z małej przestrzeni na montaż podzespołów:

 • konieczność zagospodarowania odrobiny miejsca na inwerter i jeśli zdecydowaliśmy się na magazyny energii, również na nie,
 • dość wysokie koszty początkowe,
 • często brak wystarczającej ilości miejsca na panele fotowoltaiczne, aby móc pokryć całe zapotrzebowanie energetyczne.

Panele fotowoltaiczne w bloku – czy warto?

Mieszkańcy bloków nie płacą tak dużych rachunków za energię elektryczną jak w domach jednorodzinnych, jednak nadal mogą płacić mniej. Instalacja fotowoltaiczna w bloku to świetne rozwiązanie, pozwalające uniknąć rosnących cen prądu. Jeśli nasze mieszkanie jest dobrze zlokalizowane, a ze zgodami z spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej nie będzie problemu, to panele fotowoltaiczne w bloku zdecydowanie warto zamontować.

Mieszkając w bloku na pewno zdecydowałbym się na panele fotowoltaiczne. Fotowoltaikę chciałbym nie tylko na balkonie, ale również na parapetach, aby uzyskać jak najwięcej energii.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*